Ankara Barosu’ndan Sivas Katliamı sanığının cezasının...
  • Reklam

Ankara Barosu'ndan Sivas Katliamı sanığının cezasının kaldırılmasına tepki

Ankara Barosu, Sivas Katliamı sanıklarından Ahmet Turan'ın AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından cezasının kaldırılmasına tepki gösterdi. Açıklamada, "Vicdanlarımız affetmeyecek" denildi.

03 Şubat 2020 - 17:07

Ankara Barosu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Sivas Katliamı sanıklarından ağırlaştırılmış müebbet cezası alan Ahmet Turan'ın cezasının kaldırmasına tepki gösterdi. Barodan yapılan açıklamada, "İnsan yakan bir caninin yanında taraf alan her siyasetin insanlığın da karşısında pozisyon olduğunu hatırlatırız" denildi.

Yazılı açıklamada, "Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’ne yapılan saldırıda yazar, şair, sanatçı ve birçok aydının bulunduğu 35 insan hunharca el birliğiyle katledildi. Aradan 27 yıl geçmesine rağmen tavizsiz bir devlet politikasıyla adalet alenen tecelli ettirilmiyor. Dahası, katliamın faillerinden Ahmet Turan’ın cezası Cumhurbaşkanı tarafından affediliyor kısıtlanması gereken özgürlüğü, ulusal bir gösteriyle gözlerimizin önünde kendisine bahşediliyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:

Cezaevlerinde çok sayıda ağır hasta tutuklu ve hükümlü varken özellikle Sivas Katliamı hükümlüsünün affedilmesi, kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu ortaya koymaktadır. İnsan yakan bir caninin yanında taraf alan her siyasetin insanlığın da karşısında pozisyon olduğunu hatırlatırız.

Sivas’ta yaşananlar daha dün gibi aklımızda, yüreklerimizde ve vicdanlarımızdadır. Affetmediğimiz gibi unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve bizim ‘dede’ olarak hitap ettiğimiz insanlarının hiçbirinin elinde benzin kokusu olmadığını gururla tüm kamuoyuna arz ederiz.

Bu haber 313 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib için Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Sivillerin Suriye'nin diğer bölgelerine geçişine izin verin
İdlib için Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Sivillerin Suriye'nin...
İngiltere göçmen yasalarını değiştiriyor: İş teklifi ve İngilizce bilgisi zorunlu hale geliyor
İngiltere göçmen yasalarını değiştiriyor: İş teklifi ve...