Çayyolu’nda gizli kalmış doğa dostları parkı
  • Reklam

Çayyolu’nda gizli kalmış doğa dostları parkı

Dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek Ankara hayvanat bahçesini kapatmıştı. Ama Çayyolu'nda çocukların ziyaret edeceği mini hayvanat bahçesi ziyaretçilerini bekliyor.

29 Temmuz 2019 - 15:59

Çayyolu’nda gizli kalmış doğa dostları parkı

Türkiye'de ilk hayvanat bahçesi, Ankara'da kuruldu. Kurulmasına 1933 yılında Atatürk tarafından karar verilen Ankara Hayvanat Bahçesi'ne başlangıçta, Türkiye'de bulunan kurt, tilki, çakal vs. gibi hayvanlar yerleştirildi. 1936 yılında bir sirkten sağlanan bir aslan ile hayvanat bahçesinin gelişmesi başlamış ve 29 Ekim 1940 tarihinde Atatürk Orman Çiftliği içinde bulunan 22 hektarlık bir alan üzerinde ilk Türk Hayvanat Bahçesi kuruldu.

“Hayvanat bahçesi” tarih oldu

Hatırlarsınız… Ankara'da, bir zamanlar Türkiye'nin en büyüğü olan bir hayvanat bahçesi vardı.

Önceleri sınırları içinde olduğu AOÇ idaresinde olan bu hayvanat bahçesi, 2011 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.

Belediye tarafından 2 yıl boyunca bakımsız ve döküntü halde işletildikten sonra 2013 yılında sessiz sedasız kapatıldı.

Durum böyle olunca 2014 yılında “müdürünü en yakın kurum olan TÜBİTAK'a atadılar!..”

Belediye: “Hayvanat bahçesi geçici olarak kapalı”

2013 yılında konuyla ilgili olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde “Hayvanat bahçesi, bakım, onarım ve yenileme çalışmaları nedeniyle 26 Ağustos 2013 tarihinden itibaren geçici olarak ziyaretçilere kapatıldı” şeklinde açıklama yapılmıştı. Açılışı 3 kez ertelenen Hayvanat Bahçesi, bir daha hiç açılmadı.

5 yıl önce kapatılan hayvanat bahçesine müdür atandı

Dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek hayvanat bahçesini kapatmıştı. Ancak olmayan tesis için 5 yıldır müdür kadrosunun açık tutulduğu ortaya çıktı...

Atatürk Orman Çiftliği’ne bağlı Ankara Hayvanat Bahçesi, 8 yıl önce Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek de iki yıl sonra hayvanat bahçesini kapatmıştı. Ancak olmayan tesis için 5 yıldır müdür kadrosunun açık tutulduğu ortaya çıktı...

Bu görevi yürüten müdür ise geçen ay emekliye ayrıldı. Ancak kadro yine kapatılmadı.

Emekli olan müdürün yerine bu kez de "Müdür vekili" atandı. Hayvanat bahçesinin müdür vekilliğine getirilen ziraat mühendisi Murat Işık,  o günlerde Sözcü'den Kamil Elibol'a konuşmuştu. Işık, “Yasa gereği kadronun dolu olması gerekiyor. Müdür arkadaş emekli olunca ben vekaleten göreve geldim. Müdürlük bünyesinde az da olsa çalışan personelimiz var. Kanuni yazışmaları yapıyor, görevini yerine getiriyor” dedi.

Çayyolu’nda mini hayvanat bahçesi

Başkent Ankara’da hayvanat bahçesi olmasa da Çayyolu Konutkent-2 içerisinde bulunan Doğa Dostları Parkı, ev sahipliğini yaptığı hayvanlarla Çayyolu halkına hizmet sunuyor.

2018 yılında açılan parkın içerisinde hayvanat bahçesinin yanı sıra çocuk oyun alanı, survivor parkı ve aileler için dinlenme alanları mevcut. Çok da bilinmeyen bu bahçe çocukların doğa içerisinde güvenle eğlenebilecekleri ve hayvanlarla iletişimlerini güçlendirebilecek olanaklar sağlıyor.

Konutkent-2 site yönetiminin verdiği kararla parkın halka açık olması sağlandı. Pazartesi günleri dışında haftanın diğer günlerinde saat 10.00-17.00 arasında ziyaret edilebilen mini hayvanat bahçesine giriş ücretsiz.

Haber ve fotoğraf: Buse Aslan

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 2266 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de son 24 saatte 1256 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu
Türkiye'de son 24 saatte 1256 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu
Yeşilköy sahilinde hafta sonu yoğunluğu
Yeşilköy sahilinde hafta sonu yoğunluğu