Advert
Advert
Advert
Öldürülen gazeteciler günü
Erol Harputlu

Öldürülen gazeteciler günü

Bu içerik 625 kez okundu.

Gazetecilik zor meslektir. Bu mesleğin en zor yanlarından biri de yaptığınız haberin yada yazdığınız yazının birilerini rahatsız etmesidir. Bu yüzden de bunun bedelini zaman zaman canınızla ödersiniz. Bunları niye mi yazdım? Çünkü 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü.

Öldürülen Gazeteciler Günün kısa hikâyesi de şöyle; İstanbul’da Mülkiye Mektebi’ndeki öğreniminin ardından Paris’e giden Hasan Fehmi Bey, Paris’te Prens Sabahattin ve çevresi ile tanışmış ve ardından da Mısır’a gitmiştir. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a dönen Hasan Fehmi Bey, Serbesti Gazetesi’nde yazılar yazmaya başlıyor. Gazetede yazdığı yazılar Hasan Fehmi Bey’i döneminin radikal yazarları arasına sokuyor.

Yazılarında İttihat ve Terakki yönetimine karşı sert eleştirilerde bulunduğu için bu durum, gazeteye tehdit mektuplarının gönderilmesine sebep oluyor. Ancak o, eleştirilerine devam ediyor.

Hasan Fehmi Bey 6 Nisan 1909 gecesi arkadaşı Ertuğrul Şakir Bey ile Beyoğlu’ndan Sirkeci’ye giderken öldürülüyor. Cinayet aydınlatılamıyor. 8 Nisan günü, İttihatçı muhaliflerin bir gövde gösterisine dönüşen büyük bir cenaze töreninin ardından II. Mahmut Türbesi’ne defnediliyor.

Bu olayın sonucunda Hasan Fehmi Bey’in öldürülmesini İttihat ve Terakki yönetimine mal eden muhalefet, olaya büyük tepki gösteriyorlar. Cenazede Hukuk Fakültesi öğrencileri Mülkiye öğrencileri ile birleşerek Bab-ı Ali’nin kapısında Sadrazam Hüseyin Hilmi Paşa’dan katillerin bulunmasını istiyorlar. Cenaze başlangıçta küçük olan bir toplulukken, Sultanahmet'te bulunan Meclis-i Mebusan binası önüne gelinceye kadar 50 bine ulaşıyor.

31 Mart Ayaklanması, cenazedeki bu gövde gösterisinden beş gün sonra, henüz Hasan Fehmi’nin katledilmesinin etkisi geçmeden ortaya çıkıyor. Bu nedenle kimi tarihçiler Hasan Fehmi’nin öldürülmesinin, 31 Mart Ayaklanmasının yakın nedeni olarak görürler.

Gazeteci Hasan Fehmi Bey’in bir suikasta kurban gittiği 6 Nisan günü, 1996’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Basın Şehitleri Günü” olarak kabul edildi; 2005’ten bu yana ise bu anma gününün adı “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi. Anma günü vesilesiyle her 6 Nisan’da bazı etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!