Çayyolu’na tanzim satış noktası kuruldu
  • Reklam

Çayyolu’na tanzim satış noktası kuruldu

Geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız Çayyolu metrosu son durakta 4 tanzim satış yeri açan Ankara Büyükşehir Belediyesi, satış noktasında sebze ve meyve satmaya başladı.

22 Mart 2019 - 12:44
Reklam

Ankara Büyükşehir Belediyesince, Şubat ayında 15 noktada "halk sebze" tanzim satış noktası kurulmuştu.

İlk olarak Sihhiye’de bulunan Abdi İpekçi Parkı girişine kurulan 2 çadırda sadece sebze satışı yapıldı. Çadırlarda kredi kartı ile satış mümkün olurken, sebze başı kilo kotası konularak yapılıyordu.

Ankara'daki tanzim satış bölgelerine ürünler; Antalya, Kütahya, İzmir, Mersin ve Ankara'daki Tarım Kredi Kooperatifleri'nden tedarik edileceği belirtilmişti. Yetkililerce belirtildiğine göre Ankara'da ilk önce 15 satış çadırı ve mobil olarak açılacak ve bu sayı 30'a yükseltileceği söylenmişti.

Çayyolu’nda tanzim satış noktası kuruldu

Geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız Çayyolu metrosu son durakta 4 tanzim satış çadırı açan Ankara Büyükşehir Belediyesi, satış noktasında sebze ve meyve satmaya başladı.

Sabah saat 10.00 da açılan çadır akşam 19.00 kadar hizmet veriyor. Elmadan salatalığa, patatesten soğana kadar birçok meyve ve sebzenin satışının yapıldığı çadırda fiyatlar şu şekilde;

Domates: 3.00 TL, patlıcan: 4,50 TL, biber 6.00 TL, patates ve soğan 2.00 TL, salatalık 4.00 TL, elma 3.00 TL, kabak 3.00 TL.

Tanzim satış nedir? İşte tanzim satış hakkında bilinmeyenler

Tanzim satış (TANSA), 70'li yıllarda İzmir'de kurulmasının ardından Türkiye'nin birçok bölgesinde mağazalar açmaya başlamıştır. Temel amacı satıcı fiyatlarının yükselmesini önlemek ve bazı malların tüketiciye daha uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlamak olan tanzim satış, belediye veya kamu kuruluşları tarafından yönetilmektedir. İşte, tanzim satış nedir sorusunun cevabı

Tanzim, kelime manasıyla düzen verme ve yoluna koyma anlamı taşımaktadır. Tanzim satış ise Türkiye'de 1973 yılında Tansa adı ile satışa başlamıştır.

1976 yılına gelindiğinde, "Tanzim Satışlar Müdürlüğü" çatısı altında, İzmir Konak'ta ilk mağaza açıldı; mağaza sayısı, 1986 yılında 12'ye ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte ortaya çıkan şirketleşme düşüncesi doğrultusunda, 15 Aralık 1986 tarihinde Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

1996 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tansaş hisselerinin %32.98'i halka açıldı. 1999 yılında hisselerini Doğuş Grubu satın aldı. Tansaş, hizmet kalitesini yükseltmek ve verimliliği daha üst seviyelere çıkarmak amacıyla, 2002 yılı içinde, Macrocenter'ı kendi bünyesine kattı. Tansaş, 10 Kasım 2005'te Migros bünyesine satıldı. 2008 yılı sonunda Tansaş mağaza sayısını 270'e çıkartmışsa da 2016 yılında Migros ile birleşerek kapanmıştır.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 1767 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 540'a yükseldi, toplam vaka 163 bin 942 oldu
Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 540'a...
Trump'tan George Floyd protestolarıyla ilgili yeni hamle: 'Terör örgütü' ilan etti
Trump'tan George Floyd protestolarıyla ilgili yeni hamle: 'Terör...