Çayyolu Yeldeğirmenin başına gelmeyen kalmadı
  • Reklam
  • Reklam

Çayyolu Yeldeğirmenin başına gelmeyen kalmadı

Yel değirmeninin serüveni Dünya’da çok uzun ama Çayyolu’na geleli 6 yıllı geçmiyor.

08 Temmuz 2018 - 17:46
Reklam

Milattan sonra 1 yüzyıl başlarında Yunan mühendis Hero’nun ilk kez rüzgâr enerjisinin kullanımı tanımlayarak iptidai manada yel değirmenini tarif ettiği, ardından sistemin İran’da geliştiği, coğrafyacı İstahrî’nin kayıtlarında geçer.

Bu değirmen sistemi Hazreti Ömer döneminde geliştirilmiş,  suyu pompalamak, ekini una çevirmek,  kumaş ve hasır dokumak gibi faaliyetlerde kullanıma uyarlanmış ve İslam coğrafyasında yaygın kulanım bulmuştur. Cengiz han pek çok yel değirmeni ustasını esir alarak Çin’e sürgün edip sistemin oralarda inşasını emretmiştir.

Çayyolu’na 6 yıl önce geldi

Yel değirmeninin serüveni Dünya’da çok uzun ama Çayyolu’na geleli 6 yıllı geçmiyor. İlk geldiğinde Park caddesinin Kuzey girişine yerleştirilen yel değirmeni, Yenimahalle Belediyesinin aldığı bir kararla eski yerinden sökülerek karşı tarafta bulunan yürüyüş yoluna taşındı.

Uzun bir süre bakımsız bir şekilde kalan yel değirmeni geçtiğimiz yıl Çankaya Belediyesi tarafından rengârenk boyandı. Daha sonra değirmenin dönen kanatları sökülerek ucube konuma sokulan yel değirmeni şimdilerde görenleri şaşırtmaya devam ediyor.

Don Kişot Çayyolu’nda denmişti ama…

Yel değirmenin taşındığı bölgeye yerleştirilecek heykellerin özenle seçileceğini belirten dönemin Yenimahalle Belediyesi yetkilileri, “Don Kişot ve yaveri Sanço Panza’nın Çayyolu’ndaki değirmenimize saldırmaması için, onları da buraya heykel olarak getireceğiz” demişlerdi.

Yel değirmenini Çayyolu’na geldiğinden bugüne kadar ilgi görmediğini belirten vatandaşlar, Çayyolu için simge olabilecek bir yapının bu kadar özensiz ve bakımsız bırakılmasına anlam veremediklerini söylüyorlar.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 1191 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çin'den Huawei'nin Google anlaşmasının bozulması sonrası ilk açıklama!
Çin'den Huawei'nin Google anlaşmasının bozulması sonrası ilk...
Hastasının peçesini kaldırmasını isteyen doktora soruşturma
Hastasının peçesini kaldırmasını isteyen doktora soruşturma
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w