Çayyolu’nda veteriner kliniği bulunan tecavüzcü profesöre...
  • Reklam

Çayyolu'nda veteriner kliniği bulunan tecavüzcü profesöre emeklilik ödülü

Dışkapı Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, Bilgili’nin adının daha önce pek çok taciz ve mobbing olayına karıştığını ama olayların üstünün kapatıldığını anlattı.

20 Haziran 2019 - 11:55 - Güncelleme: 01 Temmuz 2019 - 21:20
Reklam

Sahibi olduğu Vcom Hayvan Hastanesi’nde bir veteriner hekime tecavüz ettiği ve sonrasında mağdur hekimi tehdit ederek jinekolog Hüseyin Şenyurt’la beraber delilleri kararttığı gerekçesiyle tutuklanıp Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin emekli olmasının sağlandığı iddiaları tepkilere yol açtı.

Daha önce serbest bırakılan Bilgili’nin serbest kaldıktan sonra Ankara Üniversitesi’ne dönüşünün sağlandığı ve emeklilik dilekçesinin işleme konduğu iddiaları ortaya atıldı. Rektörlük önünde basın açıklaması yapan öğrenciler, şunları dile getirdi:

“Hasan Bilgili, Rektörlük ve mevcut iktidar arasındaki bağ sonucu Bilgili’nin salıverilmesi, emeklilik dilekçesinin kabul edilmesi şeklinde vücut bulmuştur. Hasan Bilgili’nin akademik kariyerinin sonlandırıldığını duymak istiyoruz. Okullarımızda tecavüzcü hoca istemiyoruz. Hasan Bilgili gibi nice sözde öğretim üyeleri akademiden atılana ve bu yaşananlar son bulana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

AYLIKTAN KESME CEZASIYLA KURTULMUŞ

Dışkapı Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, Bilgili’nin adının daha önce pek çok taciz ve mobbing olayına karıştığını ama olayların üstünün kapatıldığını anlattı. Bir öğrenci, 2007 yılında aynı fakültede görevli kardeşiyle beraber taciz iddiaları sebebiyle “memuriyetten men” talebiyle YÖK’e sevk edilen Bilgili’nin “aylıktan kesme” cezasıyla durumdan kurtulduğunu ifade etti.

DİLEKÇEDEN 1 GÜN SONRA EMEKLİ OLDU

Hasan B.'nin dilekçesinin rektörlük makamına iletildiği, 19 Haziran 2019 tarihli Personel Daire Başkanlığı yazısında, "Makamınızca da uygun görüldüğü takdirde fiili hizmeti (25) yılı aşmış bulunan Prof. Dr. Hasan B.'nin 18.06.2019 (mesai bitimi) tarihinden itibaren isteği ile emekliye sevk edilmesini olurlarınıza saygı ile arz ederim" denildi.

Emeklilik dilekçesine, aynı gün Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş'in imzasıyla 'olur' verildi. Rektörün onay yazısının eklendiği dilekçe, yine 19 Haziran'da Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Apaydın'ın imzasıyla ilgili dağıtım yerlerine gönderildi. Rektörlüğün onayını alan Veteriner Fakültesi Dekanlığı'nca öğretim üyesinin bağlı olduğu Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı'na gönderilen 20 Haziran 2019 tarihli yazıyla Hasan B.'nin emekliye sevk edildiği bildirildi. Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu'nun imzaladığı yazıda, "Ana Bilim Dalınız öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B'nin, 18.06.2019 tarihi mesai bitiminden itibaren kendi isteği ile emekliye sevk edildiğine ilişkin, Ankara Üniversitesi Rektörlüğünden alınan 19.06.2019 tarihli ve sayılı yazı ekte gönderilmiştir" denildi.

YÖK'ÜN KARARI BEKLENMEDEN EMEKLİYE SEVK

Öte yandan Ankara Üniversitesi bünyesinde olayı soruşturmak için kurulan komisyon da çalışmalarını tamamladı. Edinilen bilgiye göre, Hasan B. hakkındaki suçlamaları inceleyen komisyon, en ağır ceza yaptırımı olan 'kamu görevinden çıkarma' cezası verilmesini talep etti. Komisyonun talebi, bu konuda karar makamı olan Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) iletildi; ancak karar beklenirken, öğretim üyesinin emeklilik dilekçesinin işleme koyulması ve emekliye sevk edilmesi dikkat çekti.

"TECAVÜZCÜ PROFESÖR TUTUKLANSIN" TT OLDU

Hasan B.'nin savcılık kararıyla tahliye edilmesine tepkiler ise sürüyor. 'Tecavüz'le suçlanan profesörün tekrar tutuklanması için 'Ankara Kadın Platformu' tarafından sosyal paylaşım sitesi Twitter'da açılan 'TecavüzcüProfesörTutuklansın' hashtag'i TT (trend topic) oldu. Sosyal medya kullanıcıları, cuma günü saat 21.00'de açılan başlığı paylaşımlarında kullandı. Özellikle kadın sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, mesajlarında, Hasan B.'nin tekrar tutuklanması ve suça ortak olduğu iddia edilen veteriner Serkan D. ile tecavüz delillerini kararttığı öne sürülen jinekolog Hüseyin Ş.'nin de cezalandırılması istedi.

Çayyolu'ndaki kliniğin adını değiştirdi

Çayyolu Ahmet Taner Kışlalı Mahallesinde bulunan sahibi olduğu VCOM Hayvan Hastanesi’nin adını da MOCA olarak değiştiren Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin emekli olduktan sonra özel kliniğinde çalışmaya devam ettiği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili diğer haberler;

Çayyolu'nda Profesör, Veterinere tecavüz iddiasıyla tutuklandı

Çayyolu'nda veteriner hekime tecavüz ettiği iddia edilen profesör hakkında şok gerçek

Çayyolu'nu dehşete düşüren olayda profesör tahliye edildi

Kaynak: Dilek Yegin/Birgün
Bu haber 1958 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 784'e yükseldi
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı...
İzmir'de İstanbul Sözleşmesi için toplanan kadınlara polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var
İzmir'de İstanbul Sözleşmesi için toplanan kadınlara polis...