Çayyolu’nda denetim olmayınca vakalarda arttı

Çayyolu'nda denetim olmayınca vakalarda arttı

Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, “Benim yaşadığım Çayyolu bölgesinde bazı restoranlarda ve kafelerde kurallara uyulmadığını gördüm" dedi.

12 Temmuz 2020 - 20:09 - Güncelleme: 14 Ağustos 2020 - 17:22

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün paylaştığı koronavirüs tablosuyla birlikte, “Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa. Ortalama yoğun bakım hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Şanlıurfa, Ankara, Gaziantep ve Konya. Beklediğimiz sonuçlar için tedbirlere daha fazla uyalım." bilgisini paylaştı.

Çayyolu Haber'in edindiği bilgiye göre 08 Temmuz 2020 Perşembe günü, Ankara'daki Covid-19 vaka sayısı rekor seviyeye çıktığı, Şehir Hastanesi'nin 4 katının tamamen yatan hastayla dolduğu iddia ediliyor.

İddialar arasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi de dahil olmak üzere; Dışkapı, Yenimahalle, Gölbaşı, Çubuk, Keçiören'deki hastanelerin de servis ve yoğun bakım kapasiteleri tamamen dolduğu, gelenler çevredeki başka hastanelere sevk edildiği yönünde.

Çayyolunda da artış var

Çayyolu Haber'in edindiği bilgiye göre Ankara'da görülen vaka sayısındaki artış Çayyolu bölgesinede yansımış durumda. Özellikle bölgede bulunan AVM'lerin civarıdaki hasta yoğunluğu dikkat çekici.

Çayyolu bölgesinde bulunan kafe ve restoranlarda neredeyse hiçbir denetim yapılmamaması kurallara uyulması konusunda gevşek kalınmasına yol açıyor.

Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık Hürriyet gazetesine verdiği beyanatta, “Benim yaşadığım Çayyolu bölgesinde bazı restoranlarda ve kafelerde kurallara uyulmadığını gördüm" dedi.

Çayyolu Haber muhabirlerinin bölgede yaptıkları araştırmalarda, normalleşme sürecinde yeme içme mekânları için masalar arası mesafenin 1.5 metre olarak belirlenmesine rağmen, bölgede birçok işletme kriterlere uyarken, bazı işletmelerin eski alışkanlıklarını sürdürdükleri dikkatlerden kaçmadı. En büyük sıkıntı, personel ile müşteri arasındaki bir metre kuralında yaşandığı gözlendi.

Zabıta denetim yapmıyor

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz işletme sahibi Zafer İnan, normalleşme süreci başladığından buyana Çankaya Belediyesi zabıtasının bölgedeki hiçbir kafe, büfe, restoran ve barlarda denetim yapmadığını söyledi. İnan sözlerini şu şekilde sürdürdü, " Sosyal mesafe düzenlemesine uymayan işletmeler nasıl olsa kimse denetim yapmıyor. Hele akşam çalışan restoranlarda neredeyse birçok müşteri eski düzende oturmaya devam ediyor. Restoranların masa düzenlemeleri ise Kovid-19 önlemlerine uygun şekilde yerleştirmemiş durumda" dedi.

Çayyolu'nda parklarda kurallara uyan yok

İçişleri Bakanlığının 30.05.2020 tarih 8556 sayılı genelgesi doğrultusunda Çayyolu ve civarında bulunan park/bahçe, rekreasyon alanlarında kurallara uyulmadığı da dikkat çekti. Çankaya Belediyesinin bu alanlarda denetim yapmadığı gibi, sadece bir parka konuyla ilgili bilgilendirme afişi astığı dikkat çekti.

Haritalar 12.07.2020 itibarıyla "Hayat Eve Sığar" uyğulamasından alınmıştır.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 7317 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de son 24 saatte 52.676 yeni vaka!
Türkiye'de son 24 saatte 52.676 yeni vaka!
Araştırma: Hangi aşı daha güvenilir?
Araştırma: Hangi aşı daha güvenilir?