"4. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür...
  • Reklam

"4. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği"

Başkentte 19-21 Aralık 2019 tarihleri arasında 18 ülkeden ilköğretim öğrencilerinin katılımıyla "4. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği" düzenlenecek.

01 Kasım 2019 - 18:27
Reklam

Ankara Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Valilik himayesinde, Türk Dünyası Çocuk Vakfı, Altındağ Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), diğer resmi ve özel kurum ve kuruluşların iş birliğiyle yapılacak etkinlikte, yarışmalarla öğrencileri yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek ve Türk dünyasının farklı bölgelerinden katılım sağlayan yarışmacıların kaynaşmasına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Yarışmalar için başvuru tarihinin 2 Aralık'ta sona ereceğinin bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: 

IV. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği, Ankara Valiliği himayesinde 19-21 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı, Altındağ Belediyesi, MEB, diğer resmî  ve özel kurum ve kuruluşların iş birliğiyle düzenlenecek olan bu organizasyonun amacı, ortaokul seviyesinde okuyan öğrencilerimizi buluşlar yapmaya teşvik etmek, yarışmada dereceye giren çocuklarımızı Ankara’da ağırlayarak ödüllendirmek, aynı zamanda Türk dünyasının farklı bölgelerinden ve yurt içinden gelecek olan yüzlerce insanın kaynaşmasına ve beraberliğine vesile olup gönül köprülerimizi sağlamlaştırarak ortak geleceğimize yatırım yapmaktır.

Yarışma iki kategoride yapılacaktır:

Birinci kategori “Buluş”, ikinci kategori ise “Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak Projeler”dir. Bu yıl dördüncüsü Ankara’da gerçekleştirilecek olan söz konusu şenliğe, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Tataristan, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Yunanistan (Batı Trakya Türkleri), Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya gibi ülkelerin ilköğretim 4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri katılacaktır.

Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği başvuruları elektronik ortamda www.tdbo.org adresinden yapılacaktır. Projelerin son başvuru tarihi 2 Aralık 2019’dur. Bu yılki yarışmaya da geçen yıllarda olduğu gibi yüksek katılım beklenmektedir. Başvuruda bulunan öğrencilerin projeleri TUBİTAK, Türk Patent Enstitüsü ve üniversitelerden oluşturulacak proje ekibi tarafından değerlendirilerek başvurularla ilgili neticeler www.tdbo.org web sayfasında ilan edilecek, dereceye giren öğrencilere ve öğretmenlere toplam 40.000 TL ödül verilecektir. İlk yüze giren projelerin sergileneceği programın açılış töreni 19 Aralık 2019’da, ödül töreni ise 21 Aralık 2019’da gerçekleştirilecektir. 

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 488 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜİK: Türk halkının yüzde 21'i obez
TÜİK: Türk halkının yüzde 21'i obez
Erdoğan'a destek kritik sınırda
Erdoğan'a destek kritik sınırda