AKP’nin sosyal medya planı: Hatırlanması istenmeyen geçmişleri...
  • Reklam

AKP'nin sosyal medya planı: Hatırlanması istenmeyen geçmişleri silinecek

AKP'nin getirdiği sosyal medya düzenlemesinde 'unutulma hakkı' yer alıyor. Peki Erdoğan'ın ve pakete destek veren Bahçeli'nin 'unutulmasını istedikleri geçmişlerinde' neler var? İşte onlardan sadece bir kaç örnek.

07 Temmuz 2020 - 11:11 - Güncelleme: 07 Temmuz 2020 - 11:23

Erdoğan'ın 'sosyal medyayı tamamen kapattmak, kontrol etmek lazım' diyerek işaretini verdiği sosyal medya ile ilgili düzenlemeye MHP lideri Devlet Bahçeli de destek verdi ve sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmayı askıya aldı.

AKP'nin sosyal medyada yapacağı düzenleme ile iligli kimi detaylar belli olmaya başlarken, Erdoğan'ın uzun süre basın danışmanlığını da yapan KARAR yazarı Akif Beki, taslakta yer alan 'unutturma hakkı'nın siyaseten en anlama geldiğini yazdı.

Beki'nin yazısında ilgili bölüm şöyle: 

Sosyal medyayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 'düzene sokacak', terbiye edeceklerdi.
Küfür ve hakaret, mevcut yasalarda zaten suçtu. Altından ne yasak çıkacak diye merak ediliyordu.

Paketteki sürprizlerden biri belli oldu: 'Unutulma hakkı' getirilecekmiş.

Misal, siyasetçinin dün söylediği ve yaptığıyla bugünküler arasında bir uyuşmazlık belirdi. Bu da siyaseten itibar ve tutarlılığına zarar vermek için kullanılıyor.

Unutulma hakkı, siyasetçiye bugün terk ettiği ama peşinden gelmeye devam eden görüşlerini sildirme imkanı da tanıyacak mı?

Böyle bir yenilik içermeyecekse ne gerek, var zaten öbür haliyle.

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay içtihatlarına geçmiş bir hak. Dayanağını, Anayasa'nın kişi dokunulmazlığı ve mahremiyeti maddeleriyle kişisel verilerin korunması yasasından alıyor.

Sulh ceza hakimliğine başvuruyorsunuz, şikayetinizi yerinde görürse hakkınızdaki haberleri dijital arşivlerden kaldırtıyor. Güncelliğini kaybettiği, bilinmesinde kamu yararı olmadığı gerekçesiyle. Sizi rencide eden, utandıran geçmişe ait izlerinizi sildirtiyor.

Karıştığınız magazin arsızlıkları, skandalları bu kapsama girebilir.

Fakat ya siyasi gelgitler, gömlek değiştirir gibi istikamet değiştirmeler?

"Tivitır mivitır, hepsinin kökünü kazıyacağız" sözü de Twitter'dan mahkeme kararıyla kazınabilecek mi?

"Twitter, YouTube, Netflix; bunları tamamen kaldıracağız" sözü tamamen kaldırılacak da... "Sosyal medyadan nefret etsek etkin ve yaygın kullanmazdık" sözü mü kalacak mesela?

Cennette akan sihirli iksirden hangi ölünün ruhu içse, efsaneye göre fani dünyadaki hayatını unutuyor, geçmişin yükünden kurtularak yeniden doğmuş gibi hafifliyor ya...Topluma, Yunan mitolojisindeki bu 'Unutuş Irmağı'ndan kana kana içirilebilecek mi yani?

Düşünün; AK Parti gibi kendinize karşısınız, kendi geçmişinizle kavgadasınız, kendi kendine muhalefet eden bir iktidarsınız.

Dün şiddetle savunduğunuz ne varsa bugün daha hararetle ret ve inkar etmeye başlamışsınız.

Ama dünün gölgesi yakanızı bırakmıyor.

Popülizm ihtiyaçlarınıza göre Ayasofya'yı camiye çevirmek istiyorsunuz. Ayasofya namaza açılsın diyenlere nasıl çıkıştığınız hatırlatılıyor: "Oyuna gelmeyelim, bu tahriktir, önce yandaki Sultan Ahmet'i bir doldurun..."

Ayrımcılık ve nefret söylemlerine, halkın bir kısmının iç düşman ve tehdit gibi gösterilmesine, muhalifleri milletten saymayan anlayışa karşı mücadele veriyordunuz. Karşı olduğunuz şeyi daha beteriyle kendiniz yapmaya başlamışsınız. Şak diye arşivden çıkarılıp 'nereden nereye, kadere bak' diye önünüze konuyor.

Kim olsa rahatsız etmez ki?

Bu haber 317 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Benzine büyük zam yolda
Benzine büyük zam yolda
Kim Kardashian ile Kanye West birlikte görüntülendi
Kim Kardashian ile Kanye West birlikte görüntülendi