Birleşmiş Milletler’den Türkiye’ye ’savaş suçu’...
  • Reklam

Birleşmiş Milletler'den Türkiye'ye 'savaş suçu' uyarısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi'nden Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı harekatı hakkında açıklama yapıldı.

15 Ekim 2019 - 20:56 - Güncelleme: 15 Ekim 2019 - 20:56
Reklam

Birleşmiş Milletler, Suriye'deki Türkiye'nin kontrolündeki grupların yaptığı operasyonlarda yaşandığı iddia edilen ölümlerin "savaş suçu" sayılabileceği uyarısında bulundu.

Ayrıca Türkiye'nin operasyonları nedeniyle 190 bin kişinin evlerini terk ettiği ileri sürüldü.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi'nden Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı adı verilen harekâtla ilgili açıklama geldi.

Cenevre merkezli ofis, Türkiye'nin destek verdiği gruplar tarafından gerçekleştirilen sivillere yönelik infazların "savaş suçu" olarak sayılabileceğine ve Ankara'nın sorumlu tutulabileceğine dikkat çekti.

YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri hafta sonu en az dokuz sivilin "infaz edildiğini" iddia etmişti. Bu isimler arasında Gelecek Suriye Partisi Genel Sekreteri 35 yaşındaki Hevrin Khalaf da vardı. Khalaf'ın Türkiye'nin destek verdiği Suriyeli muhalifler tarafından aracından kaçırılarak öldürüldüğü iddia ediliyor. 

DW Türkçe'nin haberine göre Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi'nde yapılan açıklamada ayrıca Ahrar el Şarkiye adlı gruba mensup kişilerin yargısız infaz gerçekleştirdiğini gösteren 12 Ekim'e ait iki farklı görüntünün incelendiği belirtildi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi sözcüsü Rupert Colville, videoda savaşçıların üç YPG’liyi yakaladığının ve infaz ettiğinin görüldüğünü söyledi. Öldürülen kişilerden sadece birinin askeri üniformasının olduğunu vurgulayan Colville, BM'nin görüntüleri doğrulamaya çalıştığını aktardı.

Colville yargısız infazın uluslararası hukukta ciddi bir ihlal olduğuna ve savaş suçu sayılabileceğine dikkat çekti. Colville, bu gruplar üzerinde kontrolü sağlamaması durumunda Türkiye'nin bir ülke olarak bu suçlardan sorumlu sayılabileceğini vurguladı. BM sözcüsü, Ankara'ya derhal iddialar hakkında tarafsız ve şeffaf soruşturma başlatma çağrısı yaptı. Colville videolar sayesinde kolayca kimliği tespit edilebilecek olan bu kişilerin yakalanması çağrısında da bulundu.

Öte yandan BM İnsan Hakları Ofisi Türkiye'nin operasyonucu sonucu Resulayn'da ikisi gazeteci dört sivilin öldüğünü, beş sağlık tesisinin vurulduğunu iddia etti. Türkiye, operasyon sonucu sınırın Türk tarafında biri dokuz aylık bebek olmak üzere 18 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

190 BİN KİŞİ KAÇTI

Uluslararası Göç Örgütü Türkiye'nin operasyonu sonucu 190 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. UNICEF'e göre harekat nedeniyle evlerini terk edenlerin 70 binini çocuklar oluşturuyor. Öte yandan Dünya Gıda Programı sözcüsü Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında Suriye'nin kuzeyinde 450 bin kişiye gıda yardımı sağlamaya hazır olduklarını açıkladı. Şu ana kadar 83 bin kişinin bu yardımları aldığı belirtiliyor.

Bu haber 157 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tüm dünyadaki iPhone ve iPad’lerde birçok uygulama çöktü
Tüm dünyadaki iPhone ve iPad’lerde birçok uygulama çöktü
Öğretmenin, 5 yaşındaki çocuğa yönelik istismar davası ertelendi
Öğretmenin, 5 yaşındaki çocuğa yönelik istismar davası...