Advert
Advert
Advert
Temelli Bozkırında Çanakkale Anıtı
Tuncer Kırhan

Temelli Bozkırında Çanakkale Anıtı

Bu içerik 471 kez okundu.

8 kasım 2012 günü, Temelli- Malıköy mevkiinde kurulmakta olan Anadolu Organize Sanayi Bölgesi içinde Ankaralı şehitler adına "Çanakkale şehitleri Abidesi" nin açılışına katıldık.

Ortada açılışı yapılacak olan anıttan başka da bir şey yokken, Ankara'ya elli kilometre mesafede bozkırın orta yerinde sıradan bir tasarım ürünü olan dört metre yükseklikte, yukarıda geçişle birleşmiş, mermerle kaplı dört kaiden oluşan bir anıtın açılışıydı.

Büyükşehir belediyesinin hazırlığı altında, törende açılış konuşması yapan kültür ve turizm bakanı o gün başlayan soğuk havanın etkisini konuşmasına yansıtırken şöyle dedi;

"Bugün burada bu soğuk ve yağmur altında Çanakkale şehitleri anıtının temelini atarken duyarlılığınızı işaret ettiniz. (oysa temel atılmıyor, anıt açılışı yapılıyordu.) Tarih bilincinizin bu vatan topraklarının bize nasıl emanet edildiğini   ve  vatan  uğruna  canlarını feda eden  Çanakkale şehitlerinden, Galiçya cephesinden ve  Sakarya Savaşında ve  doğu bölgemizde ne yazık ki kör bir inada karşı canlarını yitiren şehitlerimizi anıyor ve selamlıyoruz. Biz burada korumalı giysilerimizle hava şartlarına karşı zorlanırken, Çanakkale savaşında dövüşenler hangi koşullarda dayandılar ve direndiler." Diye düşünmemiz gerekir.

Burada sayın bakanın, Galiçya cephesi dediği ve vatan savunması olarak nitelediği ifade yanlıştır.

Çünkü Galiçya denilen cephe, 1. Dünya savaşı'nın başlarında, sadece ittifak nedeniyle Osmanlı devletinin Rusya ve Avusturya - Macaristan arasında meydana gelen çatışmada Kolordu ile katılması olmuş ve Avusturya-Macaristan ordusunun yenilgisiyle sonuçlanan muharebede Ruslar Lemberg denilen bölgeyi ele geçirmişlerdi. Galiçya denilen bölgenin denetimini sağlamış olan muharebenin tarihimizle de ilgisi bulunmazken, Galiçya'ya gelinceye kadar hatır için savaşa katıldığımız Kore savaşı daha önemli olsa gerek.

Politikacılar bazen, enteresan buldukları için bu gibi isimleri telaffuz etmekle hitabetlerine renk katarken, bazen de tarihimize mal olmuş isimleri sehven bu yanlışlar listesine katmaktan geri kalmazlar. Kültür ve Turizm Bakanı bu yanlışlığı geçtiğimiz yıl Hacıbektaş şenlikleri sırasında, 'Hacı Bektaş Veli' yerine, sürekli  'Hacı Bektaşi Veli' diyerek önemli bir yanlışlık yapmıştı.

Ümit ederiz bu yanlışlıklar hiç olmasın.

Temelli- Malıköy mevkiinde açılışı yapılan "Çanakkale Şehitleri Anıtı" merasiminde büyükşehir belediyesi tarafından, Çanakkale'ye gidecekler için  hazırlanan  ve önsözü belediye başkanı tarafından hazırlanan  bir kitapçık dağıtıldı.

Her ne kadar sayın belediye başkanı sunuş yazısında 'bilim adamı tarafından' hazırlandığını söylese de,  kitapçıkta görsellik ve metin hazırlığı yönüyle bir bilimsellik görülmemektedir. Çünkü her zaman ulaşılabilecek bilgi ve resimler mevcuttur.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş temelinin atıldığı ve emperyalizme karşı direniş olarak bilinen Çanakkale savaşlarında, Anafartalar cephesi komuta kademesinden yükselerek savaşın kaderini değiştiren Mustafa Kemal Paşa'dan yeteri kadar söz edilmemesi gerçekçi değildir. Günün teknik koşulları ve  kes yapıştır yöntemiyle hazırlanan ve 'eser' (!) diye sunulan kitabın kapağındaki yanlışlıktan anlaşıldığı gibi içeriği de özensiz hazırlanmıştır.

Kitabın isminde; doğrusu "Ankaralı Şehitler" olması gereken ibare, kesme işaretiyle ayrılarak "Ankara'lı şehitler" diye yanlış yazılırken önemli bir imla hatası yapılmıştır.
Bir başka yanlışlık, belediye başkanının önsözünde "eser" diye nitelediği kitapçıkta Çanakkale savaşlarının, "bir buçuk yıla yakın" olduğu vurgusu yapılmıştır. 

Bilindiği gibi Çanakkale savaşları,  Osmanlı devletinin 2 Ağustos 1914 tarihinde Almanya ile ittifak anlaşması yapması ardından,13 Mart 1914'te İngiliz donanması boğaza girmiş ve 18 Mart 1914'de başlayan çatışma, aynı yılın Aralık ayı içinde emperyalist güçlerin Gelibolu yarımadasını terk etmesiyle savaş sona ermiştir. Parmak hesabıyla dokuz ay olarak ortaya çıkan Çanakkale savaşlarının bir buçuk yıl olarak gösterilmesi yanlıştır. Anlaşılması zor olan, Çanakkale savaşlarında 1772 Ankaralı şehitten söz edilirken, savaşın muzaffer komutanı Mustafa Kemal ATATÜRK adının olmaması ilginçtir.

Oysa Çanakkale zaferi Türkiye Cumhuriyetinin ve onun başkenti olan Ankara'nın doğuşunu müjdeleyen bir savaştı.

Portekiz Arriba Gazetesinin 10 kasım 1938 tarihli sayısında Atatürk için yazılan sözle bitirelim.

"Atatürk, başı dumanlı doruklarda yüce bir dağ tepesidir.
Siz O'na yaklaştıkça o yükselir ve aranızdaki mesafe sonsuza değin aynı kalır.
Devirlerinde büyük gözüken, zamanla küçülen benzerlerinden farkı budur ve böyle kalacaktır."

DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!