AYM’den bülten kararı
  • Reklam
  • Reklam

AYM'den bülten kararı

Anayasa Mahkemesi, Halkevleri’nin 2015’te Ankara’da yaptığı miting için bastırdığı bültenle ilgili toplatma kararı verilmesinin hak ihlali olduğuna hükmetti.

16 Nisan 2019 - 08:32 - Güncelleme: 16 Nisan 2019 - 09:19
Reklam

Halkevleri, “Yürü Üstüne Üstüne AKP’nin Diktatörün Faşistin, Hırsızın, Kadın Düşmanının” sloganıyla 12 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da yaptığı mitingin duyurusu için Halkevleri Bülteni hazırladı.

Adana 6. Sulh Ceza Hâkimliği, bu bültenle ilgili toplatma kararı verirken dağıtım ve satışını da yasakladı. Halkevleri’nin avukatı Tonguç Cankurt, bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Yüksek mahkeme, miting hazırlıkları kapsamında hazırlanan ve el konulan bildirinin dağıtımının engellenmesinin toplantı ve gösteri hakkının ihlali olduğuna hükmetti ve Halkevleri’ne tazminat ödenmesine karar verdi. Bültenle ilgili toplatma kararının da kaldırılmasını istedi. Yerel mahkemenin toplatma kararının gerekçesinin muğlak olduğuna işaret edilen gerekçede, şiddete teşvik etmeyen veya şiddet içermeyen toplantılara yapılan çağrıların yasaklanmaması gerektiği belirtildi.

Bu haber 83 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AVM ciroları enflasyona yetişemedi
AVM ciroları enflasyona yetişemedi
Gülse Birsel: Bir daha televizyona 100-120 dakikalık dizi yapmayacağım
Gülse Birsel: Bir daha televizyona 100-120 dakikalık dizi...
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w