Ankara’da 20 kilometrelik indirme yasağı zulmü
  • Reklam

Ankara'da 20 kilometrelik indirme yasağı zulmü

Başkent Ankara'da sekiz aydır Eskişehir Yolu üzerindeki şehirlerarası otobüsler için oluşturulan indirme-bindirme noktasının kaldırılması tartışması yaşanıyor.

14 Temmuz 2010 - 21:01
Reklam

Başkent Ankara'da sekiz aydır Eskişehir Yolu üzerindeki şehirlerarası otobüsler için oluşturulan indirme-bindirme noktasının kaldırılması tartışması yaşanıyor. Ankara'ya batıdaki kentlerle Antalya, Muğla gibi turizm merkezlerinden ve İstanbul'dan gelen otobüsler, çevre yolunu kullanıp Eskişehir Yolu'na giriyor. Ancak bu otobüslere Ümitköy, Konutkent gibi birçok yerleşim yerini kapsayan Çayyolu bölgesinin girişinde yolcu indirme-bindirme yasağı getirildi. 

Bu durumda; bölgede oturan vatandaşlar otobüsle seyahatlerinde kente dönerken indirmeye izin verilmediği için şehir merkezindeki Ankara Şehirlerarası Terminali'ne (AŞTİ) kadar gidip tekrar 20 kilometre geride kalan evlerine ulaşmak zorunda kalıyor. Kentten ayrılan vatandaşların ise bu yol üzerinden otobüslere binmesine izin verilmiyor. Bu yolcular da AŞTİ'ye kadar gidip, şehirden çıkmak için aynı yolu tekrar kat etmek zorunda kalıyor. Bir anlamda "evlerine teğet geçen yolda" otobüslere inip binemiyorlar.

Büyükşehir Belediyesi görüşmüyor

Bu sorun o kadar büyüdü ki bir protesto gösterisi bile yapıldı. Çayyolu Platformu olarak bilinen sivil toplum kuruluşu, 22 Kasım'da Eskişehir Yolu Mesa Plaza yakınındaki indirme-bindirme noktasında bu yasağın kaldırılmasını istedi. Yaklaşık 500 kişinin toplandığı alanda yapılan basın açıklamasında 250 bin kişinin yaşadığı Çayyolu bölgesi sakinlerinin mağdur edildiği belirtilerek "İlk olarak valiliğe müracaat ettik. Daha sonra Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırma Daire Başkanı ile bizzat görüşerek dilekçemizi verdik. Ankara Şehirlerarası Terminali (AŞTİ) müdür başyardımcısı ile telefon görüşmesi yaptık. Bütün bu girişimler sonucu, soruna ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüm getirilebileceğini kesin olarak öğrendik. Büyükşehir’e yazılı ve sözlü müracaat etmemize rağmen, görüşme talebimize maalesef cevap gelmedi. Biz de demokratik hakkımızı kullanmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz" denildi.

AŞTİ servisleri hizmet vermiyor

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında düzenlenen Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin 32. maddesine göre "Düzenli seferli yolcu taşımalarında kalkış ve varışların bir terminalden yapılması esastır. Ancak yeri ve zamanı önceden belirlenen ve nitelikleri yönetmelikle tespit edilen ara duraklarda da yolcu indirmesi ve bindirmesi yapılabilir" denildiği anlatılan açıklamada, "Şu karşıda gördüğümüz bina, bir otobüs firması tarafından terminal olarak yapıldığı halde işletme ruhsatı verilmemiştir. 2005 yılında şehirlerarası otobüslerin servisleri kaldırılmıştır. Ancak şu anda AŞTİ'den Ulus, Kızılay, Yenimahalle, Demetevler ve Keçiören semtlerine ücretsiz servis hizmeti verildiği öğrenilmiştir. Bizler, Çayyolu bölgesinde uygun görülecek bir noktada yolcu indirilip bindirilmesine yeniden izin verilmesini istiyoruz" denildi.

Ulaştırma Bakanlığı 'engellemedik' diyor

Bu yasak konusunda suçlanan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri; konunun kendileriyle değil Ulaştırma Bakanlığı'yla ilgili olduğunu ileri sürdü. Bakanlık ise mevzuat gereği konunun muhatabının belediye olduğunu ifade etti. Bakanlığa bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü yetkilileri, Eskişehir Yolu'nun belediye sınırları içinde olduğunu ve indirme-bindirme yerlerine belediyenin karar verebileceğini belirtti. Yetkililer, terminal açmak için yetki belgelerinin kendilerinden alındığının doğru olduğunu, ancak öncelikle belediyeden ruhsat alınması şartı bulunduğunu vurguladı. Yetkililer, belediyeden ruhsat alan ve terminal şartlarına uyan herkese yetki belgesi verebileceklerini dile getirdi.

