AKP’ye atama kıyağı yapan TFF’den tartışma yaratacak...
  • Reklam

AKP'ye atama kıyağı yapan TFF'den tartışma yaratacak savunma!

TFF, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in oğlu ile AKP'li Mehdi Eker'in oğlunun "5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu" olma şartını taşımadıklarının ortaya çıkmasının ardından açıklama yaptı.

13 Eylül 2019 - 22:16 - Güncelleme: 14 Eylül 2019 - 06:52

Türkiye Futbol Federasyonu, Nihat Özdemir'in TFF Başkanı seçilmesinin ardından hukuk kurulu üyeliklerine atanan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in oğlu ile AKP'li Mehdi Eker'in oğlunun "5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu" olma şartını taşımadıklarının açığa çıkmasının ardından, tartışılacak bir savunma yaptı.

TFF açıklamasında, mesleki tecrübenin hukuk fakültesinden mezuniyet ile başladığı, baro kaydı ile başlamayacağı savunuldu. Bu nedenle iki ismin de "5 yıllık hukukçu olma" şartını taşıdıkları savunuldu.

Açıklamaya göre, mesleki tecrübe, ilgili meslek yapılmasa da fakülte mezuniyeti ile başlıyor. TFF'nin açıklamasına göre, mesleğini hiç yapmamış fakülte mezunları da "deneyim" sahibi sayılıyor.

Yargıtay Başkanı Cirit'in oğlu Muhammed Enes Cirit ile AKP'li Eker'in oğlu Yasin Eker'in, mesleki deneyim şartını taşımadıkları halde TFF hukuk kurullarına atandığını ortaya çıkarttı.

T24'te yer alan haberde, kurullara atanmak için gerekli, "5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçular" şartını her iki ismin taşımadığı yer aldı.

Amatör Futbol Disiplin Kurulu'na atanan Cirit'in oğlunun baroya kayıt yaptırdığı tarihe göre henüz 2,5 yıllık hukukçu olduğu, henüz avukatlıkta 4 yılı dolmayan Eker'in oğlunun da buna rağmen Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'na atandığı haberde yer aldı.

TFF'ye göre mezuniyetten sonrası deneyim!

TFF, haberle ilgili olarak tartışılacak bir açıklama yaptı. Açıklamada hem atamaların etik olup olmadığı konusuna değinilmedi hem de mesleki deneyim konusunda garip bir savunma yapıldı.

Açıklamada, "Bazı internet sitelerinde TFF hukuk kurullarında görev alan bazı üyelerimizin, bu kurulların talimatlarında belirtilen '5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu' olmak kriterini sağlamadığı çünkü baro kayıtlarında henüz 5 yılı doldurmadığı iddia edilmiştir. Mesleki tecrübe, baro kaydı ile değil, hukuk fakültesinden mezuniyet ile başladığından, bir diğer deyişle talimatlar 5 yıllık mesleki tecrübeye sahip avukat değil, hukukçu aradığından, söz konusu üyelerimizin bu kurullara atanmasında talimatlarımıza aykırı herhangi bir husus yoktur" denildi.

TFF'nin savunduğu mesleki deneyim koşuluna göre, okulu bitirdikten sonra hiç çalışmayan bir "kamu yönetimi" mezunu da 5 yıl sonra deneyimli kamu yöneticisi sayılabilecek. Aynı bakış açısına göre yapılan atamalar da hiç çalışmayan hukuk fakültesi mezununun bile deneyimli hukukçu sayılabileceğini gösteriyor.

Kaynak: T24
Bu haber 203 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib için Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Sivillerin Suriye'nin diğer bölgelerine geçişine izin verin
İdlib için Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Sivillerin Suriye'nin...
İngiltere göçmen yasalarını değiştiriyor: İş teklifi ve İngilizce bilgisi zorunlu hale geliyor
İngiltere göçmen yasalarını değiştiriyor: İş teklifi ve...