Çayyolu metrosu otoparklarında ’Park et devam et’ dönemi

Çayyolu metrosu otoparklarında 'Park et devam et' dönemi

ABB Meclisi tarafından oy birliğiyle alınan kararla Başkent’te metro istasyonlarının otoparklarına ‘Park et devam et’ projesi geliyor. Belirlenen istasyonların otoparkları, metroyu kullanan yolculara ücretsiz olacak, sadece otopark olarak kullanmak isteyenlerden de saatine göre belirli ücret alınacak.

07 Eylül 2020 - 19:30 - Güncelleme: 07 Eylül 2020 - 20:57

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi ağustos ayı son oturumunu önceki gün Meclis Birinci Başkanvekili Fatih Ünal başkanlığında yaptı. EGO Genel Müdürlüğü tarafından uygulanacak ‘park et devam et’ projesine ilişkin Hukuk ve Tarifeler Komisyonu Raporu, tüm partilerin oy birliğiyle kabul edildi. Peki proje nasıl uygulanacak? İşte detaylar: Ankara’da toplu ulaşım sistemlerinin güçlendirilmesi ve vatandaşlarca daha sık kullanımının teşvik edilmesi amacıyla uygulanması planlanan ‘Park et devam et’ projesinde özel aracı ile şehir merkezine gelen yolcuların azaltılarak toplu taşımaya özendirilmesi amaçlanıyor.

METROYU KULLANANA OTOPARK ÜCRETSİZ

Belirlenen istasyonların otoparkları, metroyu kullanan yolculara ücretsiz tahsis edilecek, sadece otopark olarak kullanmak isteyenlerden de caydırıcı olarak belirli bir ücret alınacak. Raylı sistem ile araç otoparkını kullanan yolcular, aynı gün raylı sistemler işletme saatleri arasında araçları ile otoparktan çıkış yapmaları halinde çıkış turnikesinden ücretsiz geçiş yapabilecek. Sistemde Ankarakart kullanılırken, ücretlendirme tam biniş üzerinden yapılacak.

TAM GÜN KULLANIM 6 BİLET ÜCRETİ
Park et devam et’ sistemi otoparkını yalnızca otopark olarak kullanacak yolculara uygulanacak ücret tarifesi ise şöyle olacak:

ZAMAN                   ÜCRET (Tam Bilet)
0-15 Dakika            Ücretsiz
15 Dakika-1 Saat    2 Bilet
1-4 Saat                  3 Bilet
4-8 Saat                  4 Bilet
8 Saat Üzeri            5 Bilet
Günlük                    6 Bilet


26 İSTASYONDA UYGULANACAK

ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın geçen ay faaliyet raporu sunumunda verdiği bilgiye göre ‘Park et devam et’ 26 istasyonda uygulanacak: Akköprü, Yenimahalle, Demetevler, Hastane, Macunköy, Ostim, Batı Merkezi, Mesa, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 5, Devlet Mahallesi, Harikalar Diyarı, Fatih, GOP, Törekent, Koru, Çayyolu, Ümitköy, Beytepe, Tarım Bakanlığı/Danıştay, Bilkent, ODTÜ, Söğütözü, Milli Kütüphane.

Bu haber 1729 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de son 24 saatte 52.676 yeni vaka!
Türkiye'de son 24 saatte 52.676 yeni vaka!
Araştırma: Hangi aşı daha güvenilir?
Araştırma: Hangi aşı daha güvenilir?