Advert
Advert
Advert
Bir Gönül Adamı Neşet ERTAŞ
Tuncer Kırhan

Bir Gönül Adamı Neşet ERTAŞ

Bu içerik 632 kez okundu.
25 Eylül'de yaşama veda eden Neşet Ertaş, gönül dediğimiz şeyi, "Gönül Dağı"na çeviren gerçek bir gönül adamıydı. İnsanı Kâbe diye adlandıran bilge kişiliğinin altında, sevgiyi tercih eden adamdı. İltifatın devletten değil yürekten olmasını istediği için, devletin verdiği liyakat ödülünü "Ben halkın sanatçısıyım" diyerek kabul etmeyen erdemli insandı.

Duygularını kendisi gibi halktan, sevgiden, eşitlikten yana kullanan Nazım Hikmet, Pir Sultan Abdal, ya da maharetle notalara döken Fazıl Say gibi  değeri bilinmedi. Kibar bir Anadolu insanıydı, ekranlarda onu kimi zaman desenli, kimi zaman da apoletli, iki cepli gömleği ile seyrederken, bu ufak tefek adamın sahnede nasıl devleştiğini görüp hayran olmuştuk.

Siyasi doktrinlere bağlı olmadan üreten, Neşet Ertaş, kendi 'yalan dünya' sın da kadir, kıymet kavramını işlerken; "Bilemedim gıymatını gadrini/ Hata benim günah benim suç benim/ Eliminen içtim derdin zehrini/ Hata benim günah benim suç benim." Diyecek kadar mütevazı idi.

Onu sağlığında ölümsüzleştiren Yenimahalle Belediyesi, 21 Mayıs tarihinde önemli proje olarak gerçekleştirilen ve açılışı yapılan Nazım Hikmet Sanat ve Kongre Merkezini içine alan parka onun adını ve heykelinin koyarken sanata ve Neşet Ertaş'a olan vefayı göstermişti.
Neşet Ertaş'ın yaşam mücadelesi, "Kendim ettim kendim buldum" deyişindeki gibi sürüp gitti. Onu tanımak için, eserlerindeki sözcüklere ve sazındaki tınıya kulak verince ne demek istediği kolayca anlaşılır.  Orhan Veli’nin tanımıyla "bir garip" olsa da, hak yolunda gönül ile yola çıkan "göynü" tok adamdı.

Onu ilk defa öğrencilik yıllarımda, Gençlik Parkı Aile Gazinosunda Zeki Müren'in alt kadrosunda izlemiştim. Öldüğü tarihe kadar da hafızamda o günkü haliyle kaldı. Ufak tefek fiziği, mahcup hali, kaytan bıyıkları, parlak ve muntazam taralı saçları özellikle davranış biçimi ve ifadesindeki tevazu hiç değişmedi. Gavur ellerinde gezdi, kahır çekti ama hep Türk insanını anlattı. Sürekli üretti, gelişen ve bir şelale gibi artan tek şey ortaya koyduğu eserleri oldu. Yunus gibi Türkçeyi iyi kullanan bir ozandı. "Türkü söyler dillerimiz/ Ne güzelmiş ellerimiz/ Bağlamada tellerimiz/ Türkü sever türkü söyler, Türk'üm diyen" sözleri her şeyi anlatmaya yetmişti.

Neşet Ertaş, bozkır Anadolu diye adlandırılan İç Anadolu'nun halk kaynağından çıkan ve dünyanın dört bir yerinde halkın gönlünde yer eden son dervişti. Şiirlerini işlerken, haksızlığa karşı sevgiyle yaklaşan bir yiğitti. "Atı olan el atına biner mi/ Yiğit olan ikrarından döner mi" diyen bir Köroğlu'dur.  Kimi zaman, Narmanlı Âşık Sümmani’de ki; "Deli gönül ile düştük bir cenge/ Hikmeti sorulmaz iştir bu gönül." Çıkışa benzer bir anlatımla;  "Garibim geldik gitmeye/muhabbetimiz bitmeye, Yar ile sohbet etmeye, doyulur mu doyulur mu" diyebilen bir sevda savaşçısıdır.

Şiirlerinde hiçbir ozana nasip olmayan şekilde ifade edilen ve çok farklı şekillerde işlediği 'gönül' sözcüğü onun kendine has yorumuyla yürekleri etkileyen sihirli bir sözcüktür. Öyle ki bu sözcük yalnız onun sesinde ve sazında farklı bir anlam kazanır. Bir başka obje olan 'garip' ve güzeli simgeleyen 'ceylan' sözcükler farklı bir ritim ve ahenkle dinleyenleri gönül deryasının ılık sularında yıkarken gevşetir de gevşetir.

Yorumlarında ki hüznü ve neşeyi birlikte yaşarsınız, bozlağın kıvrak iniş çıkışlarında yüreğinizin için için oynadığını hissedersiniz. O kimlerine göre bir mutasavvıf olmasa da; "Kalpten kalbe giden gizli yol" betimlemesindeki yalın ifade ile dervişliğini ortaya koyarken, Sivas katliamı için yazdığı şiirde; "İlimsizlik bilgisizlik yüzünden cehalet hortlayıp çıkar, sevgisizlik, saygısızlık yüzünden insan insandan bıkar" sözleriyle gerçek bir sevgi adamı olduğunu kanıtlamıştı.

Cemal Süreya "Her ölüm erken ölümdür" dese de; sanata ve sanatçıya uzak olanlar, güzel bir şiirden ve notadan daha güçlü olamadığı gibi Neşet Ertaş gibi ölümsüz olamaz.
DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!