AKP yenilginin ardından parçalanıyor: Vekiller ayrılacak
  • Reklam

AKP yenilginin ardından parçalanıyor: Vekiller ayrılacak

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun seçimi rekor farkla kazanmasının ardından Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı ifade edilen iki yeni partiye AKP'den 80 civarında vekilin katılacağı iddia edildi.

25 Haziran 2019 - 16:16 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 18:41

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, bugünkü yazısında AKP içinden bir kulis paylaştı.

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasının ardından Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın parti kurma hazırlıklarını hızlandırdığını iddia etti. Takan, yeni partiye AKP'den 80 civarında milletvekilinin katılabileceğini söyledi.

Takan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"AKP iç muhalefetinde son durum ne?.. AKP'de milletvekilliği de yapan ve Ahmet Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen Selçuk Özdağ, vakit kaybetmeden İstanbul seçimlerinde  ağır yenilgi alan  AKP'yi eleştirdi.

Özdağ, "Bu seçimin sonuçları İstanbul ile sınırlı kalmayacaktır. Başka siyasi yansımaları da olacaktır" dedi. Özdağ, seçim sonuçlarına göre İstanbul'dan sonra AKP'nin düşüşünün diğer illerde de devam edeceğini belirterek, Ahmet Davutoğlu'nun sloganı olan "ya yeni hal, ya yeni hal" sözlerini kullandı.

Özdağ'ın  sosyal medyada yaptığı paylaşımlar, "Davutoğlu'nun kararlılığının teyidi" olarak yorumlandı.

Ali Babacan'ın Ankara'da  geçen Cumartesi günü katıldığı bir düğünde, "Önümüzdeki hafta yoğun  istişarelere başlayacağız" değerlendirmesi AKP kulislerinde yeni yorumlara yol açtı.

İddialar şöyle; "Ahmet Davutoğlu parti kurarsa en az 30-35, Ali Babacan parti kurarsa  40-45 civarında milletvekili AKP'den kopar". Babacancılar, "Eğer Ali bey bir parti kurmazsa, hepimiz Davutoğlu'nun peşine gideriz diyorlar. Anlayacağınız, 23 Haziran'ın ardından 80 civarında milletvekilinin AKP ile yolları ayırabileceği konuşuluyor..."

Bu haber 198 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kasım ayı merkezi yönetim bütçesi açıklandı
Kasım ayı merkezi yönetim bütçesi açıklandı
11 aylık bütçe açığı 92.9 milyar lira
11 aylık bütçe açığı 92.9 milyar lira
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w