8 yıl önce kararı alındı ama uygulayan yok
  • Reklam

8 yıl önce kararı alındı ama uygulayan yok

Şehirlerarası otobüslerin yolcu indirip bindirme yasağına nihayet çözüm bulunuyor. 8 yıl önce Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin verdiği önerge ile kentin beş ana girişine cep yapılması önerilmişti.

20 Nisan 2018 - 20:40
Reklam

Cep terminalleri için arazi tespiti

Ankaralıların AŞTİ’ye gidip-gelmek yerine şehrin ana girişleri olan Eskişehir, Konya, Samsun yolları, Anadolu Bulvarı-İstanbul Çevre Yolu kesişimi ve Sincan-Ayaş Yolu kesişiminde cep terminalleri yapılması talebi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi somut adım attı. Vatandaşların cep terminaline ilişkin dilekçesine yanıt veren Büyükşehir Belediyesi, arazi tespit çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Ulaşım Dairesi Başkanı Mümtaz Durlanık imzasını taşıyan yanıtta şu ifadeler yer aldı: “Ankara’ya batı istikametinden gelen otobüsler için Ümitköy, Çayyolu bölgesinde cep terminali yapılmasına yönelik arazi tespit ve projelendirme çalışmaları devam etmektedir.”

YAŞAMKENT YERİNE ÜMİTKÖY GİRİŞİ

Çayyolu bölgesi için birkaç alternatif cep terminali yeri belirlenirken, vatandaşlar da kendileri için uygun yerleri belirmeye devam ediyorlar. Ümitköy sakini Ayşe Kahraman “ Duyduğumuza göre Fen İşleri Dairesi şu anda her ilçede arazi tespit çalışması yapıyor. Genelde Yaşamkent tarafı düşünülüyor. Fakat bizim yerimiz konum itibariyle daha merkezi. Ümitköy girişinden her yere ulaşım hem otobüs hem de metroyla çok kolaydır. Cep terminalinin Ümitköy metrosuna yakın bir yer olmasını isterim. Ümitköy tarafı için tam muhtarlığın arkasında Çankaya’ya mı yoksa Büyükşehir’e mi ait bilmiyorum ama bir ada parsel var. Orası cep terminali için uygun olabilir” dedi.

Cep terminalinde bilet satışı olmayacak

Ankaralıların merakla beklediği cep terminallerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Cep terminallerinde sadece yolcu indirme ve bindirme olacak. Buralarda bilet satış ofisleri olmayacak” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Ankaralıların AŞTİ’ye gidip-gelmek yerine şehrin ana girişleri olan Eskişehir, Konya, Samsun yolları, Anadolu Bulvarı-İstanbul Çevre Yolu kesişimi ve Sincan-Ayaş Yolu kesişiminde cep terminalleri yapılması talebiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Sadece indirme-bindirme olacak

Vatandaşın talebine karşı AŞTİ’deki Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmeleri Acenteleri Derneği Başkanı Mustafa Özbakır’ın, “Cep terminali istemiyoruz” yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Başkan Tuna şöyle konuştu:

“Cep terminallerinde sadece yolcu indirme ve bindirme olacak. Buralarda bilet satışları ise yapılmayacak. Bilet satış ofisleri olmayacak. Vatandaş biletini aldıktan sonra binmek istediği yeri firmaya söyleyecek oradan binebilecek. Proje ile zamandan tasarruf sağlanacak.”

8 yıl önce kararı alındı ama uygulayan yok

Şehirlerarası otobüslerin yolcu indirip bindirme yasağına nihayet çözüm bulunuyor. 8 yıl önce Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin verdiği önerge ile kentin beş ana girişine cep yapılması önerilmişti.

Gökçek’in sıcak bakmamasına rağmen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın gayretleri ile gündeme alınan önerge oybirliği ile kabul edilmişti. Cepli ve parklı uygulama için ANFA’nın görevlendirileceği kararı alınmıştı.

8 yıl önce Ankara Büyükşehir Belediye Meclis'inde alınan karar ile ayrıca şehirlerarası otobüslerin kent girişinde indirme-bindirme yapabilmesinin önünü açacak bir projenin hazırlanmasına da ilişkin bir karar alınmıştı. Çayyolu'ndaki kapatılan mini terminal konusuna ilişkin tartışmalar yaşansa da, istifa eden eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek otobüslerin yolcu indirme ve bindirme işlemini yapacağı otoparkların kurulma fikrini kabul etmişti. Eski Başkan Gökçek konu hakkında verdiği bir demeçte,  mevcut terminalin yoğunluğu kaldırdığını ve herhangi bir sorun olmadığını belirtmişti.

CHP ve MHP'li meclis üyelerinin ısrarlı talepleri üzerine, şehrin beş ana girişine, Büyükşehir Belediyesi'ne ait ANFA'nın işletmeci otoparkların yapılması kararı alınmasına rağmen geçen 8 yılda hiçbir işlem yapılmamıştı.

Gökçek hep karşı çıktı

Aylar önce alınan karar sonucu şehirlerarası otobüslerin Ankara’ya giriş yaparken yolda yolcu indirme-bindirme yapmadıkları tek Ankara girişi olan Eskişehir yolunda yaşananlar birçok sivil toplum kuruluşu tarafından protesto edilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesinin Çayyolu bölgesinde ikamet eden birçok vatandaş yaşattığı bu mağduriyet ‘Çayyolu halkı cezalandırıyor’ yorumlarına yol açmıştı. Çayyolu'ndaki kapatılan mini terminal konusuna ilişkin tartışmalar yaşansa da, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek otobüslerin yolcu indirme ve bindirme işlemini yapacağı otoparkların kurulma fikrini kabul etmiş fakat 8 yıl boyunca alınan karar olmasına rağmen bir işlem yapmamıştı.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 1340 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünya basını Ayasofya tartışmasını böyle gördü
Dünya basını Ayasofya tartışmasını böyle gördü
Rus Ortodoks Kilisesi'den 'Ayasofya' açıklaması
Rus Ortodoks Kilisesi'den 'Ayasofya' açıklaması