Babası tarafından öldürülen Şeyma Yıldız’ın arkadaşları:...
  • Reklam

Babası tarafından öldürülen Şeyma Yıldız’ın arkadaşları: 'Erkek arkadaşı yoktu'

Çubuk Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Şeyma Yıldız, babası Harun Yıldız tarafından iki el ateş edilerek öldürüldü.

08 Şubat 2020 - 20:39
Reklam

Çubuk Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Şeyma Yıldız, babası Harun Yıldız tarafından iki el ateş edilerek öldürüldü.

DHA'da yer alan habere göre Harun Yıldız, erkek arkadaşı olduğunu öğrendiği kızıyla Yıldırım Beyazıt Mahallesi'ndeki evlerinde tartıştı ve kızını kendisine ait bir ticari araçla Kargın Mahallesi'ne götürdü.

Harun Yıldız'ın araçta kızıyla tartışmaya devam ettiği ve tartışmanın büyümesi üzerine Şeyma Yıldız'ın araçtan inip kaçmaya çalıştığı ama Harun Yıldız'ın ruhsatlı tabancasıyla kızını vurduğu ifade edildi.

Cinayetin ardından polise teslim olan Harun Yıldız, çıkarıldığı nöbetçi mahkemede kızını öldürdüğünü itiraf etti ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şeyma Yıldız memleketi Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Yaylakent beldesinde bugün toprağa verildi. Cenazesine çok sayıda okul arkadaşı ve öğretmeni katıldı.

BBC Türkçe'ye konuşan Yıldız'ın okul arkadaşı Alper Ermek, babasının 'erkek arkadaş' iddiasına karşın Yıldız'ın hayatı boyunca hiç erkek arkadaşı olmadığını söylüyor:

"Şeyma'nın şu ana kadar hiç sevgilisi olmadı. Biz en yakın arkadaşları olarak bunu çok iyi biliyoruz. Eğer bir erkek arkadaşı olsaydı muhakkak bilirdik. Aynı hastanede staj yapıyoruz, sürekli görüşüyoruz. Daha dün hastanede görüşmüştük, erkek arkadaşı ya da konuştuğu biri olduğundan bahsetmedi."

Haberde isminin yer almasını istemeyen ve Yıldız'ın en yakın arkadaşı olduğunu belirten bir genç kadın da Ermek gibi, Yıldız'ın erkek arkadaşı olmadığını ifade ediyor:

"Lise boyunca hiç ayrılmadık, aramızda 1 gün bile küslük olmadı. Şeyma benden çekinmezdi ve her şeyini anlatabilirdi. Şu ana kadar hiç erkek arkadaşı olmadı. Bu cinayetin bir erkek yüzünden olduğuna asla inanmıyorum çünkü Şeyma'nın söylediğine göre babası ona çok düşkündü ve hep arkasındaydı."

"Sevgili olmasını geçtim, herhangi bir erkekle buluştuğunu bilmiyorum. Haftanın beş günü birlikteydik, her Pazar buluşurduk. Daha dün görüşmüştük. Biraz hasta olduğu için bitkindi ama her zamanki gibi neşeliydi. Babasıyla ilgili bir sorundan bahsetmemişti."

"Ortada hiçbir sebep yoktu, kızıyla arkadaş gibiydi"

Harun Yıldız'ın BBC Türkçe'ye konuşan yakınları, Yıldız'ın her gün alkol aldığını ve cinayeti işlerken de alkollü olduğunu söylüyor. Yıldız'ın abisi Muzaffer Yıldız, kardeşinin cinayet sonrası kendisini aradığını şöyle anlatıyor:

"Harun beni aradı ve sadece 'Abi ben Şeyma'yı vurdum' dedi. Ondan sonra hem Şeyma'nın hem de Harun'un telefonunu aradım ama açan olmadı. O sırada sebebine dair bir şey söylemedi. Son bir haftadır psikolojisi bozukmuş, sebebini bilemiyoruz."

"Kızıyla arası çok iyiydi. Hatta Şeyma'nın erkek arkadaşından bahsettiğini olay günü bana da anlattı. Yanlarında annesi de varken, 'Baba benim bir arkadaşım var, sizi tanıştıracağım' demiş. O da 'Tanıştır kızım, iyi biriyse devam edersiniz' demiş, bana bunu anlatmıştı. Çok sakin bir hali vardı."

