Almanya’da doğum oranı düştü
  • Reklam

Almanya’da doğum oranı düştü

Federal İstatistik Dairesi'nin açıklamasına göre Almanya’da geçen yıl 778 bin bebek dünyaya geldi.

02 Ağustos 2020 - 19:52
Reklam

Bu rakam önceki seneye oranla 9 bin 400 daha az. Yaşlı nüfus ise artıyor.Almanya Federal İstatistik Dairesi’nin bu hafta açıkladığı rakamlara göre 2019 yılında 778 bin 100 çocuk dünyaya geldi. Bu da önceki yıla oranla 9 bin 400 daha az demek. Böylece kadın başına düşen doğurganlık oranı 1,54 olarak kayda geçti. Bu oranla Almanya, Avrupa Birliği (AB) ortalamasının küçük bir farkla üzerinde. Birlik içinde bu oranın en yüksek olduğu yer Fransa, en az olduğu ülke ise Malta.

Almanya’da kadınların çocuk sahibi olma yaşı da yükseliyor. Geçen sene bu oran 30,1 olarak saptanırken, Almanya‘dan daha geç yaşta ilk çocuğunu kucağına alanların İtalyan kadınları olduğu bildirildi. AB’nin en genç anneleri ise ortalama 26 yaş ile Bulgaristan‘da yaşıyor.

Eğitim seviyesi arttıkça çocuk kararı zorlaşıyor

Araştırmalar, eğitim seviyesinin kadınların çocuk sahibi olma kararında önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Nitekim eğitimi ve imkanları artan kadınlar için, karşılarına çıkan mesleki fırsatları değerlendirirken çocuk sahibi olmak, pek çok alternatiften sadece biri olarak görülüyor.

Bu haber 66 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Almanya:
Almanya: "Corona Aşısı Çok Yakında Onaylanacak"
Dünya dışı yaşamın olasılığı kanıtladı!
Dünya dışı yaşamın olasılığı kanıtladı!