Çayyolu’ndaki gerçekler
  • Reklam

Çayyolu'ndaki gerçekler

Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Balaban'la yaptığımız bu güzel sohbette Çayyolu'nun sorunlarından yapılan hizmetlere kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Ve işte yetkili makamların ağzından Çayyolu gerçekleri...

06 Ağustos 2010 - 16:02
Reklam

Çayyolu Haber: Sayın Balaban öncelikle Çayyolu ile ilgili düşüncelerinizi alalım? 

Şenol Balaban: Çayyolu Ankara’nın en gözde, sürekli gelişen ve kendini yenileyen yüzüdür. Çayyolu’nda yaşayan ve her geçen gün artan çok ciddi bir nüfusu var. Hizmet anlamında hala eksiklikleri olan bir yerdir. Biz Yenimahalle Belediyesi olarak elimizden gelen tüm eksikliklerini tamamlamak için çalışıyoruz. Gelişen dünyanın gerisinde kalmaktansa aynı hızla takip etme çalışıyor ve ilçe sınırlarımızda her bölgede hizmete devam ediyoruz.
Bölgede olması gerekenler birer birer yerlerini alıyor. Bölgeye yakışır hizmetlerle Çayyolu’nun gelişmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kısacası Çayyolu Ankara'nın gözdesi olma noktasına adım adım geliyor. 

Çayyolu Haber:  Yenimahalle sınırlarında elden geçmedik yer bırakmıyorsunuz. Projelerinizden bahseder misiniz?

Şenol Balaban: Biz Yenimahallelilerin ihtiyaçları ve öncelikleri üzerinden hareket ediyoruz. Onların bizden beklentisi ne ise bu beklentileri yerine getirmek için çalışıyoruz. Batıkent’te temelini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile attığımız Kültür ve Ticaret Merkezi bu bölgenin ciddi bir ihtiyacını karşılayacak. Çayyolu Ek Hizmet binası vatandaşlarımızın kullanımına açıldı ve ‘hizmet budur’ denilecek bir proje daha hayata geçmiş oldu. Yine Çayyolu’na Omurilik Felçlileri Derneği’nin de desteğiyle Çayyolu Engelli Yaşam Merkezini açtık. Yaşlılarımızın ihtiyacı olan Çayyolu Yaşlı Yaşam Merkezi’nin ise temeli atıldı ve yapımı hızla ilerliyor. Gençlerimizin ve çocuklarımıza yeni ufuklar açacak olan Teknopark projemizin de hayata geçmesine çok az kaldı. Bundan sonra çocuklarımız sadece kitap üzerinde değil pratik yaparak öğrenecek. Demetevler’deki Kültür ve Kongre Sarayımız ise bitme aşamasında. Birbirinden güzel projelerimiz ardı arkası kesilmeden hayata geçiyor. Çünkü biz yorulmak bilmeden gece gündüz çalışıyoruz.
Eğitim alanında yaptığımız çalışmalar geçen seneden söz verdiğimiz gibi ilerliyor. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte anahtarlarını aldığımız okulları boya, badana ve tadilat işlemlerini yapmıştık. Bu sene de 146 okulun tamamını gezdik. Bu okulların eksikliklerini yerinde tespit ettik ve şimdi okullarımızın ihtiyaçları ne ise Yenimahalle Belediyesi olarak gerekeni yapacağız.
Sağlık alanında Yaşamkent’te Gazi Üniversitesi işbirliği ile tam donanımlı bir poliklinik yapıyoruz. Tam yanında ise birde sağlık ocağı. Çok kısa zamanda tamamlanacak olan bu projeler Çayyolu’nda oturan vatandaşlarımızın ciddi bir eksiğini kapatacak.
Yeşil alana ne kadar önem verdiğimizi her fırsatta söylüyoruz. Zaten yaptıklarımız da bunun bir göstergesidir. Toplamda 2009 yılında 15 yeni parkı yeşil alanlarımıza kattık. 2010 yılı hedefimiz ise 25 adet yeni parkı kullanıma açmak. Sadece Çayyolu’nda 8 tane park yaptık.
Yol açma çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yenimahalle Belediyesi olarak 2009 yılında 700.571 metrekare yeni yol açtık. 120.000 ton asfalt ve 400.000 metre treatuar ve bordürü ilçemize kazandırdık. 2010 yılında yaptığımız bu çalışmalar artarak devam edecek. 

Çayyolu Haber; Çayyolu’na yapmaya planladığınız Demokrasi Meydanı’nın şu anki durumu nedir?

Şenol Balaban: İlgili Mahkeme Büyükşehir Belediyesi’nin lunapark yapımına yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır. Gönlümüzden buranın Çayyolu’na yakışan bir meydan olması geçmektedir. Dilerse Büyükşehir Belediyesi de bu projeyi hayata geçirebilir. Birlikte yapalım derlerse ona da varız. Hatta siz yapın derlerse biz bu meydanı yapmaya talibiz. Çayyolu’na meydan yapma gururunu yaşamak istiyoruz. Çok güzel bir törenle de vatandaşlarımızın kullanımına açarız. Bu projenin hayata geçmesi bizlere ve tüm Çayyolu sakinlerine mutluluk verecektir. 

