Çayyolu Pazarı’nda koronalıyı bulunuz?
Reklam
Reklam

Çayyolu Pazarı'nda koronalıyı bulunuz?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan pazar yerleri genelgesine göre pazar yerlerinin hangi günler açık olacağı araştırılıyor. Ülke genelinde 17 Mayıs'a kadar uygulanacak tam kapanma kapsamında pazar yerlerinin kapalı olması yönündeki karar değiştirildi, belli günlerde semt pazarlarına izin verileceği araştırıldı. Vatandaşlar semt pazarlarıyla ilgili her şeyi merak ediyor. Pazar yerleri ne zaman açık? Semt pazarları bugün açık mı? Pazar yerlerine nasıl gidilecek, arabayla gidilebilir mi?

08 Mayıs 2021 - 15:25 - Güncelleme: 08 Mayıs 2021 - 15:43

Pazar yerleri ne zaman açık, bugün açık mı?

İçişleri Bakanlığı 4 Mayıs 2021 tarihli pazar yerleri genelgesinde yer alan ifadelere göre tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

Çayyolu pazarında yoğunluk dikkat çekti

Çayyolu’nda bulunan Çankaya Belediyesi Kapalı Pazar yerine giden vatandaşlar, kısa sürede salgın tedbirlerini unuttular. Pazar yerine girişlerinde zaman zaman denetlenmediği görüntüler de ortaya çıkınca yaşanan yoğunluk korkuttu.
Tam kapanma sürecinde açılan Çayyolu semt pazarında yaşanan yoğunlukta vatandaşların maske taktıkları gözlenirken sosyal mesafeye uymadıkları dikkat çekti.


Yaşana yoğunluğa zaman zaman yapılan anonslarında etkisi olmadı.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre “Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek” denilmesine rağmen kurallara uyulmadığı yaşanan yoğunluktan da anlaşıldı.

Fiyatlar yaklaşık iki katı oldu

Çankaya Belediyesi denetimde yetersiz kaldığı için Pazar esnafının insafına kalan vatandaşlar, fiyatların neredeyse iki katına satış yapıldığını dile getirdiler.Araç yoğunluğu dikkat çekti

Vatandaşların evine en yakın pazar yerine gidip mutfak gereksinimlerini karşılayabileceği gösterilen Pazar Genelgesi’nde, pazara araç ile gidip gidemeyeceğine dair bir bilgi yer almıyor. Ancak anlaşılıyor ki ikametgahınıza en yakın pazar yerlerini seçmenizde fayda var.

Genelgede açıklık olmaması nedeniyle Çayyolu Pazar yerinde de araçların yoğunluğu dikkat çekiciydi.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre pazar yerlerinde uygulanacak kurallar şöyle:

-Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.-Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.
 
-Pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazaryerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

-Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Tezgahlar arasında en az 3 metre olacak

-Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

-Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

-Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

-İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

2021/05/2021-05-08-15-41-22.jpg
2021/05/2021-05-08-15-41-33.jpg
Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 1269 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yağışların ardından sıcak günler geri dönüyor
Yağışların ardından sıcak günler geri dönüyor
Anayasa Mahkemesi'nden 'Hayata Dönüş Operasyonu' hakkında karar
Anayasa Mahkemesi'nden 'Hayata Dönüş Operasyonu' hakkında karar