Advert
Advert
Advert
Ben Ekmelettin Hoca’ya oy vermem diyenler için ...
Tuncer Kırhan

Ben Ekmelettin Hoca’ya oy vermem diyenler için ...

Bu içerik 419 kez okundu.

Değerli arkadaşlarım, bir kaç gün bekledim, sanırım benim de bir şeyler yazma zamanım geldi.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, yaratan varlıkları yaratırken uzuvlarını gereğine göre bazen tek bazen de çift olarak vermiştir. Göz, yaşadığımız ortamın üçüncü boyutunu farkedebilmemiz için çift olarak verilmistir. Benim yaşıma gelenlerin pek çoğu katarak olmuştur, genelde tek gözde başlar ve özellikle mesafe tayininde yarattığı zorluklar yüzünden, yürümekte, merdiven inmekte ve çıkmakta, karşıdan karşıya geçmekte güçlükler yaşamışızdır. Hele araba sürmeğe kalkarsak başkalarının başına bela oluruz.

Ne yazık ki olaylara bir gözünü kapayarak, iki boyutta bakmayı alışkanlık haline getiren insanların çoğunlukta olduğu bir toplumda yaşamaktayız. Şöyle ya da böyle "Yurdum İnsanı" bu! Onları seviyoruz, beraber yaşıyoruz. Günümüzü paylaşıyoruz!

İyi de ne anlatmak istiyorsan söyle hoca diyeceksiniz bana: Ben iflah olmaz bir Sosyal Demokratım. Bunu dostlarım bilir. Ama üçüncü boyutu farketmek için iki gözümü kullanırım. Bilmeden tanımadan kimse hakkında yargıya varmamaya çalışırım.

1990 yıllarının başında İstanbul Üniversitesinde Fen Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmekteydim. Edebiyat Fakültesi Hocalarından Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu benden bir randevu istedi ve yanında cici bir hanımefendi ile geldiler. Edebiyat Fakültesi bünyesinde "Bilim Tarihi Bölümü"  kurmak üzere çalışmaya başladıklarını ancak bu bölümün yapısının fen disiplinlerini de içermesi gerektiğini düşündüklerinden Fen Fakültesi Dekanı olarak bana geldiklerini ifade ettiler.

Aslında Fen ve tıp bilimlerinde deneyimli hocalar (Üniversite hocaları eskimez deneyimli olurlar!) bu işe merak sararlar biraz da hobi olarak bu dersleri açar ve verirlerdi. İstanbul Üniversitesi tarihine bakarsanız bunu görürsünüz.

Bir hayli zamandır ben de bu konuda alaylı değil mektepli kimselerin! bu konularda çalışmasının daha kaliteli ve bilimsel yaklaşım olacağını düşünmekteydim. Bu nedenle mutlu oldum ve bu çalışmalar için gerek akademik düzeyde gerekse Üniversite senatosunda yönetimsel düzeyde elimden geleni yapacağımı söyledim ve gerçekten de İstanbul Üniversinden ayrılıncaya kadar temel bilim derslerine hoca vererek, istenildiğinde akademik yükseltilmelerde jüri üyeliği yaparak ve ders programları ve içerikleri için önerilerde bulunarak katkı vermeye  çalıştim.

O küçük kız şu anda Profesör olarak bölümü yönetiyor ve Ekmeleddin Hoca ile birlikte bulunduğumuz jürilerde akademik yükseltmelerini alan gençlerden bir kısmı Profesör bazıları ise Doçent oarak öğretim üyeliklerine devam ediyorlar.

Bu Bölümün kurulmasında benim önemli kazançlarımdan biri gerek bireysel gerekse akademik nezaketi üst düzeyde, uluslararası bilimsel ortamda son derecede saygın, ailevi ve her türlü ahlaksal yapısı bakımından son derecede düzgün bir bilim insanını tanımak olmuştur. Hoca'yı tanımıyanların yada tek gözü ile bakanların söyledilerine duyunca gerçekten üzüldüm.

Devlet bürokrasisine ve diplomasiye son derece vakıf olduğunu bilmekteyim. Çoğumuzun aile büyükleri gibi, ve ancak o kadar, "Mütedeyyin" bir insan olduğunu da bu konularda hiç konuşmadığımız halde biliyorum. Tam bir "Bilgili ve Akıllı" Atatürk milliyetçisidir. Aşağıda sevgili dostum tam bir Atatürk kızı Nilgün hanımın ilettiği mailde olduğu gibi yolu açık olsun,

Sevgilerimle, Ç:B:

Sevgili Arkadaslar;

Cogunuz gibi cati aday aciklandiginda bende rahatsiz oldum. Ekmeleddin ihsanoglunu  yakindan taniyan BU universitesinden ogrencim Meltem Bayazit Tepeler'in bu konudaki dusuncesini sizlerle paylasmak istedim.. Meltem emekli Deniz Kuvvetleri komutani Vural Bayazit'in kizi, uzun yilar CHP milletvekili gorevini yapmis Turan Bayazit'in yegenidir. Meltem aydin, cagdas fikirli Ataturk ilke ve prensiblerine gonulden bagli bir is kadinidir. Kendisinin sozlerini asagida sizinle paylasiyorum.

 "Bugün Milliyette Kadri Gürsel'i okuyun. Ekmeleddin İhsanoğlu nu tarif ediyor. Dünya çapında bir bilim tarihçisi, çok değerli bir kültür adamı ve entellektüel. Kibirden uzak, mütevazi ve erdemli. Bir İslam kültürü uzmanı ama İslamcı değil. Benim görüşmerime gelince, ailemizin 45 yıllık dostu, tanımaktan büyük onur duyduğumuz, zarif ve bilgi dolu bir insan. Lütfen yargı dolu sözlerle hemen üstüne atılmayın! Cumhurbaşkanı olması rüzgarı değiltirebilir! Yolu açık olsun."

 Dilerim Meltem'in aciklamasi yureginize biraz olsun su serpmistir.

Esen kalmaniz dilegiyle selamlar.

Nilgun Ozer

DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!