Ankara Tabip Odası: Bakanlık sağlık barışını bozdu
  • Reklam

Ankara Tabip Odası: Bakanlık sağlık barışını bozdu

Ankara Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan, döner sermaye ek ödemelerinin yarattığı eşitsizliğin sağlık barışını bozduğunu ve sağlık hizmeti sunumunun bütünselliğine yara verdiğini belirtti.

19 Mayıs 2020 - 11:04
Reklam

Ankara Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı’nın duyurduğu 3 ay boyunca sağlık emekçilerine döner sermaye ödemelerinin tavandan yapılması uygulamasının yarattığı eşitsizliklere tepki gösterdi.

Oda’dan yapılan açıklamada, döner sermaye ek ödemelerinde meydana gelen eşitsizliklerin, sağlık hizmeti sunumunun bütünselliğini görmezden geldiğini ve çalışma barışını bozduğunu dile getirdi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Döner sermaye ödemeleri hekimler arasında çalışma koşullarına uygun, adaletli bir düzenleme ile yapılmadığı gibi hekim dışı sağlık çalışanlarına ya hiç yapılmamakta ya da çok düşük ücretlerle ödemeler yapılmaktadır. Bakanlığın açıklamasındaki gibi döner sermaye ödemelerin tavandan yapılması ise mevcut ödeme eşitsizliğini gidermediği gibi, reelde alınan ücretlerde bir değişikliğe yol açmamaktadır.”

PERFORMANS SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLMELİ

Açıklamada, sağlık emekçileri arasında ücret eşitsizliği yaratan performans sisteminden vazgeçilmesi çağrısında bulunuldu. “Yoksulluk sınırının 7 bin TL’yi geçtiği ülkemizde sağlık çalışanlarının ve ailelerinin insanca yaşamasına yetecek temel ücretlerinin en düşük 7 bin 300 TL olarak belirlenmesi ivedilikle gereklidir. Salgın süresince tüm sağlık çalışanlarına çift maaş ödemesine ilaveten 1 yıllık yıpranma payı ve 1 derece ilerleme gerçekleştirilmelidir.”

Ayrıca açıklamada, sağlık çalışanların koşulları ve özlük haklarının ne kadar iyi olursa pandemiyle o kadar iyi mücadele edileceği de vurgulandı.

Bu haber 301 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altaylı'dan Bardakçı'ya 'kılıç hakkı' yanıtı: Yarın İsrail 'Bu da bizim kılıç hakkımız' derse...
Altaylı'dan Bardakçı'ya 'kılıç hakkı' yanıtı: Yarın İsrail...
Bakanlıkta yanlış yanıt soruşturması
Bakanlıkta yanlış yanıt soruşturması