Ankara Emniyeti baro başkanlarının engellenmesini böyle savundu:...
  • Reklam

Ankara Emniyeti baro başkanlarının engellenmesini böyle savundu: Usule uygun!

Ankara Emniyet Müdürlüğü, baro başkanlarının Savunma Yürüyüşü'ne yapılan müdahaleyi 'usule uygun' diyerek savundu.

22 Haziran 2020 - 20:11

Barolarla ilgili yeni yasa girişimine karşı 'savunma yürüyüşü' başlatan baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından engellendi. Engellemelere karşı oturma eylemi başlatan bazı baro başkanları polis şiddetine maruz kaldı.

Polisin baro başkanlarına yönelik polisin tutumuna çok sayıda tepki geldi.

Baro başkanlarının yürüyüşüne ilişkin açıklama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü ise şunları kaydetti:

“Yurdumuzun çeşitli illerinden baro başkanları ve avukatlardan oluşan bir grup, 22 Haziran 2020 günü saat 10:00 sıralarında ilimiz Eskişehir Yolu 15. km’ye gelerek, burada yaptıkları basın açıklamasının ardından kendilerini karşılamak için bekleyen Ankara Barosu üyelerinin bulunduğu yere şehirlerarası yol üzerinden yürüyüş yapmak istemişlerdir.

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 6. maddesi gereği il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabilecek alan ve güzergahların mülki amirliklerce belirlendiği, yürüyüş yapmak istedikleri güzergahın belirlenen yerlerden olmadığı, aynı kanunun 22. maddesine göre şehirler arası yollarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılamayacağı ile mevcut pandemi tedbirleri kendilerine hatırlatılarak grubun yürüyüşüne müsaade edilmemiş, araçlarla şehre girebilecekleri, Anıtkabir ya da bir başka mahale gitmeleri hususunda ve varsa diğer talepleri konusunda kendilerine yardımcı olunacağı ifade edilmiştir.

Buna rağmen yürüyüş yapmakta ısrar eden ve bir süre yolu trafiğe kapayan grup usulüne uygun şekilde kenara alınarak, yol trafiğe açılmıştır.”

Bu haber 183 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kütahya'da köy ve sokak düğünleri yasaklandı
Kütahya'da köy ve sokak düğünleri yasaklandı
Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 5 bin 934'e yükseldi
Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 5 bin 934'e yükseldi