Harun Yıldız'ın kuzeni Cumhur Yıldız ise cinayetle ilgili olarak şunları söylüyor:

"Harun'un ilk aradığı kişi abisi olmuş. 'Ben Şeyma'yı öldürdüm, yanıma gel' demiş. Abisi de 'Neden öldürdün' diye sorunca, 'Kahpelik etti' gibi laflar etmiş. Hiçbirimiz Harun'un bunu yaptığına inanamıyoruz. Ne eşine ne çocuklarına şiddet uygulayan biri değildi. Ortada hiçbir sebep yoktu, kızıyla arkadaş gibiydi. Bunu yapabilecek dünyadaki son kişi deseniz onu gösterirdim."

"Gerçek sebebin araştırılmasını istiyoruz"

BBC Türkçe'ye konuşan Yıldız'ın arkadaşları ise babanın 'erkek arkadaş' iddiasının gerçek olmadığını savunuyor.

Alper Ermek, Şeyma Yıldız'ın ölümüyle ilgili gerçeklerin araştırılmasını istediğini söylüyor:

"Şeyma babasının kendisine çok düşkün olduğunu anlatırdı. Tek kızı olduğu için sürekli üstüne düşermiş, ilgilenirmiş. Babası polis ifadesinde 'Erkek arkadaşıyla ilişkisi olduğunu öğrendiğim için öldürdüm' demiş ama böyle bir şey yok."

"Normalde olaylar böyle saçma gelişmeseydi konuşmak istemezdim ama yanlış biliniyor, Şeyma'nın arkasından konuşuluyor. Çoğu yerde Şeyma için 'babası erkek arkadaşıyla bir yerde yakaladı, sevgilisiyle cinsel ilişki sırasında yakaladı' diye yorumlar yapılıyor. Hayatında tek bir sevgilisi olmamış arkadaşımın arkadaşından konuşuyorlar. Büyük ihtimalle altında başka bir sebep var, polislerin gerçek sebebi araştırmasını istiyoruz."

Ermek, Yıldız'ın üniversite sınavına hazırlandığını ve iyi bir bölüm kazanabilmek için çalıştığını anlatıyor:

"Üniversitede güzel bir sağlık bölümü kazanmak istiyordu. Dershaneye gidemediği zamanlar vicdan azabı çekiyordu ve 'Ailem buraya para ödüyor' diyordu."

'Cinnet, kadın cinayetlerine karşı bahane edilemez'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Melek Önder, kadınların en çok yakınlarındaki erkekler tarafından şiddet gördüğünü söylüyor ve Türkiye'de kadın cinayetleri konusunda tüm kurumların katıldığı bir seferberlik ilan edilmesi gerektiğini savunuyor.

Önder, son zamanlarda artan genç kadın cinayetlerine ilişkin şunları söylüyor:

"Modern ve özgürce yaşama isteği genç kadınlar arasında çok daha yaygın ve bunun bir sembolü oldukları için saldırı altındalar. Bir erkek sevgilisi var diye öldürülmeyecekken bir kadının da aynı şekilde yaşama hakkı olduğunu savunuyoruz. Genç kadınlar da aslında eşitçe ve özgürce yaşamanın en önemli sembolü ve bu yüzden hedef olabiliyorlar ancak biz kadınların da erkekler gibi özgürce yaşamasını istiyoruz."

Harun Yıldız'ın cinayete ilişkin gerekçesi hakkında konuşan Önder, cinayete çeşitli "bahaneler üretmenin" kadın cinayetlerinde çok sık karşılaşılan bir yöntem olduğunu anlatıyor:

"Cinnet, kadın cinayetlerine karşı bahane edilemez. Bunlar toplumsal politik olarak sürekli beslenen meseleler, anlık öfkeler değil. Kadınlar en çok evlerinde ve yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyorlar. Çok kutsanan aile, maalesef kadınları hayatta tutmuyor."

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yarın İstanbul Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde saat 13.00'da geniş katılımlı bir Kadın Meclisleri Toplantısı düzenliyor ve tüm kadınları bu toplantıya katılmaya davet ediyor.

Bu haber 829 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Binlerce eser bir tık uzağınızda
Binlerce eser bir tık uzağınızda
Sağlık Bakanı Koca, il sağlık müdürlerine seslendi! İzole edemezsek...
Sağlık Bakanı Koca, il sağlık müdürlerine seslendi! İzole...