Alzheimer hastalığını önlemek için neler yapmalıyız?
  • Reklam

Alzheimer hastalığını önlemek için neler yapmalıyız?

Yürütülen güncel araştırmaların bulgularına göre, halk arasında bunama olarak da bilinen demans hastalığını uzak tutmak, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek mümkün olabilir.

23 Eylül 2019 - 00:08 - Güncelleme: 23 Eylül 2019 - 09:17
Reklam

Yürütülen güncel araştırmaların bulgularına göre, halk arasında bunama olarak da bilinen demans hastalığını uzak tutmak, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek mümkün olabilir.

Uzmanlar pazar günü Alzheimer Birliği Uluslararası Konferansı'nda, herhangi bir ilaçla ya da tedavi yöntemiyle durdurulamayan Alzheimer hastalığı riskinin, sağlıklı alışkanlıklar geliştirilerek azalabileceğini öne sürdü.

Buna göre ne kadar sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenirse bilişsel gerileme ihtimali de o ölçüde azalıyor, üstelik bu Alzheimer için genetik risk altında olanlar için dahi geçerli.

SİGARA KULLANIMI BUNAMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Euronews'te yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Chicago eyaletindeki Rush Üniversitesi'nden araştırmacılar sağlıklı 5 alışkanlığın 4'ünü uygulayanların 6 yıllık süreç sonunda bu alışkanlıkların hiçbirini ya da 1'ini uygulayanlara göre Alzheimer riskini yüzde 60 oranında düşürdüğünü saptadı.

Araştırmaya göre sağlıklı 5 alışkanlık:

·    Sigara içmemek

·    Haftada en az 150 dakika orta ya da yüksek tempolu egzersiz yapmak

·    Beyin için faydalı beslenmek

·    Alkol tüketimini azaltmak

·    Bilişsel etkinliklerde bulunmak

İngiltere'de yürütülen başka bir araştırmada benzer şekilde, genetik olarak demans riski altındakilerin sağlıklı yaşam sürerek bu riski yüzde 32 oranında azaltabildikleri ortaya kondu.

Yine ABD'de Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan başka bir araştırmada, sigara kullanıcılarının sigarayı hiç içmemiş ya da bırakmış olanlara oranla zihinsel bozulmaya 2 kat daha açık olduğu saptandı.

AKDENİZ DİYETİ

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, Alzheimer ABD'de en çok öldüren 6. hastalık.

Araştırmacılardan Dr. Klodian Dhana'ya göre, nörodejeneratif gecikmeye karşı Akdeniz-Dash diyeti yani MIND diyeti uygulamak Alzheimer'a ve bunamaya karşı sağlıklı 5 alışkanlıktan biri olabilir.

MIND diyetinde yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, zeytinyağı, fındık ve beyaz et tüketilirken kırmızı et, tatlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak duruluyor.

ÖNLENEBİLİR Mİ

Araştırmacılardan Elzbieta Kuzma, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemenin genetik faktörlere bakılmaksızın bunama riskini azalttığını söylüyor.

Uzmanlar genel olarak hastalık için çok az tedavi yönteminin olduğu günümüzde yeni araştırmaların genişletilmesi için "harika bir yol" açıldığını öne sürüyor.

Ancak Johns Hopkins Tıp Okulu'nda nöroloji profesörü Dr. Jason Brandt, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının Alzheimerlı kişilerin beynini etkileyen patolojiyi mi yavaşlatıyor yoksa beyni daha mı dirençli yapıyor, buna henüz ışık tutulamadığını ifade ediyor.

Bu haber 165 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mayıs ayı iş cinayetleri raporu: 29'u koronavirüs olmak üzere, 156 işçi yaşamını yitirdi
Mayıs ayı iş cinayetleri raporu: 29'u koronavirüs olmak üzere,...
Ünlü model Danna Sultana ve 8 aylık hamile kocası görenleri şaşırtıyor
Ünlü model Danna Sultana ve 8 aylık hamile kocası görenleri...