Bulgar turistlerin ’Türkiye çok ucuz’ diyerek akın ettiği...
Reklam
Reklam

Bulgar turistlerin 'Türkiye çok ucuz' diyerek akın ettiği Edirne'de vaka sayısı alarm verdi

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, kentte son dönemde yüksek oranda seyreden koronavirüs vaka sayısının en büyük nedeninin, kur farkı nedeniyle kente alışveriş için yoğun olarak gelen Bulgar turistlerden kaynaklandığını söyledi.

25 Kasım 2021 - 10:18 - Güncelleme: 25 Kasım 2021 - 10:19

Döviz kurundaki artış ve Türk Lirası'nın günden güne değer kaybetmesi, komşu ülkelerdeki turistlerin de Türkiye'ye alışveriş için akın etmesine neden oldu. Bununla paralel olarak Edirne ve çevre illerde vaka sayısında artış görüldü.

Aşılama oranının yüzde 81,5 ulaştığı Edirne'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı 100 bin kişide vaka sayısı 178,54 oldu. Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, kentteki vaka artışının gelen ve maske ve mesafe kurallarına uymayan Bulgar turistlerden kaynaklandığını söyledi.

Türkiye'ye alışverişe gelen Bulgaristan vatandaşı: Vaktim olsa her hafta geleceğim, sizin paranın değeri yok

BULGARİSTAN'IN AŞILAMA ORANI DÜŞÜK

Bulgaristan'da son bir ayda aşılama oranlarının düştüğünü, vaka ve buna bağlı ölüm oranlarının arttığını kaydeden Prof. Dr. Altun, "Bulgarların son derece yoğun şekilde Edirne'de yer aldığını görüyoruz. Aşılanma oranları son derecede düşük Bulgaristan'da ve bakıldığında son bir ay içerisinde vaka sayıları, ölüm sayıları artmış durumda. Aslında bakıldığında hastalık orada bizden daha yüksek oranda görülüyor. Dolayısıyla bununla ilgili mutlaka kısıtlamalar getirilmeli. Bakıldığında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından bir karar olmasa bile esnafın dikkat ediyor olması lazım. Dükkanların içerisine maske takmadan insan alınmaması lazım. Zaten dükkanların havalanma olasılığı düşük kış ayında, ortamda biriken viral yük insanları hasta edecektir. Hem çalışanları hem de alışveriş yapmak için gelen müşterileri rahatsız edecektir" dedi.

ÇEVRE İLLERE DİKKAT ÇEKTİ

DHA'ya konuşan Prof. Dr. Altun, "Olabildiğince maske takılması konusunda zorlama gerekiyor. Çünkü ben de bireysel anlamda baktığımda, kent içinde gelen Bulgar vatandaşların hiç maske takmadığını gördüm. Bu ne yazık ki kötü bir durum. Kapalı ortamlarda mutlaka maske takılması şart. Aksi halde hem Edirne'de hem de komşu illerdeki vaka artışının temel nedeninin bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü sadece Edirne değil, Kırklareli ve Tekirdağ'da da vaka oranları çok yüksek. Onların nedeni de turla gelen Bulgarlar" diye konuştu.

Prof. Dr. Altun,"Şu anda Edirne'de hastaneye yatış oranları düşük, çok yüksek değil ama hastalık tablosu pozitif olup, hastaneye yatış olmasa bile ağır tabloda görünen bireylerin çoğu aşısız bireyler ya da aşı takviminde tam dozunu tamamlamamış olan bireyler. Aşı ağır hastalıktan ve hastaneye yatışları, ölümleri önlüyor. Bu açıdan bireylerin en kısa zamanda aşılarını tamamlaması ve hatırlatma dozlarını olması gerekiyor" dedi.

Kaynak: DHA
Bu haber 80 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
187 can kaybı, 20 bin 33 yeni vaka
187 can kaybı, 20 bin 33 yeni vaka
Süleyman Soylu'nun Erdoğan tepkisi kulisleri karıştırdı: Yine istifa mı edecek?
Süleyman Soylu'nun Erdoğan tepkisi kulisleri karıştırdı: Yine...