Çayyolu’nda imar çağlayanı araştırılması gerekiyor!
  • Reklam
  • Reklam

Çayyolu'nda imar çağlayanı araştırılması gerekiyor!

2008 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanı olan ve ABD’de ki Reza Zarrab davasında kilit isimler arasında yer alan Zafer Çağlayan’ın kardeşi Şenol Çağlayan’ın Çayyolu’nda inşa ettiği binalar için ’imar dansı’ yapıldığı ortaya çıkmıştı. 2008 yılındaki değerlere göre 14 villayı yıkarak 130 dairelik üç blok diken kardeş Çağlayan’ın elde ettiği rantın, 70 milyon TL civarında olduğu öne sürülmüştü.

14 Aralık 2017 - 19:48 - Güncelleme: 14 Aralık 2017 - 19:55
Reklam

Kayıtlara göre Royal Holding, 27 Aralık 2010’da 5 milyon lira sermayeyle Reza Zarrab tarafından kuruldu. Şirketin tek hissedarı olan Zarrab, 26 Şubat 2016 tarihinde şirketin ismini değiştirdi. Yeni unvan Roysar Holding olarak kayıtlara girdi.

Çayyolu’nda Zafer Çağlayan ve kardeşlerinin o tarihlerde Çayyolu’nda yaptığı sitenin adı da “Royal City”

Söylentiye göre birkaç yıl öncesine kadar, Royal City’de Zafer Çağlayan’ın çalışma ofisi varmış. Fakat iki yıl önce Çağlayan kardeşler Royal City ile ilişkilerini kesmişler.

Çayyolu rant yolu mu?

Konutkent-2 Sitesi ile Mesa Çamyolu Siteleri arasında kalan, şimdilerde üç blok şeklinde olan çok katlı Royal City’nin yerinde, 14 adet kaba inşaatı tamamlanmış dubleks yapı bulunmaktaydı. Buranın adı planlarda "Mehmet Bey Villaları" olarak geçiyordu. Daha sonra dubleksler yıkıldı. Yerlerine çok katlı 3 adet bina yapıldı. Bu alanda şimdi toplam 130 daire var. İnşaat alanı başlangıçta 6800 metrekare iken şimdi 25474 metrekare oldu.

Bölgeyi tanıyanlar anlatıyor; “2000’li yıllarda burada 14 villa bulunuyordu. Bu villaların kabası bitmiş halde epeyce kaldı. Ne var ki, arsa sahibi bununla yetinmiyor, emsal artışı istiyordu. Belediye yönetimi ve çalışanları, arsa sahibinin ikide bir gelip yoğunluğun artması talebinden bıkmıştı. Yenimahalle Belediyesi ilgili kişiden, bir daha emsal artırımı istemeyeceğine dair noter tasdikli bir belge alarak yeni projeyi "yapılabilecek maksimum konut sayısının 89" olduğunu vurgulayarak onayladı”

89’dan 130’a çıktı

Ancak iş bu kadarla kalmadı. 2004 seçimlerinde CHP, Yenimahalle Belediye Başkanlığını kaybedip azınlığa düştü. Artık belediye yönetiminde AKP’liler vardı. 2005 yılında arsa sahibi çok etkin ve güçlü kişilerle kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzaladı. Yeni yoğunluk talebi ile belediyeye başvuruldu. Yoğunluk daha da artırıldı. Böylece 89 olarak belirlenen daire adedi 130’a çıkarılmış oldu. 41 daire fazladan ortaya çıkıyordu.

Bir yıl önce sözleşme

Bu olayın ardında hangi güçlü kişi var? O civarda böyle bir yoğunluk artırımı söz konusu değil. Burada ortaya çıkan isim Mehmet Şenol Çağlayan. Yani eski Sanayi ve Ticaret Bakanımız Zafer Çağlayan’ın kardeşi.

Üstelik arsa sahibi Mehmet Gençler ile yükleniciler Mehmet Şenol Çağlayan ve ortağının kat karşılığı yaptıkları noter sözleşmesi var ki, burada yoğunluğun nasıl artırılacağı ve ortaya çıkacak olan dairelerin nasıl paylaşılacağı bir yıl öncesinden sözleşmeye bağlanmış."

Sarraf: Zafer Çağlayan'a rüşvet verdim

ABD'deki davada tanık olarak ifade veren Rıza Sarraf, İran ambargosunu nasıl deldiklerini anlattı, Zafer Çağlayan'a rüşvet verdiğini söyledi.

İran'a yönelik uluslararası ambargoyu delmek ve kara para aklamak suçlamasıyla ABD'de açılan davada Rıza Sarraf tanıklık etti. Duruşmada ambargoyu nasıl deldiklerini ayrıntılı olarak anlatan Sarraf, Türkiye'nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a rüşvet verdiğini söyledi. Sarraf, İran'ın Halkbank'taki parasını nasıl çektiklerini de şema çizerek anlattı.

"Zafer Çağlayan'a 45-50 milyon euro rüşvet verdim"

Rıza Sarraf, ifadesinde Türkiye'de dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a 45-50 milyon euro arası rüşvet ödediğini söyledi. Basılı bir excel tablosu gösteren savcının "Bu nedir?" diye sorusuna da Sarraf, "Çağlayan'a rüşvet olarak ödenen rakamlar" cevabını verdi.

Sarraf, İran'la yapılan altın ticaretinde Çağlayan'ın aldığı rolle ilgili şunları söyledi:

"Zafer Çağlayan'la yüz yüze toplantı yaptık. Ticaretin detayı hakkında bilgi sordu. Kâr marjını sordu ve ortak bir şekilde yüzde 50-50 kâr paylaşımı ile bu ticarete aracılık edebileceğini söyledi."

İran'la ticareti gerçekleştirebilmek için önce Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'a gittiğini anlatan Sarraf, Aslan'ın kendisine "Altın ticareti yapmak için fazla popülersin" dediğini, buna rağmen bu işi yapmak için ısrarcı olduğunu ifade etti. Sarraf, "Eşim Türkiye'de ünlü bir sanatçı, her zaman kamuoyu önünde olan bir insandım" dedi.

Ardından savcının "Süleyman Aslan seni geri çevirince neden Zafer Çağlayan ile irtibata geçtin?" sorusuna Sarraf, "Çünkü o Ekonomi Bakanı'ydı" diye yanıt verdi.

2017/12/2017-12-14-19-55-24.jpg
Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 1429 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lucescu'dan İsveç maçı sonrası açıklama
Lucescu'dan İsveç maçı sonrası açıklama
Cemal Kaşıkçı'yla ilgili yeni iddia: 'Mısırlı bir kadınla evliydi'
Cemal Kaşıkçı'yla ilgili yeni iddia: 'Mısırlı bir kadınla...
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w