Advert
Advert
Advert
Babalar günü diye bir şey...
Tuncer Kırhan

Babalar günü diye bir şey...

Bu içerik 472 kez okundu.

Gün geçmiyor ki özel bir günü kutluyoruz. Daha geçtiğimiz günlerde popüler yaşamın bir parçası olan,8 Mayıs anneler gününü, ondan önce  14 Şubat sevgililer gününü kutlarken, Müslümanlar için kutsal bir gün olan Mevlit kandiliyle çakışması, medeniyetler arası uzlaşıdır.
Haziran ayının 3. Pazar'ı olarak kutladığımız babalar günü kaynaklarda, Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy adlı vatandaşın annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanma isteği ardından,  1910'da Amerikalı babalar,altıncı çocuğunu doğururken hayatını kaybeden bir annenin  ardından hayatını çocuklarına adayan William Smart adlı  babaya özel bir gün armağan etmek amacıyla ortaya attığı söylense de, siz bu  özel günün, anneler gününe karşılık ortaya atılmış bir tüketim günü olduğunu unutmayın.
Bazı okurlarımız ve tüketim sektör temsilcileri kızmaz ise, bu özel günlerin tümü bize göre dayatmacılıktan başkası değildir.
Bunların en popüler olanı, sevgililer gününden başlamak gerekirse,

bu özel ve güzel  gün, önceleri bir Hıristiyan efsanesi iken, daha sonra rant yöntemine dönüşmüş bir dayatmacılıktır.

14 Şubat'ta ne olmuş? Mitolojiye göre, Roma döneminde  altıncı yüz yılda bereket tanrısı Luperkus'u simgeleyen bir maketin önüne atlayan genç kızlar 14 Şubat günü evlenecekleri erkeklerin isimlerini yazarak kısmet ararmış.

Bunu duyan çıkarcı din adamları durur mu? Papa’ya başvururlar.

Papa'da; "Benim azizlerimin adı yazılırsa kızların kısmeti daha çabuk açılır." Der ve uygulamayı kendilerne yönelik değiştirir.

Azizler ölünce efsanenin biçim ve önemi değişirse de, on dördüncü yüz yıla gelindiğinde Fransa ve İngiltere'de kuşların çiftleşme günü olarak kabul edilen bir tarih olur.

On dokuzuncu yüz yılın başlarında, her şeyde olduğu gibi yine Amerika'da ortaya çıkan Ester adlı bir kadın mucize buluşla, çok sayıda insana "Sevgililer Günü" diye bir kutlama kartı gönderince,14 Şubat toplumsal bir boyut kazanır.

Burada amaç, tüm dinamikleri harekete geçirerek, toplumun duygularına hitap ederek ticari bir şekil kazandırmaktan başkası olamaz.

Yoksa sevgililer günü diye, insanların biri birine şiir yazarak gönül alması çok gerilerde kalmışken, Karslı Aşık Sümmani’nin öfke dolu sevgisine ne dersiniz.

Deli gönül ile düştük bir cenge,

Hikmeti sorulmaz iştir bu gönül,

Günden güne girer her türlü renge,

Bazı solar, bazı kumaştır gönül.

Sevgililer günü diye bize dayatılan 14 Şubat gibi babalar günüde olsa olsa tüketiciler günüdür. 

Neden, çiftçiler,işçiler,emekliler,  gaziler günü yoktur da,  anneler,sevgililer ve babalar günü vardır?

Çünkü "fukaranın dostu da olmaz" diye bir sözde olduğu gibi, onu kim arayıp sorsun.

Rakamlara girmeden belirtelim ki; Türkiye’de "hamt olsun" yoksulluk sınırı altında inleyen milyonlarca insan varken, tüketim toplumunun yoksulu düşünecek hali mi kaldı.

Sevgili dostlarım ne derse desin, biz bu günlere, "Tüketici Günü" demek istiyoruz. Çünkü, anneler gününe karşılık bide babalar günü olsun diye ortaya atılan bu etkinlikleri tamamı Amerika’nın icat ettiği fantezilerdir.

Yılbaşlarında özene bezene  seçilen ve biri birine verilen markalı renkli çamaşırlar ya da değerli taşlarla donanmış hediyeler, gerçek sevgi adına bir anlam taşımaz.

Sevgiyi bir erdem olarak yaşayan,Urfalı ozan Abdurrahim Tırsi naif duygularını  şöyle anlatır.

Yücelerden döndüreyim,

Alçaklara gönül seni.

Alçaklardan alçaklara,

İndireyim gönül seni.

Tüketim toplumuna hizmet veren ve mantar gibi çoğalan AVM'ler böylesi günlerin bir yarış halinde sürmesini isterken, geçtiğimiz yıl "Babalar Günü" satışları, "Anneler Günü" satışlarını aşmış ve yöneticilerin ağzı kulaklarına varmıştı.

İyi satış bayramları olsun diyelim ve babalar için seçilmiş güzel bir sözle bitirelim.

Babanın mirasını istiyorsan,onun bilgisini öğren.

Çünkü baba parası çabuk biter.

Sadi
DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!