Cep telefonlarında bir dönem sona eriyor!
  • Reklam

Cep telefonlarında bir dönem sona eriyor!

SIM kartlar tarih oluyor, eSIM teknolojisi başlıyor. Teknolojinin Türkiye'de de kullanılması için çalışmaların başlatıldı.

16 Eylül 2019 - 13:16 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 13:21
Reklam

Günümüzde kullanılan SIM kartları Mini, Macro ve Nano olarak boyutlandırılıyor. Bununla beraber yeni eSIM teknolojisi, bu fiziksel SIM kartlara olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırabilir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, cep telefonlarında kullanılan SIM kartlarını tarihe karıştıracağı düşünülen eSIM teknolojisinin yakında Türkiye'de sunulacağını açıkladı.

Cep telefonuna herhangi bir fiziksel kart takmadan telefon şebekesine ulaşma imkanı sunan eSIM teknolojisi şu anda dünya üzerinde sayılı ülkede kullanılıyor. Sayan, bu teknolojinin Türkiye'de de kullanılması için çalışmaların başlatıldığını, altyapısının inşasında da belli oranda yerlilik şartı getireceklerini belirtti.

HANGİ TELEFONLAR UYUMLU?

eSIM teknolojisini kullanabilen cihazlarsa henüz oldukça kısıtlı. Apple tarafından en son çıkarılan iPhone modelleri (XS, XS Max ve XR) ve Google'ın ürettiği Pixel 2 ile Pixel 3 modelleri fiziksel sim karta ihtiyaç duymadan şebekeye bağlanabiliyor. Samsung'un ürettiği akıllı kol saatleri Gear S2 ve Gear S3 dışında telefonlarda henüz bu teknoloji bulunmuyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Yıllar geçtikçe küçülen SIM kartları, en son ulaşılan noktada artık hiç yer kaplamayacak. 'Embedded SIM' (Gömülü SIM) isminin kısaltması olan eSIM sayesinde artık herhangi bir kart takmadan, telefonlar operatörlere bağlanabilecek. eSIM özelliği, cep telefonlarında ve diğer cihazlarda anakart üzerine eklenen bir çip sayesinde kullanılabilecek.

Ancak eSIM'in çalışması için yeni altyapı ve yazılımların geliştirilmesi gerekecek. Bu da sistemin genel olarak kullanılır hale gelmesi için belli bir süre geçeceği anlamına geliyor. 

AVANTAJLARI NEDİR?

Yeni teknoloji sayesinde operatör değiştirmek eskisinden çok daha kolay olacak. Tek bir tuşla bir operatörden diğerine geçmek mümkün olacak. Ancak eSIM özelliği taşıyan telefonlar, aynı çip üzerinden aynı anda birden fazla operatöre bağlanamayacak.

eSIM teknolojisinin en çok kolaylık sağlayacağı kişilerse sıkça uluslararası seyahat yapanlar olacak. Bu kişiler bulundukları ülkeye göre istedikleri hattı kullanıp, çok daha uygun fiyatlara kolayca iletişim sağlayabilecek.

Yeni sistem sayesinde telefon içerisine yerleştirilecek bir SIM kartı yuvası gerekmediğinden, diğer aksamlar için daha fazla yer olacak. Böylelikle örneğin bataryanın kapasitesi artırılabilecek. Ayrıca telefonun su geçirme riski de azalacak.

eSIM'in sağladığı belki de en büyük avantaj ise cep telefonu hırsızlıklarına son verebilecek kapasitede olması. Yeni sistemi kullanan telefonlarda eSIM'i çıkarmak mümkün olmadığından, telefonu izinsiz olarak farklı bir hatla kullanma ihtimali de kalmayacak. Buna ek olarak telefon açıldığı anda şebekeye bağlanacağından yerini tespit etmek çok daha kolay olacak.

DEZAVANTAJLARI NEDİR?

Yeni teknolojide tüm bağlantıların şebeke üzerinden yapılıyor olması nedeniyle güvenlik konusunda daha fazla risk taşıyacağı görüşü mevcut. Ancak teknolojiyi geliştiren GSMA firması, eSIM'in güvenli olması için operatör ve telefon arasında şifrelendirilmiş iletişimin olacağı garantisini veriyor.

Euronews'in haberine göre, diğer yandan sahip olduğunuz hattı bir telefondan diğerine taşımak, SIM kartını birinden çıkarıp diğerine takmak kadar kolay olmayacak. Bunun yerine yine operatör üzerinden yeni cep telefonunuzun bilgilerini girmeniz gerekecek.

eSIM şu anda sadece aralarında Almanya, ABD, Kanada ve İngiltere'nin de bulunduğu 24 ülkede bazı operatörler üzerinden kullanılabiliyor. Ancak teknoloji yaygınlaştıkça daha fazla ülkede daha fazla seçeneğin sunulacağı düşünülüyor. 

Bu haber 187 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Donald Trump: Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz
Donald Trump: Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi...
Muharrem İnce'den Haber Global'de Erdoğan tepkisi! Canlı yayını terk etti
Muharrem İnce'den Haber Global'de Erdoğan tepkisi! Canlı yayını...