Ankara’dan Bursa’ya ders vermeye giden öğretim görevlisine 30...
Reklam
Reklam

Ankara'dan Bursa'ya ders vermeye giden öğretim görevlisine 30 bin lira yol ücreti!

Bursa Teknik Üniversitesi’nde, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Dr. Fırat Mollaer dışarıdan ders verdi. Mollaer’e 81 günlük yol için 30 bin 400 TL ücret ödendi.

27 Temmuz 2021 - 12:02 - Güncelleme: 27 Temmuz 2021 - 12:02

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) 2017-18 Akademik Yılı Güz döneminde, dışardan derse giren ve o dönem Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde çalışan Dr. Fırat Mollaer’e sırf 81 günlük yol için 30 bin 400 TL ücret ödendiği ortaya çıktı.

BTÜ hakkında, “devleti zarara uğrattığı” iddiasıyla Sayıştay ve YÖK’e suç duyurusunda bulunuldu. Dilekçede, “Bursa’da bu dersleri kolaylıkla verdirebileceği öğretim elemanları bulunmasına rağmen Ankara’dan yolluk ve yevmiye ödeyerek öğretim elemanı görevlendirmesinin devleti zarara uğrattığı kanaatindeyim” ifadeleri yer aldı.

OLAĞANDIŞI YOLCULUK

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre; Adını skandallarla duyuran Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) bu defa da dışardan derslere gelen öğretim görevlisi Fırat Mollaer’e sadece yol için fahiş fiyatlarla ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Durumdan rahatsız olan bir akademisyen Sayıştay ve YÖK’e üniversite hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçelerinde, Uludağ Üniversitesi, Yalova Üniversitesi veya şehrin farklı kamu kuruluşlarında aynı dersi verebilecek öğretim görevlisi bulunmasına karşın Ankara’dan Fırat Mollaer’in getirildiği bilgisi yer aldı.

Dilekçede, “Dr. Fırat Mollaer’e toplamda 12 saatlik ders kodlanmıştır. Mollaer’in Ankara’ya 3 farklı günde yani pazartesi-çarşamba-perşembe günlerinde geliş-gidiş yapmış olmasının insan doğasına aykırı olduğunu düşünmekteyim. Ayrıca Bursa-Ankara arasının otobüsle gidiş-geliş en az 12 saat sürdüğü dikkate alınırsa, zaman bakımından da bu hareketlilik imkân dahilinde değildir. İlgili öğretim üyesinin dersleri neden iki ardışık güne toplanmamıştır?” denildi.

Dilekçenin devamında şu ifadeler yer aldı: “2017 yılında Bursa’da bu dersleri kolaylıkla verdirebileceği öğretim elemanları bulunmasına rağmen Ankara’dan yolluk ve yevmiye ödeyerek öğretim elemanı görevlendirmesinin devleti zarara uğrattığı kanaatindeyim. İlgili kişiye bir dönem için 30 bin 400 TL ödeme yapılması, BTÜ bünyesinde çalışan akademisyenlerin bilimsel etkinlikler için yolluk ve yevmiye almakta zorlandıkları düşünüldüğünde, Dr. Mollaer’e ödenen yolluk ve yevmiye nasıl açıklanabilir?”

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 152 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vaka sayısı 30 bine dayandı
Vaka sayısı 30 bine dayandı
Karantinadaki kente 'büyük miktarda' kızarmış tavuk ile girmek isteyen iki kişi tutuklandı
Karantinadaki kente 'büyük miktarda' kızarmış tavuk ile girmek...