Balyoz davası mağduru Ergin Saygun’a yeni ayıp
  • Reklam

Balyoz davası mağduru Ergin Saygun'a yeni ayıp

Balyoz Davası’nda 10 ay 25 gün tutuklu yargılandıktan sonra beraat eden emekli Orgeneral Ergin Saygun'un, pasaport yenileme işlemleri sırasında pasaportuna tahdit konulduğu ortaya çıktı.

25 Haziran 2019 - 19:48 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 20:07

Balyoz davasından Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “hak ihlali”kararının ardından, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yeniden yapılan yargılama sonunda beraat eden emekli Orgeneral Ergin Saygun, pasaport yenileme işlemleri sırasında pasaport tahdidiyle karşılaştı.

MAHKEME “BİZ YAPMADIK” DEDİ

Oda TV'de yer alan habere göre; avukatı Vasfi Sedat Küçükyılmaz aracılığıyla tahditin kaldırılması için hakkında beraat kararı veren Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Saygun’a mahkeme, yasağın kendileri tarafından konulmadığını belirterek, “Bu karar idari işlem olması dolayısıyla idari işlemin idari yargısal denetime açık işleme konu talep bakımından mahkememizin görev ve yetkisi bulunmadığı için talebin reddine, tahdit işlemi yapan idari birimin işlemine karşı yetkili yer idari yargı merciiye başvuruda bulunması noktasında başvurucunun muhtariyetine karar verilmiştir” denildi.

İtiraz üzerineyse dosya, incelenmek üzere üst mahkeme olan İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

TAHDİT NEDİR?

Tahdit sınırlama, engelleme, daraltma anlamında kullanılan, Arapçadan dilimize yerleşmiş bir isimdir. Pasaport Tahditi ise kimlik numarası üzerine düşülen bir şerh ile pasaport almanın ve yenilemenin engellendiği bir idari işlemdir.

Kaynak: Oda TV
Bu haber 210 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fatih Terim: Bizim için acı veda oldu
Fatih Terim: Bizim için acı veda oldu
İşte Şampiyonlar Ligi’nde bir üst tura yükselen takımlar
İşte Şampiyonlar Ligi’nde bir üst tura yükselen takımlar
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w