AP Başkanı Sassoli’den Erdoğan’a ’10 büyükelçi’...
Reklam
Reklam

AP Başkanı Sassoli'den Erdoğan'a '10 büyükelçi' yanıtı: Yılmayacağız, Osman Kavala için özgürlük!

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 büyükelçi için 'istenmeyen kişi' ilan etme talimatını verdiği açıklamasına "Yılmayacağız” tepkisini gösterdi. Sassoli, Kavala'nın serbest bırakılması çağrısını yineledi.

24 Ekim 2021 - 18:19 - Güncelleme: 24 Ekim 2021 - 18:20

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda AK Parti iktidarına eleştiriler yöneltti.

Sassoli, “10 büyükelçinin sınırdışı edilmesi, Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işareti. Yılmayacağız. Osman Kavala için özgürlük” diye yazdı.

The expulsion of ten ambassadors is a sign of the authoritarian drift of the Turkish government. We will not be intimidated.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrıda bulunan 10 büyükelçinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için talimat verdiğini açıklamıştı.

'İstenmeyen kişi' kavramı, devletlerarası ilişkilerde 'bir ülkeye girmesi veya o ülkede kalması, yerel hükümet tarafından yasaklanan yabancı bir kişiyi' ifade ediyor. Yani bir ülkenin, başka bir ülkeye diplomatik yollardan uygulayabileceği en şiddetli kınama ve yaptırım yollarından biri.

'İstenmeyen kişi' ilan edilen kişi ülkeyi terk etmez, bu konuda çekingen davranır veya bunu reddedecek olursa doğrudan sınır dışı edilme ve hakkında yasal süreç başlatılma tehdidi bulunuyor.

MÜTEKABİLİYET DEVREYE GİRECEK

Diplomasideki 'karşılıklılık ilkesi' uyarınca 10 büyükelçinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi halinde Türkiye'nin bu ülkelerdeki büyükelçilerinin de aynı yöntemle geri gönderilmesi gündeme gelecek.

Bu haber 79 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Süleyman Soylu'nun Erdoğan tepkisi kulisleri karıştırdı: Yine istifa mı edecek?
Süleyman Soylu'nun Erdoğan tepkisi kulisleri karıştırdı: Yine...
Ekonomist Oğuz Demir'den 'motorine zam' paylaşımı: 'Yarın gece itibariyle geçerli olacak'
Ekonomist Oğuz Demir'den 'motorine zam' paylaşımı: 'Yarın gece...