ABD’de 400 bizonu öldürmek için gönüllüler aranıyor!

ABD'de 400 bizonu öldürmek için gönüllüler aranıyor!

ABD’nin Arizona eyaletinde, Büyük Kanyon Ulusal Parkı’ndan bulunan 400 bizonu, "su, bitki örtüsü, toprak ve arkeolojik alanları tehdit ettiği" gerekçesiyle, öldürmek için gönüllü aradıklarını duyurdu.

04 Mayıs 2021 - 19:25 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 19:26

ABD’nin Arizona eyaletinde, Büyük Kanyon Ulusal Parkı’ndan bulunan 400 bizonu, "su, bitki örtüsü, toprak ve arkeolojik alanları tehdit ettiği" gerekçesiyle, öldürmek için gönüllü aradıklarını duyurdu.

ABD Ulusal Park Servisi (NPS), Arizona eyaletinde yer alan Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nın Kuzey Kenarı'na yerleşen yüzlerce bizonu, gelecek Eylül ayına kadar öldürmeye yardımcı olacak gönüllüler aradığını duyurdu.

NTV'nin haberine göre; Arizona Av Hayvanları ve Balık Departmanı (AZGFD) ile işbirliği yapan NPS, "bizon öldürme" konusunda "yetenekli" kişiler aradığı belirten bir ilanı internette yayınladı.

Gerekçe; ekolojiyi tehdit etmeleri

NPS, bizonların bölge büyüyen popülasyonun "su, bitki örtüsü, toprak ve arkeolojik alanları tehdit ettiği" belirtilerek, "Sürü büyüklüğünün küçültülmesi park ekosistemini, kaynaklarını ve değerlerini koruyacaktır" açıklamasını yaptı.

NPS, kuruluş bizonları daha yönetilebilir bir sürü boyutuna düşürme çabasının, Arizona eyaleti ve ABD Orman Hizmetleri tarafından yürütülen 2017 Çevre Değerlendirmesi’nde bölgedeki ilişkili kabileler ve yerel halk tarafından da desteklendiğini belirtti.

Kaynak: NTV
Bu haber 94 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP'li eski bakandan itiraf gibi sözler: Hepimizin ödemesi gereken bedeller var!
AKP'li eski bakandan itiraf gibi sözler: Hepimizin ödemesi gereken...
Ankara Büyükşehir, yüksek verimli organik sıvı gübre üretti
Ankara Büyükşehir, yüksek verimli organik sıvı gübre üretti