Altaylı’dan flaş seçim yazılımı uyarısı: Islak imzalı...
  • Reklam

Altaylı'dan flaş seçim yazılımı uyarısı: Islak imzalı tutanaklar neden önemli?

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Arsev Eraslan ile görüştü. Eraslan E+SS şirketin alınan tüm sistemler aracılığı ile oy çalınabildiğini söyledi. Eraslan ıslak imzalı tutanaklar için uyardı.

21 Mayıs 2019 - 10:32 - Güncelleme: 21 Mayıs 2019 - 11:42

Prof. Arsev Eraslan, Election Software Systems (E+SS) şirketinden alınan tüm seçim sistemlerinin şaibeli olduğunu iddia etti. "Umarım YSK sistemini bunlardan almamıştır" diyen Eraslan, "Sistem, ABD’den kumanda ile bile değiştirilebilir" ifadesini öne sürdü. 

Eraslan, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'ya "En bilinen seçim hilesi hikâyesi"ni anlattı. Altaylı'nın "Seçimlerde oy nasıl çalınır?" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

 

Die Bold ya da E+SS

Dünyada “hilesi hurdası” en çok konuşulan ve en açık biçimde afişe olan seçim hiç kuşkusuz ki, 2000 yılında yapılan ABD Başkanlık seçimleridir. 
Demokrat Al Gore ile Cumhuriyetçi Bush’un karşı karşıya geldiği seçimler Florida’da şaibeli bir şekilde Bush’un kazanmasıyla Cumhuriyetçilerin zaferi ile sonuçlanmıştı.

Prof. Dr. Arsev Eraslan

Arsev Eraslan, çocukluğundan bu yana tanıdığı Gore’un kaybettiği bu seçimdeki hileyi, o sırada başında olduğu “National Technology Transfer Center” olarak inceler ve ortaya çıkarır. 

Arsev’in bulgularına göre hile şöyle gerçekleşmiştir: 
“Cumhuriyetçiler, bir yazılım şirketinden az farkla kaybettikleri yerlerde seçmen bilgilerine ulaşarak, diğer tarafa oy veren ama sosyolojik olarak döndürülmesi mümkün olan ya da geleneksel olarak Cumhuriyetçilere oy verdiği halde son dönemde Demokratlara dönen seçmenleri tespit etmelerini ister.

Bir anlamda o gün henüz moda bir tabir olmayan big data’yı değerlendirmek istemektedir. Bu seçmenleri çevirmek için ne yapmak gerektiği de yazılım şirketinden beklentiler arasındadır. 
Başlangıçta amaç hırsızlık, oy çalmak değildir. 
Ancak Die Bold adlı şirket aynı zamanda seçim sisteminin yazılımını da yapan şirkettir ve “Beklemeye gerek yok. Bu seçimde bunu deneyebiliriz” diyerek 2000 yılı seçimlerinde Cumhuriyetçilere “Seçimi kazandıracak bir uygulama” önerirler. 

 

Fakat bunun için iktidarın Cumhuriyetçilerde olduğu bir eyalete ve buradaki verilerin alınabilir olmasına ihtiyaç vardır. 
Florida’da Vali bir Bush’tur ve Florida seçimleri hedef alınır. 
Sistem, kimseyi uyandırmayacak kadar küçük oyların birer ikişer çalınarak bir toplam oluşturmasına ama seçmenlerin bölgesel ya da etnik eğilimlerinin toptan değiştiği izlenimi yaratılmamasına dayanmaktadır. 
Florida seçimlerinde Cumhuriyetçiler bu sayede başarılı olurlar. 
Die Bold adlı şirket daha sonra isim değiştirir ve satılır, lekeli geçmiş unutulur. 
Şirket E+SS yani Election Software Systems adını alır. 

Arsev Hocamız “Bu şirketten alınan tüm seçim sistemi yazılımları şaibelidir ve hatta ABD’den kumanda ile bile değiştirilebilir. Umarım YSK sistemini bunlardan almamıştır” diyor. 

Ben de soruyorum, “Peki hocam bu hırsızlığın bir ilacı yok mu?” 
“Türkiye’de var. Bu aslında çok basit bir toplama sistemi. Partiler E+SS dışında böyle bir yazılım alabilir hatta kendileri bile yazdırabilirler. Islak imzalı tutanaklar partiler tarafından bu kendi sistemlerine girilirse E+SS’in hırsızlık olasılığı ortadan kaldırılır. 

ABD’de ıslak imzalı tutanaklar olmadığı için bu işi yapabildiler. En önemli şey imzalı tutanaklar ve onları toplayacak bir güvenilir sistem” diyor. 
Partileri de uyanık olmaya çağırıyor.

Kaynak: Habertürk
Bu haber 306 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YÖK'ten açıklama! Üniversitelerin açılışı ertelendi
YÖK'ten açıklama! Üniversitelerin açılışı ertelendi
Trump'ın itibarı için tasarruftan vazgeçildi: ABD'de duş başlığı standartları değişiyor
Trump'ın itibarı için tasarruftan vazgeçildi: ABD'de duş...