CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Bu karar demokrasinin yüz karasıdır,...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Bu karar demokrasinin yüz karasıdır, faili de Saray'dır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nın İstanbul seçimlerinin iptali hakkında gerekçeli kararını açıklamasının ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

22 Mayıs 2019 - 20:48 - Güncelleme: 22 Mayıs 2019 - 21:26

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nın İstanbul seçimlerinin iptali hakkında gerekçeli kararını açıklamasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Faik Öztrak'ın açıklaması şöyle oldu:

Sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük var diye iddia edilen Türkiye'deki ilk seçimdir. Biz en başından beri "seçimlerin sonucunu YSK değil millet belirleyecektir" dedik. Sandık kurullarının oluşumu gerekçe gösterilerek seçimlerin iptal edilmesi, seçmen iradesinin üstünlüğü ilkesine tamamen aykırı olmuştur ve millet iradesi cezalandırılmıştır.

31 Mart Belediye Başkanlığı seçimlerinde milletin dediği değil siyasi iktidarın dedikleri olmuştur.

Milletin iradesi gasp edilmiştir. İstanbulluların izzet-i nefsiyle oynanmıştır.

Bizlere ahlak dersi vermeye kalkanlara şunu söylemek isterim.

www.gercekgundem.com'un derlediğine göre Faik Öztrak'ın açıklaması şöyle devam etti; Bu karar demokrasinin yüz karasıdır. Bunun faili de maalesef Saray'dır.

YSK'nın gerekçeli kararının hiçbir yerinde "çalma, çırpma" gibi tek bir kelime yer almamıştır.

Yine karara dönüp baktığımız zaman, seçim sayım cetvellerindeki eksiklikten bahsedilmektedir. Ama şöyle denmektedir. Sayım cetvellerindeki eksiklik seçim sonuçlarına müessir olmamakla birlikte... denmiştir.

Bu ne demektir? Kısa kararın dışına çıkılmaya çalışılmış. Ortaya karışık bir gerekçeyle seçimin iptal edildiği görülmüştür.

Bu kararda çalma, çırpma yoktur. Bu iddialarda bulunanlar milletin karşısına çıkıp ne söyleyeceklerdir ben bunu merak ediyorum. Hiç mi mahcup olmayacaklar. Bu ramazan gününde hiç mi nedamet duymayacaklardır?

Aslında kararın tamamını okumaya gerek yok. YSK başkanı Sadi Güven'in gerekçesinin son cümlelerine bakmak yetiyor. Sadi Güven diyor ki "Burada sonucu etkileyecek hiçbir şey yoktur. Bir tek tespit yoktur"

Ben de soruyorum, buna imza atan YSK kurulu üyeleri nasıl evlatlarının yüzüne bakacaklardır. Çok açık söyleyeyim, Türkiye çok açık haksızlıkla karşı karşıyadır. Aynı gemideyiz, lafları tekrarlanıyor. Aynı gemide olabiliriz ama kaptan köşkünde oturanlar ülkenin gemisini demokrasi rotasından saptırmak için ellerinden geleni yapıyor. Bizim ve milletimizin görevi, kendi iradesinden demokrasinin rotasından sapmaması için elinden geleni yapacak olmasıdır.

Bu karar bir kez daha Ekrem İmamoğlu'nun 16 milyon İstanbullunun belediye başkanı olduğunu ortaya koymuştur.

16 milyon İstanbullu ellerini vicdanlarına koyacak, oy kullanacak aile fertlerine gerekeni söyleyecektir.

Ben 23 Haziran'da milletin, Türk demokrasisine altın harflerle geçecek bir ders vereceğini, YSK başkanının "seçimin sonucuna etki edecek hiçbir şey yoktur" demesine rağmen, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını elinden almaya kalkanlara en iyi cevabı vereceğini biliyorum.

Bu haber 301 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Manchestar City'den Shaktar'a 3-0'lık tarife
Manchestar City'den Shaktar'a 3-0'lık tarife
Emre Mor: Paris Saint Germain ve Real Madrid ile aynı grupta olduğumuz için mutluyum
Emre Mor: Paris Saint Germain ve Real Madrid ile aynı grupta...
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w