’Depolar patates çakılı, çürümesini mi seyredeceksiniz?’
  • Reklam

'Depolar patates çakılı, çürümesini mi seyredeceksiniz?'

Gürer Ticaret Bakanına isyan etti: Niğde’de depolar patates çakılı, çürümesini mi seyredeceksiniz yoksa üreticiyi yine “stokçu” ve “terörist”mi ilan edeceksiniz?

14 Aralık 2019 - 12:08 - Güncelleme: 14 Aralık 2019 - 12:16

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu kürsüsünde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a seslendi: Niğde’de depolar patates çakılı, patateslerin depolarda çürümesini mi seyredeceksiniz?

“MALİYETİNİN BİLE ALTINDA FİYATLARLA SATILAMAYAN PATATESLER NE OLACAK?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2020 Plan ve Bütçesi üzerinde Genel Kurulda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuşurken söz aldı ve Niğde’de tarlada alıcı bulamayan, maliyetin altına bile satılamayan patatesler için ne yapılacağını sordu.

“DEPOLAR PATATES ÇAKILI, ÇÜRÜMESİNİ Mİ SEYREDECEKSİNİZ?”

Geçen yıl Ticaret Bakanlığı görevlilerinin, patates ve soğan depolarını basarak üreticiyi “stokçu” ve “terörist” ilan ettiklerini anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu yıl patates üretimi arttı, tüccar maliyetine dahi ürün alamadı, ortada yoksunuz. Şu an depolar patates çakılı. İhracat için umutları vardı ancak yeni düzenlemeyle yurt dışı satışını zorlaştırdınız, yeni giderler getirdiniz. Niğde'den ihracat için tır Mersin'e gidecek, ihracat şartları uymazsa tüccar ortada kalacak. Bu uygulamayla ürün alınmıyor. Niğde'de neden bu analizler yapılmıyor? Ayrıca, patateste yurt dışı için teşvik verecek misiniz? Yoksa depoda çürümesini mi seyredeceksiniz?” şeklinde konuştu.

BAKAN: “BİZİM İŞİMİZ DEĞİL!”

Bakan Pekcan, yurt dışı satışıyla ilgili olumlu yanıt vermedi. Patates ihracatıyla ilgili Bakanlığının bir analizinin olmadığını ifade eden Pekcan, “Tarım ve Orman Bakanlığının sebze ve meyve ticaretinde verdiği analizler var ancak Bakanlık olarak biz tarım teşvikleri yerine işlenmiş tarı ürünlerine teşvik veriyoruz” dedi.

ÖMER FETHİ GÜRER : İktidar olarak Sayın Bakan, iktidar olarak… ne yapıyorsunuz?

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN: Ben kendi bakanlığımla ilgili konulara cevap vereyim, müsaade ederseniz.

ÖMER FETHİ GÜRER: Sayın Bakan, geçen sene depoları siz basmadınız mı?

Bu haber 139 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP'ye yakın çalışma platformundan akıl almaz İstanbul Sözleşmesi raporu
AKP'ye yakın çalışma platformundan akıl almaz İstanbul...
Basketbolda sezonun başlangıç tarihi açıklandı
Basketbolda sezonun başlangıç tarihi açıklandı