39 yıl oğlunu arayan Cumartesi Annesi Elmas Eren vefat etti
  • Reklam

39 yıl oğlunu arayan Cumartesi Annesi Elmas Eren vefat etti

'Cumartesi Annesi' Elmas Eren vefat etti. Elmas Eren, 12 Eylül sonrası gözaltına alınan oğlu Hayrettin'in akıbetinin ortaya çıkması için 39 yıl mücadele etti.

19 Ağustos 2019 - 18:56 - Güncelleme: 19 Ağustos 2019 - 19:24

12 Eylül sonrasında gözaltına alınmasının ardından bir daha kendisinden haber alınamayan Hayrettin Eren’n annesi, Cumartesi Anneleri’nin sembol isimlerinden Elmas Eren vefat etti.

39 yıldır oğlunun akıbetini ortaya çıkarmak için mücadele eden Elmas Eren bir süredir rahatsızlığı nedeniyle Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine katılamıyordu. Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından “Çiçeklerle donatacağı bir mezar peşinde 39 yıl tüketen mücadele arkadaşımız, 12 Eylül kayıplarımızdan Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren’i kaybettik. Cenaze bilgileri netleşince paylaşılacaktır” duyurusu yapıldı.

Anne Elmas Eren, oğlu Hayrettin’in gözaltına alınmasını şöyle anlatmıştı:

Hayrettin Eren’in Saraçhane’de Ahmet Öztürk ve altı arkadaşıyla gözaltına alınarak, Karagümrük Polis Karakolu’na götürüldüğünü öğrenmeleri üzerine hemen karakola giden anne Eren o günleri şöyle anlatmıştı:

“Karagümrük Karakolu’na gidip takip ettiğimizde şubeye götürdüklerini söylüyorlar. Gayrettepe Şube’ye gidiyoruz, ‘Öyle biri yok, biz de arıyoruz, bulamıyoruz’ diyorlar. Tekrar Karagümrük’e geliyoruz. ‘Yok’ diyorlar. ‘O yanlışlık oldu’ diyor ardından da gözaltı listesinin olduğu defterin bir sayfasını yırtıyorlar. Çıldırıyorum. O zamanlar böyle değildim. Gençtim. Elim, ayağım tutuyor. İstanbul kazan ben kepçe dolaşıyorum. Gittim bir gün şubenin önüne. Kasım ayıydı. Kasım ayında puslu, çamurlu havalar oluyor. Kapıdaki görevliye ‘Hayrettin Eren’in annesiyim, burada diyorlar’ dedim. ‘Teyzeciğim ben sana haber getiririm’ dedi. Gitti, iki dakika durdu durmadı, bir kahkaha ki yırtıyor ortalığı. Geldi, ‘Yok, yok teyzeciğim’ diyor ama çocuk ‘yok’ diyemiyor gülmekten. ‘Oğlum niye alay ediyorsun’ dedim. Cevap vermedi.”

‘ARABAMIZI GÖRDÜM’

“Arkama baktım, iki üç araba duruyor, bizim araba da orada. ‘Oğlum sen, Hayrettin yok, dedin ama arabamız burada duruyor’ dedim. Gri elbiseli şapkası inik biri geldi. ‘Ne arıyorsun’ dedi. ‘Oğlum burada, arabamız bu’ dedim. Plakayı almışlar. Plakası yok fakat vurulan yerden, içindeki dekordan tanıdım arabamızı. Sağ kolumdan itti beni. Dört ayak durdum. Ellerim çamurlandı. Kalktım bir ellerime baktım, bir polise… ‘Teyze başını derde sokma’ dediler. Kovdular beni, eve geldim. Çıldırıyoruz, ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

Elmas Eren, en son 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesi Dolmabahçe’de ‘Cumartesi Anneleri’ ile buluşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde oğlu Hayrettin’in akıbetini sormuştu.

Elmas Eren’in küçük oğlu Faruk Eren bir süre önce yayımlanan ‘Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi’ isimli kitabında ağabeyi Hayrettin Eren’i ve ailenin mücadelesini de anlatmıştı. 

Bu haber 235 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Piyasalarda İdlib gerginliği
Piyasalarda İdlib gerginliği
İngiltere'de koronavirüs tehlikesi: Okullar kapatılabilir
İngiltere'de koronavirüs tehlikesi: Okullar kapatılabilir