’AKP sağlığımızla alay ediyor’
  • Reklam

'AKP sağlığımızla alay ediyor'

Sokağa çıkma yasağının iptal edilmesini değerlendiren Ankara ve İzmir Tabip Odası başkanları, kararın Bilim Kurulu’nun süreçte rolünün olmadığını ortaya koyduğuna dikkat çekti. CHP Milletvekili Antmen de “AKP sağlığımızla alay ediyor” dedi.

06 Haziran 2020 - 14:41
Reklam

Birgün'den Mustafa Mert Bildiecin'in haberine göre Türkiye’nin koronavirüs ile mücadele sürecinde, halkın sağlığını değil ekonomik kaygıları önceleyen çok sayıda karar alan iktidar, şimdi de bugün ve yarın uygulanması planlanan sokağa çıkma yasağından geri adım attı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkma yasağını iptal etmesinin ardından sağlık meslek örgütleri ve muhalefet yaptıkları açıklamalarla karara tepki gösterdi. Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Bulut, İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Barlık Obuz ve CHP Milletvekili Alpay Antmen, hafta sonu uygulanması planlanan yasaktan vazgeçilmesini BirGün’e yorumladı.

NORMALE DÖNÜŞ ERKEN OLDU

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Bulut, yasağı Bilim Kurulu’nun önerdiğinin altını çizdi. Karardan ekonomik nedenlerle geri adım atıldığını ifade eden Bulut, “Eğer 11 Mayıs’ta, AVM’lerin açılması başta olmak üzere önlemler gevşetilmeseydi vaka sayısı 100’ün altına düşecek, ölüm sayısı iki ya da üç ile sınırlı kalacaktı. Normale dönüş erken oldu” diye konuştu.

BİLİM KURULU’NUN ROLÜ YOK

İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Barlık Obuz da son üç günde hasta sayısının arttığına dikkat çekti. Yasaktan vazgeçilmesi kararını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Obuz, “Bu karardan vazgeçilmesi bize, böylesine önemli bir konuda nasıl kolayca karar alınabildiğini gösterdi. Bilim Kurulu’nun hiçbir rolü olmadığını gördük. Yaşananlar endişe verici” ifadelerini kullandı.

PLANLIYDI

CHP’li Alpay Antmen de “İki buçuk ay evlerde boşuna kalmışız” sözleriyle karara tepki gösterdi. Antmen, karara tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Burada bir algı operasyonu var. Bana göre yaşananların hepsi, planlı şekilde yapıldı. AKP ve AKP Genel Başkanı, sağlığımızla alay ediyor. İnsan hayatı söz konusu ise nereden baskı gelirse gelsin iktidarın buna direnmesi gerekiyordu.”

ORTAYA CİDDİ BİR KARMAŞA ÇIKTI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan yapılan açıklamada, normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran itibariyle sağlık kurumlarındaki eksikliklerin aynı yakıcılıkla sürdüğü kaydedildi. İktidarın, tüm itirazlara karşın normalleşme sürecini başlattığının altı çizilen açıklamada şöyle dendi: “Bakanlığın ajandasında her koşulda bulunmalı ve sürecin hazırlıkları yürütülmüş olmalıyken bunlar tamamen 1 Haziran sonrasına bırakılmış ve hem sağlık emekçileri hem de sağlık hizmeti organizasyonu açısından çok ciddi karmaşa ortaya çıkmıştır.” TTB Merkez Konseyi de yaşanan süreçle ilgili kaygı ve endişelerini paylaştı. Covid-19 pandemisinin halen sürdüğüne dikkat çeken TTB, Türkiye’de henüz ilk dalga atlatılmamışken başlatılan ve adına “normalleşme” denilen hızlı açılma sürecinden endişe duyduklarını açıkladı.

İstanbul Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada ise şunlar dendi: “Türkiye’de COVİD-19 Pandemisine karşı izlenen politika aklın, mantığın, bilimin kılavuzluğunda salgın önetimi değil, siyasi iktidarın algı yönetimi. Sağlık Bakanı imajı gerçeğin üzerini örtmeye yetmiyor. Bedelini hastalarımız canlarıyla ödüyor!”

Kaynak: BirGün
Bu haber 277 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te zirai mücadele devam ediyor
Başkent'te zirai mücadele devam ediyor
FETÖ firari eski hakim Ankara’da yakalandı
FETÖ firari eski hakim Ankara’da yakalandı