Adı ’ilk gidecekler’ listesindeydi: ’Erdoğan’ı zor durumda...
Reklam
Reklam

Adı 'ilk gidecekler' listesindeydi: 'Erdoğan'ı zor durumda bıraktı!'

Sağlık Bakanı Fahretin Koca TURKOVAC konusunda hem kendisini hem de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zor durumda bıraktı.

23 Eylül 2021 - 10:52 - Güncelleme: 23 Eylül 2021 - 10:53

Sağlık Bakanı Fahretin Koca TURKOVAC konusunda hem kendisini hem de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zor durumda bıraktı.

OdaTV'nin haberine göre; kabine değişikliği tartışmalarında adı herkes tarafından en başa yazılan isimlerden olan Bakan Koca, Erdoğan’a verdiği bilgilerde Türk aşısının “Eylül Ekim gibi” kullanılacağını aktarmıştı. Öyle ki Erdoğan, “Hocalarımızın bu konudaki iddiaları siyasetçi olarak bizi de ümitlendiriyor” bile demişti.

Bu yüzden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “TURKOVAC bizim önemli bir sınavımız olacak. Hedefimiz Eylül - Ekim gibi netice almak. Bazı üniversitelerimizin bu konuda çalışmaları var. TÜBİTAK'ın bu işi takibi söz konusu. Kararlıyız ve eylül-ekim gibi buradan bir netice alalım istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Koca, daha önce yaptığı açıklamalarda aşı için yerli aşının Eylül - Ekim gibi uygulanabilecek duruma gelebileceğini dile getirmiş ve bu konu hakkında sosyal medyadan açıklama yapmıştı.

Bakan Koca o açıklamasında, "Salgını önlemenin en önemli silahı olan yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz. Yerli imkan tam bağımsızlık nişanıdır. Buna çok yaklaştığımızı görüyorum" açıklamalarında bulunmuştu.

Bu gelişmeler ile birlikte Eylül ayına girilmesinin ardından aşı çalışmalarının tamamlanıp yakın bir süre içerisinde faaliyete geçmesi, Sinovac ve Biontech'in yanında yerini alması bekleniyordu.

Fakat olmadı, Eylül ayının sonuna gelinmesine rağmen TURKOVAC halen kullanıma sunulmadı. Kullanıma sunulmadığı gibi kullanım için izin başvuruları da henüz yapılmadı. Bu durum aşının Ekim ayına da yetişmeyeceğini gösterdi.

Erdoğan da dün Birleşmiş Milletler 76. Genel Kuruluna hitaben yaptığı konuşmada, zaman vermekten vazgeçerek Turkovac’ın “yakında” insanlığın hizmetine sunulacağını belirtti.

Kamuoyunun beklentisi de aşının tüm güvenlik prosedürlerinden geçtikten sonra kullanılmasıyken Bakan Koca’nın ısrarla Eylül-Ekim ayını işaret etmesi ise Erdoğan’ı zor durumda bıraktığı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Sağlık Bakanlığı’nın TURKOVAC aşı çalışmalarına ilişkin Odatv’ye yaptığı açıklamada da “çalışmaların devam ettiği” yanıtı verildi. Öte yandan şimdiye kadar bin 100 gönüllüye uygulanan aşı ciddi bir yan etkiye neden olmadığı da aktarıldı.

Kaynak: OdaTV
Bu haber 194 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu bankalarından faiz kararı
Kamu bankalarından faiz kararı
Avrupa'da konut fiyatları en fazla Türkiye'de yükseldi: İşte artış oranları...
Avrupa'da konut fiyatları en fazla Türkiye'de yükseldi: İşte...