Advert
Advert
Advert
Önce İnsan Olabilmek…
Güler Karakurumer

Önce İnsan Olabilmek…

Bu içerik 352 kez okundu.

İnsan olmak, insan olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek demektir. İnsanı insan yapan şey onun içinde taşıdığı yüce duygulardır. Bu yüce duyguların başında ise insanları sevmek, diğer insanların haklarına saygı duymak, hoşgörülü, doğru, dürüst ve güvenilir olmak gibi nitelikler sayılabilir.

Bizler hayatımızın hangi döneminde olursak olalım hangi şartlar altında olursak olalım bu duygulardan vazgeçmemeliyiz. Çünkü gerçekten de insan olmak, insana yaraşır davranışlarda bulunmak bir sanattır. Bu sanatın kurallarını da iyi uygulamak gerekir.

İnsan taşıdığı ve yaşadığı duygularla değer kazanır. Sevme duygusu da insana verilmiş en güzel ve anlamlı duygulardan birisidir. İnsanın sevgisi ne kadar büyükse, kendisi de o kadar büyüktür. İnsan sevgisiyle anlam kazanır. Âmâ ne yazık ki, sevgiyi taşıyabilmek her insanın harcı değildir.

Günümüz koşullarında zor bir şeydir insan olabilmek ve insan kalabilmek. Dürüstlüğün prim yapmadığı bencillik ve riyakârlığın, bozuk düzenin ortasında insan gibi insan olabilmek de, öyle kalabilmek de zor iştir. Ünlü düşünür Albert CAMLU “İnsanların ne kadar kötü olduğunu görmek beni hiç şaşırtmıyor, fakat bu yüzden hiç utanmadıklarını görünce hayretler içinde kalıyorum” der. Bana göre de insan doğmuş her varlık insan değil. Ne üzücüdür ki, insan olmaktan çok uzak insanlarla dolu çevremiz. İnsan gibi insan olmak zekâyı, aklı, iradeyi doğru kullanmaktan geçer. Merhametli, şefkatli en önemlisi vicdanla insan olunur. Acıma duygusunu kaybetmiş, vicdandan yoksun, bencil, çıkarcı, ikiyüzlü, riyakâr bir varlığa insan demek mümkün müdür? İnsan olmak bir onurdur. Her kimse ruhunu ne kadar sevgi ile beslerse, af etmeyi, unutmayı kaybetmek yerine kazanç olarak kabul ederse işte o oranda insan olur ve insan olma onurunu hak ederek taşır. Unutmayınız ki, HOLDERLİN’in dediği gibi ‘’İnsan her zaman kahraman olamaz, ama her zaman insan olabilir. ’İnsan olmak, anlamaya çalışmak, insan olmak biz olmaktır. İnsan olan herkesin yüreğini burkan içini acıtan o kadar çok olay izliyor, görüyor ve yaşıyoruz ki bunlara duyarsız kalmak mümkün olmazken aman ben zarar görmeyeyim düşüncesiyle tepkisiz kalmak, üç maymunları oynamak pek de insanlık gereği olmaz, olmamalı. Unutmamalıdır ki, bugün sana yarın bana olabilecek tüm olaylara akılcı ve mantıkla yaklaşmalı, insani değerlerimizi yitirmeden, umutlarımızı yaşatmalıyız. ’Büyükbabam, iki tür insan olduğunu söylerdi, işi yapanlar ve yapılan işten kendine pay çıkaranlar. O benden birinci grupta yer alarak çalışmamı istedi. Çünkü orada diğerlerinden daha az rekabet vardı.’’ der Publilius CYRUS.

Maskesiz, doğal, dürüst, şeffaf, vicdan sahibi, merhametli ve kalbi sevgi dolu insanların hayatımızdan hiç eksik olmamaları dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
Gülçin KİRAZ     2017-07-26 Kaleminuze sağlık Güler Hanım.
Pakize Perksu     2017-07-25 İNSAN ile insan arasında fark vardır. Bir demirden hem nal hem kılıç olur. Yazınızı çok beğendim, yine ailece zevkle okuduk yorumladık, sohbetledik. Allah sizi ve ailenizi insan olmuşlarla karşılaştırsın. Mutlu kalın.
Gülseren Mercan     2017-07-25 İnsan olmak bir onurdur ama bu mertebeye çok azı ulaşır oldu. İyiyken herkes insan, zor zamanında anlıyorsun insan olmadıklarını. Güler Hocam, sildim hayatımdan insan olamamışları sadece önümdeki gerçeklere bakıyorum.
Yorgo     2017-07-25 Güler Hanım; inanın, insanlık bende kalsın diye diye çevremde hayvanat bahçesi oluşturdum. Biraz insan olun diyeceğim onları da zor durumda bırakmak istemiyorum..
Salih Balık     2017-07-25 Tebrikler Güler hanım çok güzel bir yazı olmuş
Kenan KURT     2017-07-24 Keşke insan olmayı ve insan kalmayı becerebilsek .Teşekkürler Güler hanım.
Kenan Akbulut     2017-07-19 Harika,tebrikler...
Selam SAKİN     2017-07-19 İnsan olabilmek herkesin başarabileceģi bir şey deģildir.Gerçekten ve gönülden kutlarım. Saygılarımla. ..
Kenan Akbulut     2017-07-19 Harika,tebrikler...
Gülcan AYDIN     2017-07-19 İnsan gibi İnsan olmak ve öyle kalabilmek şu zamanda gerçekten zor Güler hanım.Güzel bir kınu seçmişsiniz,tebrikler...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!