Boğaziçi’nde eylem sürüyor: AKP’li Melih Bulu kampüse kamera...
Reklam
Reklam

Boğaziçi'nde eylem sürüyor: AKP'li Melih Bulu kampüse kamera yerleştirmiş!

AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne (BÜ) rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilere peş peşe yeni soruşturmalar açılmaya başlandı.

18 Mayıs 2021 - 09:47 - Güncelleme: 18 Mayıs 2021 - 09:48

AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne (BÜ) rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilere peş peşe yeni soruşturmalar açılmaya başlandı.

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, soruşturma açılan öğrencilerden Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü 2. sınıf öğrencisi Olcay Atik, rektörlük binasına “Kayyumluk” tabelasını astığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını belirterek “Soruşturma dosyasına güvenliğin çektiği bir video kaydı da konulmuş. Video gizlice çekilmiş. Melih Bulu başa getirildiğinden beri çeşitli icraatlarda bulundu. En son okulumuza 50’den fazla güvenlik kamerası yerleştirildi. Bu kameraların Bulu’yu protesto edenleri gözlemek için keyfi getirildiği çok bariz. Üniversitemizin çok kısıtlı bütçesi var. Kimya laboratuvarlarının muslukları çalışmıyor, deney tüpleri yok. Dönemin sonunda bu gereçler alınamadığı için bizden para isteniyor. Ama nasıl oluyorsa bir sürü kamera yerleştirip öğrencilerin gizlilik alanlarını ihlal edecek eylemlerde bulunuyorlar. Şu an aynı yere konumlanmış aynı yöne bakan iki kameranın önündeyim. Gerçekten içler acısı bir durum. Soruşturmalar da, Bulu’nun icraatleri de hukuksuz” dedi.

‘ŞİDDETİ ARTIRIYORLAR’

“Güvenlik görevlisine işini yaptırmamak” gerekçesiyle soruşturma açılan Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 4. sınıf öğrencisi Enes Gözüküçük ise, “Bana soruşturma kampüsün bahçesine çadır kurduğumuz için açılmış. Çadır kuracakken güvenlik bizi tehdit edip ittirmeye başlamıştı. Kampüs içindeki sivil polislerden güç alan özel güvenlikler bize yönelik şiddetini artırmaya başladı. Tutanağa yalan yanlış bilgiler yazılmış. Olay anında yanımda olmayan kişilerin bile isimleri yazılmış. Buradaki öğrencilerin tamamı okulunu önemseyen, akademide kariyer yapmak isteyen insanlar olduğu için onları bir şekilde bu soruşturmalarla korkutmaya çalışıyorlar” dedi.

AKADEMİSYENLER EYLEMİ SÜRDÜRDÜ

AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan ve salgın nedeniyle uygulanan “tam kapanma” nedeniyle ara verilen akademisyenlerin eylemi, dün de devam etti.

Akademisyenler okul bahçesinde toplanarak yine rektörlük binasına sırtını döndü.

“Boğaziçi Direnişi” isimli Twitter hesabından “Direnişimizin 134. gününde kampüsümüze geri döndük!” ifadesiyle fotoğraflar paylaşıldı.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 186 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vaka sayısı 30 bine dayandı
Vaka sayısı 30 bine dayandı
Karantinadaki kente 'büyük miktarda' kızarmış tavuk ile girmek isteyen iki kişi tutuklandı
Karantinadaki kente 'büyük miktarda' kızarmış tavuk ile girmek...