Dişinizi sıkın, 2 yeni terminal yapılacak

Belediye yetkilileri, şehir dışından gelen vatandaşın indiği AŞTİ'den gideceği semte kadar servis bulamaması sorununun ise otobüs firmalarının kararları çerçevesinde oluştuğunu söyledi. Yetkililer, "Otobüs firmalarının daha önce neredeyse her sokağa giden servisleri vardı. Ancak maliyetleri artınca kendi aralarında anlaşarak bundan vazgeçtiler" dedi. Yetkililer, bölgedeki vatandaşların servis talebine ilişkin olarak ise AŞTİ'nin metroya yakınlığından bahsederek, vatandaşın ulaşımının çok güç olmadığını ileri sürdü. Ancak metro belli bir saate kadar ihtiyaca cevap verirken, AŞTİ'ye hiç de yakın olmayan Çayyolu semtine otobüsle toplu taşıma metrodan çok daha erken saat 23.00'te sona eriyor. Belediye yetkilileri, şu an AŞTİ Ankara nüfusuna yetiyor olsa da önümüzdeki yıllarda kente iki yeni terminal daha yapmayı planladıklarını; bunların doğu ve batı aksında inşa edileceğini belirtti. Buna göre iki terminal Mamak ve Eskişehir Yolu'nun ilerisindeki çevre yolu yakınında yapılacak.

Aşti'deki servisler her semte ulaşım sağlamıyor

AŞTİ'de firmaların şehir içi servisleri kaldırdıktan 1 yıl kadar sonra ortaya attıkları "ortak servis minibüsü çalıştırma" çözümü ise tutmuş görünmüyor. Vatandaş, ortak servis minibüslerinin tüm Ankara'yı kapsamadığını belirterek şikâyetlerini sürdürürken AŞTİ Otobüsçüler Dernek ve Kooperatifi ise topu, sekreteryasını belediyenin yaptığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) atıyor. Yeni hat açma yetkisinin UKOME'de olduğunu ifade ediyor. Halen 42 adet çift kapılı, klimalı araçlarla ücretsiz hizmet verdiklerini belirten kooperatif yetkilileri, AŞTİ'den Kızılay-Sıhhiye-Ulus-Etlik-İncirli-Keçiören-Yenimahalle-Demetevler-Batıkent istikametlerine güzergâhları bulunduğu ifade ediyor. Verilen güzergâh bilgileri arasında Çayyolu bölgesi bulunmuyor.

Karar var uygulama yok

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis'inde (08.02.2010 tarihinde) şehirlerarası otobüslerin kent girişinde indirme-bindirme yapabilmesinin önünü açacak bir projenin hazırlanmasına da ilişkin bir karar aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek otobüslerin yolcu indirme ve bindirme işlemini yapacağı otoparkların kurulma fikrini kabul etti. CHP’li meclis üyelerinin ısrarlı talepleri üzerine, şehrin beş ana girişine, Büyükşehir Belediyesi'ne ait ANFA'nın işletmeci otoparkların yapılması kararı alındı. Fakat beş aydır kararın uygulanması için hiçbir işlem yapılmadı.
Ankara’nın doğu çıkışında ilk cep yapıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis'inde (08.02.2010 tarihinde) şehirlerarası otobüslerin kent girişinde indirme-bindirme yapması için alınan kararda yapılması planlanan ilk cebin Ankara’nın Doğu çıkışına yapıldığı ve başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Ankara’nın Doğusuna giden şehirlerarası birçok firmanın burada indirme-bindirme yaptığı muhabirlerimiz tarafından tespit edildi.

Bu haber 2926 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Davutoğlu'ndan Erdoğan hakkında sert sözler: İktidar dünyasında sistematik yolsuzluk...
Davutoğlu'ndan Erdoğan hakkında sert sözler: İktidar...
Gelibolu'da ciğerlerimiz yanıyor! Şimdiden 300 hektar yandı
Gelibolu'da ciğerlerimiz yanıyor! Şimdiden 300 hektar yandı