Çayyolu’nda yeraltı çöp konteyneri zorunlu hale geldi
  • Reklam

Çayyolu'nda yeraltı çöp konteyneri zorunlu hale geldi

Çankaya Belediyesi yeni çöp toplama sistemini ilçe genelinde yaygınlaştırıyor. Belediyeden alınan kararla "Yeraltı Çöp Konteynerleri" zorunlu hale getirilecek. Karara göre, inşaat planlarında yeraltı çöp alanı yer almayan yapılara iskân izni verilmeyecek.

14 Eylül 2019 - 07:55 - Güncelleme: 14 Eylül 2019 - 08:18
Reklam

Çankaya Belediyesi yeni çöp toplama sistemini ilçe genelinde yaygınlaştırıyor. Belediyeden alınan kararla "Yeraltı Çöp Konteynerleri" zorunlu hale getirildi. Karara göre, inşaat planlarında yeraltı çöp alanı yer almayan yapılara iskân izni verilmeyecek.

Çankaya Belediyesi, son olarak "Hijyenik Yeraltı Çöp Konteyner" uygulamasını ilçe genelinde yaygınlaştırmaya başladı. Belediye meclisinde alınan kararla artık 40 daireden büyük tüm konutlarla, eşdeğer ticaret alanları, kamu kurumları, eğitim kurumları ve AVM'ler de "Yeraltı Çöp Konteynerleri" zorunlu hale geldi. Kararla ayrıca, yeni inşaat planlarında yer altı çöp alanı yer almayan 40 daireden büyük site ve eşdeğeri yapılara da iskân izni verilmeyecek.

Çankaya Belediyesi yetkililerinden aldığımız bilgilere göre yeni sistem çöp konteynerlarının yapılabilmesi için geniş yol koşulları gerekmekte. Bu koşulları sağlayan yollara yeraltı sistemi uygulanacak. Çöpleri toplamak için gelen araçların büyüklüğünden kaynaklanan manevra sorunu bazı dar yollarda eski tip veya daha yeni olan konteynerların kullanılmasını zorunlu kılıyor.

Yeraltı Çöp Konteynerlarının hayata geçirilmesindeki asıl sebep hem çevreye çöplerden yayılan koku ve kötü görüntüydü hem de Avrupa’ya yönelik modernleşmekti. Fakat bu karar 2016 yılında alınmasına rağmen daha yeni uygulamaya geçecek.

İskân verilmeyecek

İskân izni için de yeraltı konteyner alanlarını zorunlu tuttuklarını kaydeden yetkililer, "iskân izni için başvurularda artık yer altı çöp toplanma alanlarını zorunlu tuttuk. Planlarında yeraltı çöp konteynerlerini yer vermeyen 40 ve üstü daireli ve eşdeğer yapılar bizden izin alamayacak" dedi.

Son teknoloji

Yeraltı Çöp Konteynerleri, uzaktan kumandalı tam elektronik sistemli vince sahip çöp kamyonlarınca toplanıyor. Boşaltılma ve yıkanarak temizlenme özelliğine sahip olan beş metreküpten fazla kapasiteli konteynerler, kullanım kolaylığı ve boşaltma esnasındaki sessizliği ile dikkat çekiyor. Hijyenik yeraltı konteynerleri halk sağlığını korumaya da katkı sağlıyor.

Çayyolu’nda ilk Konutkent’te oldu

Çayyolu bölgesinde yeraltı çöp konteynerlarını ilk olarak KonutKent 2 yönetimi, eski tip konteynerların çevreye verdiği zarar ve kokudan dolayı özel olarak geçen sene uyguladı. Yönetiminden alınan bilgiye göre yeraltı çöp konteynerlarının maaliyetinin yüksek olduğu öğrenildi.

Haber ve fotoğraf: Şevval Çelikten

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 3391 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP'li 5 başkandan istifa kararı!
AKP'li 5 başkandan istifa kararı!
Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybeden kişi sayısı 5 bin 323'e yükseldi
Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybeden kişi sayısı 5 bin...