AKP’li belediyeden milyonlarca işsiz ile dalga geçen hareket!
  • Reklam

AKP'li belediyeden milyonlarca işsiz ile dalga geçen hareket!

Milyonlarca yurttaş işsizken AKP’li Sultangazi Belediyesi’nin açtığı iş ilanları ‘bu kadarı da olmaz’ dedirtti. Belediyenin üç farklı tarihte açtığı ilanlarda başvuru süresini yalnızca bir gün ile sınırlı tuttuğu ortaya çıktı.

11 Temmuz 2020 - 11:47

Milyonlarca yurttaş işsizken AKP’li Sultangazi Belediyesi’nin açtığı iş ilanları ‘bu kadarı da olmaz’ dedirtti.

Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre; belediyenin üç farklı tarihte açtığı ilanlarda başvuru süresini yalnızca bir gün ile sınırlı tuttuğu ortaya çıktı. CHP’li Çelik, konuyu 6 Temmuz’daki Belediye Meclisi toplantısında gündeme getirdi, “Fazla müracaat, insanların umutlarını kırıyordu” yanıtını aldı.

Yurttaşlar işsizlikle boğuşurken AKP’li Sultangazi Belediyesi’nin işe alım ilanları ‘pes’ dedirtti.

Belediyenin üç farklı tarihte temizlik işçisinden şoföre çeşitli birimlerde çalıştırılmak için açtığı ilanlarda başvuru süresini yalnızca bir gün ile sınırlı tuttuğu açığa çıktı.

Sultangazi Belediyesi, 16 Ocak’ta KPSS şartı olmadan farklı kadrolarda çalıştırılmak üzere 92 personeli işe almak için gece yarısı duyuru yaptı.

Kütüphane görevlisi, sosyolog, büro personeli, branş öğretmeni, temizlik personeli, veri giriş personeli, birim sorumlusu, elektrikçi, reyoncu, kadın antrenör ve satış sorumlusu alımına ilişkin ilana başvuru süresi yalnızca bir gün ile sınırlandırıldı.

Gece yarısı duyurulan ilana başvurular bir gün sonra yani 17 Ocak’ta son buldu.

Yine belediye, 17 Mart tarihinde 25 temizlik işçisini işe almak istedi ve bunun için ilana çıktı. Başvuru süresi bir gün ile sınırlandı ve başvurular 18 Mart’ta bitti.

AKP’li Belediye, mayıs ayında da benzer bir işe alım duyurusu yaptı. Belediye, 11 Mayıs’ta işe Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ile ambulans şoförü almak istedi. Bunun için duyurulan ilana son başvuru tarihi 12 Mayıs oldu.

‘UMUT KIRMAMAK İSTEMİYORUZ’ DEMİŞ

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Sultangazi Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, belediyenin işe alımlarda ‘fırsat eşitliğini’ ortadan kaldırdığını söyledi.

CHP’li Çelik, konuyu 6 Temmuz’daki Belediye Meclisi toplantısında gündeme getirdiğini ancak AKP’li Meclis Üyesi Yılmaz Durmuş’un “Fazla müracaat, insanların umutlarını kırıyordu” şeklinde yanıt verdiğini aktardı.

CHP’li Çelik, şöyle dedi:

“Belediyenin açtığı ilanları araştırdım, gerçekten de bir günlük süreleri var. O da saat 17.00’ye kadar… İlanı tabii ilgilisi haricinde hiç kimse görmüyor. Bu ilanların çoğu taşeron işçilerin belediyede çalışmaya devam etmesiyle ilgili. Bir de açıktan alım yapıyorlar. Onu da bu ilanların içine serpiştiriyorlar. Dolayısıyla hiç kimse ilanları görmüyor, müracaat edemiyor. Aynı zamanda meclis üyesi olan SUGAŞ’ın Başkanı Yılmaz Durmuş, ‘İnsanların umudunu kırmamak için böyle bir uygulama yapıyoruz’ gibi bir açıklama yaptı. Önceki günkü Meclis toplantısında da konuyu belediye başkanına sorduk, yazılı olarak yanıt vereceğini söyledi.”

CHP’li Mithat Çelik, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Kendi örgütlerinden yoğun talep geliyor, açık ilan yapsa bile kendi partilileri haricinde işe almıyorlar. Bu uygulama doğru değil, fırsat eşitliğini ortadan kaldırıyor. Pandemi döneminde işsiz kalmış insanlar var. Alınanların çoğu temizlik işçisi, bu ilanları açık açık duyursa belki de 5 bin kişi müracaat eder. Şu an ortada kimsenin müracaatı yok.”

Kaynak: BirGün
Bu haber 372 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 829'a yükseldi
Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin...
Nero'yu öldüren Alp Erkin'in, evine Gabon Fahri Konsolosluğu tabelası astığı iddia edildi
Nero'yu öldüren Alp Erkin'in, evine Gabon Fahri Konsolosluğu...