Çayyolu Haber:  Çayyolu Ek Binası hizmete açıldı nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Şenol Balaban: Çayyolu Ek Binamız açıldığı günden bu güne kadar her kesimden Çayyolu sakinlerine soluk aldırdı. Vatandaş hizmete değil, hizmet vatandaşın ayağına geldi. Çayyolu sakinleri de bu durumdan çok memnun. Bize gelen bu güzel övgüleri sizlerde vatandaşlarımızdan duyabilirsiniz. Onlar iki üç vasıta değiştirip vergi yatırmak için artık Yenimahalle’ye gelmek zorunda değil çünkü hizmet yanı başlarında. Sadece belediye hizmetleri değil sosyal olanakları da geniş olan bir alan burası. Tüm Çayyolu sakinlerinin kullanımına açıktır. 

Çayyolu Haber: Sayın Şenol Balaban en baştan başlayarak ‘Şehir Kulübü Lokali’ni açıklar mısınız? Bu lokalin işletmesi bir derneğe verildi mi? Gerçekleri sizden dinleyelim. 

Şenol Balaban: 17 Nisan 2010’da açılışını yaptığımız Çayyolu Ek Hizmet Binası içinde yer alan “Çayyolu Şehir Kulübü Lokali’nin” işletmesini de aldıklarını iddia eden şâhısa cevabı Yenimahalle Belediye Başkanımız Fethi Yaşar 21 Nisan 2010'da bir toplantı düzenleyerek açık ve net olarak Çayyolu Semt Birimi içerisinde bulunan lokalin hiç kimseye verilmediğini söylemişti.zaten kanunen de böyle olması gerekiyor. Yasalar çerçevesinde burayı verme yetkimiz yok. Burası ancak ve ancak ihale ile verilebilir. Şuan da ise burayı Yenimahalle Belediyesi’nin şirketi olan YE-PA işletmektedir. Bunun nedeni ise bahsi geçen bu kişilerle yapılan görüşmelerde üstüne basa basa söylenilen tek şey ortak bir platform oluşturulup çoğunluğu temsil eden bir dernek kurulması idi. Fakat öyle olmadı kişisel çıkarlarını korumak isteyen insanlar yandaşlarıyla bir dernek kurup onlara verilmesini istedi. Biz buna onay vermeyeceğimizi açıkça söyledik. Bizim istediğimiz tüm Çayyolu’nu kucaklayacak ve tüm vatandaşlarımıza açık olacak bir lokal yaratmaktır. Bunun da gereğini yaptık. Lokalimiz tüm vatandaşlarımızın kullanımına açıktır. 

Çayyolu Haber:  ÇABA Derneğinin Çayyolu Semt Birimi’nde dernek odası var mı?

Şenol Balaban: Çayyolu Ek Hizmet Binası içerisinde 16 tane dernek odası var ve bu dernek odaları verilirken hepsiyle birer sözleşme imzaladık. ÇABA Derneği ile yapılmış hiçbir sözleşmemiz yoktur. Dernekler ek binamızda cüzi ücretler karşılığında faaliyetlerini sürdürüyorlar. Amacımız derneklere maddi ve manevi olanaklar yaratmak. Onların özgürce toplumsal çalışmalarına devam etmesini sağlamaktır. Gereksiz polemikler değil.

Çayyolu Haber: Çayyolu’na Külliye’ haberi ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Şenol Balaban: Buraya yapılan bu cami yıllardan beri burada. Ne yeni yapılmıştır ne de bizim zamanımızda bir ek yapılmıştır. Proje onayı için gerekli evraklar tamamlanmış ve 18.03.2009 tarihinde Yenimahalle Belediyesi’ne başvuru yapılmıştır. Tüm evrakları yasalara uygun olarak tamamlanmış olan bir yerin proje onayının verilmesinden daha doğal bir durumda olamaz. Biz kanun ve yasalara uygun işler yapıyoruz. Yasalara uygun olmayan hiçbir işin altına imza atmayız. İmar planında dini tesis alanı olarak görünen camiden başka bir şey yapılamayacak olan bu alana ne yapması bekleniyor anlamış değiliz. Kimsenin çıkarlarına göre hareket etmedik, etmeyeceğiz. Orası vatandaşlarımızın ibadet edebileceği bir yerdir. Yenimahalle’de yaşayan vatandaşlarımızın nasıl okula, sağlık ocağına ya da meydana ihtiyacı varsa camiye de ihtiyacı var. Çıkan bu yazılar asparagas haberden başka bir şey değildir.

Çayyolu Haber: Kurulmamış dernekler internet siteleri üzerinden nasıl oluyor da ‘Şehir Kulübü Lokali’ hizmete giriyor diyebiliyorlar?

Şenol Balaban: Daha kurulma aşamasında olan bir derneğin ihaleye girmesi söz konusu bile olamaz. Bu durumu açıklaması gerekenler haberlerin asılsız olmasının fark edilmesi üzerine internet sitelerindeki haberleri alelacele kaldıranlardır.

Çayyolu Haber. Bu güzel söyleşi için teşekkür ederiz.

Bu haber 2105 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çoklu baro: Hukuk fakülteleri neden tartışma dışı?
Çoklu baro: Hukuk fakülteleri neden tartışma dışı?
AB Komisyonu‘ndan ekonomide tarihi çöküş beklentisi
AB Komisyonu‘ndan ekonomide tarihi çöküş beklentisi