Bakanlardan ortak açıklama: Okullara verilen ara uzatılacak
  • Reklam

Bakanlardan ortak açıklama: Okullara verilen ara uzatılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor.

25 Mart 2020 - 19:22 - Güncelleme: 25 Mart 2020 - 19:35
Reklam

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor.

Sağlık Bakanı Fahretti, okullara verilen uzatıldığını duyurdu.

Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Bir virüs dünyayı tehdit ediyor. 8 milyara yakın insan her gün hastalığıa yeni yakalananların sayısını endişe içinde öğrenmeyi bekliyor. Korkunun büyük olduğunu söylemeye gerek yok.

Bu insan sağlığının yeni ve sırrı tam olarak çözülememiş düşmanı. Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var. Yakalanmamak.

En çok hastalık bizim kontrolümüz dışında kalan faktörlerle gelişir. Durumu kabullenmemiz zor değil. Koronavirüs karşısında ise biz irade sahibiyiz. Tokalaşıp tokalaşmamakta irade sahibiyiz. Misafirliğe gidip gitmemekte irade sahibiyiz. Kalabalık içine girip girmemekte irade sahibiyiz.

Temastan uzak durup durmamakta irade sahibiyiz, temizliği virüse karşı kalkan gibi kullanmakta irade sahibiyiz.

Verdiğimiz mücadelenin başarısı tek tek bireylere, hepimize bağlıdır.

Uygulama bize bağlıdır. Hiçbir sağlık kurumu hiçbir hekim virüsün bize bulaşmasını önleyemez. Bunu siz önleyebilirsiniz. Evinize çekilerek önleyebilirsiniz. Gerekli durumlarda maske takarak, temastan kaçınarak önleyebilirsiniz.

Benzer şartlardaki başka pek çok ülkeyle kıyaslanmayacak kadar ülkemiz güçlüdür.

Ülkenin sevgili gençler, insan sayısının arttığı her ortam riskin arttığı ortamdır. Büyükşehirlerimizde caddeler, mekanlar, sosyal mesafenin korunamadığı ortamlardır. Sizinle bir ağabey olarak konuşmak istiyorum. Risk altına giriyorsunuz. Belki hasta olmuyorsunuz ama öldürücü bir virüsün taşıyıcısı oluyorsunuz. Sabah sizi uğurlayanlar akşam ne ile karşılacaklarını bilmiyor.

Hastalığa hatta daha büyük acılara aracılık etmeyin.

Evet dışarıda bir dünya var ama biraz kendi dünyanıza çekilin.

Bugünler kendinize yatırım olsun. Yaşı bana yakın olanlara ve benden büyüklere de birkaç şey söyleyeceğim. Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Virüs genç, orta yaşlı, yaşlı ayrımı yapmıyor.

2 HASTADAN SEVİNDİREN HABER

Özellikle erken dönemde ilk vakalarımızdan olan iki hastamızdan biri 65 yaşında, taburcu oldu. 60 yaşında erkek hastamız taburcu olmuş oldular. Yoğun bakım şartlarında 7 gün kalıp taburcu ettiğimiz bir hastamız. Yoğun bakımda olan hastaların da iyileşme durumlarını söylemiş oluyorum. O yüzden erken dönemde müdahalenin yapılmasının önemli olduğunu herkesin özellikle herkesin evine hatta odasına izole ederek bir dönem için bunu sağlamasını bir dönem için önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

Bilim Kurulu olarak meselenin etraflıca tartışmasını yaptık. MEB olarak meseleye nasıl baktığımızı paylaşma fırsatımız oldu. Mesele dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir problem. Biz MEB olarak meseleye pedagojik olarak bakıyoruz. Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığı öncelikle ele alınması gereken durumlar.

MEB, uzaktan eğitime televizyon yoluyla başladı. Bu hafta bizim test haftamızdı. Önümüzdeki haftadan itibaren dolu dolu eğitimi yapmaya devam edeceğiz.

Telafinin ne zaman nasıl olacağı, bilim kurulumuzun önerileriyle doğrudan doğruya ilgili. Bütün bu çalışmalara baktığımızda eğitimde elbette kayıplar olacaktır, eksikler olacaktır. Ben bütün vatandaşlarımızın müsterih olmasını isterim. Çocuklarımızın her türlü eğitsel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hazırız, bu yolculuğu yürüteceğiz. Gereğini yapacağımızdan hiçbir endişesi olmasın kimsenin.

Bu çerçevede bilim kurulunun da önerisiyle önümüzdeki evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatma ihtiyacı doğdu ve 30 Nisan tarihi burada ortaklaşa kararla ortaya koyuldu.

30 Nisan'a kadar okullarımızın tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu. Bizim zaten bir hazırlığımız olduğu için gereken her türlü ihtiyacı karşılayacağız.

Öncelikle çocuklarımızın sağlığı bakımından anne babalarımızın dikkatli olduğunun farkındayım. Onların ruhsal sağlığı da çok önemli. Gereken her türlü tedbirin alınacağını ifade etmek isterim.

Bu haber 262 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 630'a yükseldi
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı...
Uğur Dündar'ın 'meydan dayağı' sosyal medyada gündem oldu
Uğur Dündar'ın 'meydan dayağı' sosyal medyada gündem oldu