5.5 yıl sonra Gezi soruşturması
  • Reklam
  • Reklam

5.5 yıl sonra Gezi soruşturması

Gezi Parkı'nda polis şiddeti soruşturmasında mahkemeden örnek karar.

10 Ocak 2019 - 20:16 - Güncelleme: 10 Ocak 2019 - 21:16
Reklam

Gezi Parkı’nda yaralılara yardım ederken ayağından gaz fişeğiyle vurulan Aydın Aydoğan’ın şikayeti üzerine belirlenen 16 polis memuru, olaydan beş buçuk yıl sonra soruşturulacak.

Dönemin İstanbul Valisi Vasip Şahin, polisler hakkında soruşturma izni vermemişti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdare Dava Dairesi, valiliğin kararını kaldırarak, dosyanın genel hükümlere göre işlem yapılmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verdi.

16 isim belirlenmişti

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu, 20 Ekim 2015’te valiliğe yazı yazarak, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli 16 polisin ismini vermişti. Listede, gaz tüfeğini kullanan ancak ismi tespit edilemeyen memur da vardı. Savcılık, polisler hakkında “zor kullanma yetkisini aştıkları” gerekçesiyle soruşturma izni istemişti. Valilik, 22 Şubat 2016’da, polislerin görevlerini yerine getirdiklerini belirtmiş, “kusurulu oldukları tespit edilemedi” demişti. Kararda, atılan gaz fişeğinin, bahse konu yerde şahısların yaralanmasına sebebiyet verme ihtimalinin olduğu ifade edilerek, şikayetçilerin, görevli polis memurlarının attığı gaz fişeği neticesinde yaralandığına dair somut delil ortaya koyma imkanının olmadığı savunulmuştu.

O yasa kullanılamaz

Bölge İdare Mahkemesi ise memurların yargılanmasını düzenleyen 4483 sayılı yasanın 2. maddesine dikkat çekerek, “Efrada karşı yapılan kötü muamelelere dair suçlara ilişkin açılacak soruşturmalarda, bu kanun hükümlerinin uygulanamayacağı kurala bağlanmıştır” dedi. Kararda şu ifadeler yer aldı: “Memurların görevleri sırasında insanları itip kakması, hakaret etmesi, etkili eylemde bulunması gibi hareketleri sui muamele imaline ilişkin olup, hazırlık soruşturması yapılmasının 4483 sayılı yasa kapsamında idare izne tabi olmadığı anlaşılmıştır.”

Adalet arıyorum

Aydın Aydoğan ise mahkemenin kararını şöyle değerlendirdi: “6 yıldır adliye koridorlarında adalet arıyorum. Her türlü zorluğu çıkararak önümüze engeller koyuyorlar. Valiliğin aslında hukuka müdahale etme yetkisi yoktur. Emri altındaki suçluları adalet önüne çıkarmayarak suçu meşrulaştırmaya göz yumuyorlar, bu kabul edilemez. Valilik burada suçluyu kalkan olmuştur. Bilindiği gibi vali, bu dosyadaki polislerin bir çoğu FETÖ’den gözaltına alınmıştır. Bir nevi FETÖ’ye kalkan olmuşlardır. Ben bu karanlık, hukuksuz günlerin de geçeceğine inanıyorum. Emri veren belli, emri uygulayan belli... Sadece adalet istiyoruz...”

 

Bu haber 190 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merkez Bankası'nın yedek akçesi hazineye aktarılacak
Merkez Bankası'nın yedek akçesi hazineye aktarılacak
Google, isteyen kullanıcılarının verilerini otomatik silecek
Google, isteyen kullanıcılarının verilerini otomatik silecek
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w