Çayyolu’na cep terminali geliyor
  • Reklam

Çayyolu'na cep terminali geliyor

Cep terminali’ konusunda ilk somut adım atıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin arterlerine ‘ŞEHİRLERARASI YOLCU İNDİRME BİNDİRME NOKTASI’ tabelaları koydu. 8 Ağustos tarihinde UKOME’nin aldığı kararın ardından AŞTİ’deki firmalara bildirim yapıldı ve yeni dönem resmen başladı.

20 Ağustos 2019 - 15:28 - Güncelleme: 20 Ağustos 2019 - 15:48
Reklam

Çayyolu Haber'in gündemde tuttuğu ve kentin öncelikli sorunlarından biri olan ‘cep terminali’ konusunda, beklenen adım atıldı. Kentin arterlerine konulan ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Yolcu İndirme Bindirme Noktası’ yazılı tabelalar, kısa sürede sosyal medyada da gündem oldu.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, tabelalarla ilgili bilgi almak için iletişime geçtikleri ALO 153 Mavi Masa’dan ve otobüs firmalarından, “AŞTİ dışında yolcu indirme ve bindirmenin yasak olduğu” yanıtını aldıklarını söyledi. Bu iddialar tabelaların sahte olup olmadığı tartışmalarına sebep olurken, Çayyolu Haber konuyu araştırdı.

ARTERLERDE OLUŞTURULACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili, tabelaların gerçek olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Gerçek onlar (tabelalar). Yerleri belirlemek için tabelalar konuldu. Bir süredir alt komisyonlarda görüşülen cep terminalleri konusu, bugün (dün) UKOME’de görüşüldü. Kentin dört noktası için karar çıktı. Konya, Eskişehir ve İstanbul yolları ile Anadolu Bulvarı’nda indirme-bindirme yapılabilecek. Bununla ilglii AŞTİ’deki firmalara da bildirim yapıldı. Artık Ankara’da cep terminalleri resmen faaliyete geçiyor.”

SEÇİM ÖNCESİ MESAJI VERMİŞTİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 31 Mart yerel seçimleri öncesi ‘cep terminali yapılması konusunda’ ilk açıklamasını Hürriyet Ankara’ya yapmış ve “Vatandaş Eryaman’da oturuyor, otobüsle evinin önünden geçiyor ama AŞTİ’ye gelmek zorunda kalıyor. Sonra geri dönüyor” demişti.

2016’DA 5 NOKTAYA DENİLMİŞTİ

İlk kez 2016’da gündeme gelen cep terminalleriyle ilgili yaşanan gelişmeler şöyleydi:

* Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, 2016’nın eylül ayında “Yeni AŞTİ ile birlikte Eskişehir Yolu, Konya Yolu, Samsun Yolu, Anadolu Bulvarı-İstanbul Çevre Yolu ile kesişimi ve Sincan-Ayaş Yolu kesişiminde yapılacak 5 cep terminali hizmet verecek” dedi.

* 15 Ocak 2018’de change.org internet sitesi üzerinden ‘cep terminali yapılması’ talebiyle imza kampanyası başlatıldı.

* Aynı dönemde konu, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün soru önergesiyle TBMM gündemine de taşındı.

* Ekim 2018’de ise Büyükşehir Belediyesi’nden; Yaşamkent, Ortaköy, Eryaman ve Gölbaşı’nda yer alacak dört cep terminali çalışmasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Konuyla ilgili haberler için tıklayın;

Mansur Yavaş'a açık çağrı "Çayyolu'ndaki zulmü bitirin"

Ankara'da 20 kilometrelik indirme yasağı zulmü

8 yıl önce kararı alındı ama uygulayan yok

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 1691 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 784'e yükseldi
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı...
İzmir'de İstanbul Sözleşmesi için toplanan kadınlara polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var
İzmir'de İstanbul Sözleşmesi için toplanan kadınlara polis...