Deprem anında işte Ankara’da o toplanma alanları
  • Reklam

Deprem anında işte Ankara'da o toplanma alanları

Ankara’da olası bir depremde, vatandaşlarımız toplanma alanlarını bilmiyor. Ankara’da, aralarında Kocatepe Camii avlusu, Gençlik Parkı, ODTÜ Devrim Stadı’nın da olduğu 346 ‘toplanma alanı’ bulunuyor.

17 Ağustos 2019 - 10:26
Reklam

HANGİ SIĞINAK OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ

“Ankara’da olası bir depremde toplanma alanları belli mi vatandaşlar biliyor mu” Çayyolu Haber'in ulaştığı yetkililerin yanıtları şöyle:

“Ankara’da olası bir depremde vatandaşlarımızın toplanma alanlarını bildiğini zannetmiyorum, vahim bir durum. Binaların sığınakları, hangi binanın sığınağı çalışıyor. Kanun çıkmış, plana girmiş, projeye konmuş. Hangi binanın altındaki sığınak olması gerektiği gibi çalışıyor. Bu bizim bir kültürel sorunumuz.”

TOPLANMA ALANININ 289’U KENT MERKEZİNDE

Ankara Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Ankara Afet Müdahale Planı’na göre Başkent’te, deprem başta olmak üzere olası bir afet durumu için belirlenen 346 ‘toplanma alanı’ bulunuyor. Olası bir depremden sonra yaşanacak kaosun etkisini en kısa süreye indirmek ve vatandaşların can güvenliğini sağlamak amacıyla her ilçe için ayrı ayrı belirlenen alanların 289’u, nüfusun yoğun olduğu kent merkezinde yer alıyor. Toplanma alanlarından 75’i Yenimahalle, 60’ı Çankaya, 58’i Mamak, 32’si Keçiören, 25’i Sincan, 22’si Altındağ, 17’si Etimesgut, kalan 57 tanesi ise diğer ilçe sınırları içinde kalıyor.

KOCATEPE CAMİİ, DEVRİM STADI, SEĞMENLER

Ulaşımın kolay olabileceği yerler olan toplanma alanları arasında çok sayıda çocuk oyun ve dinlenme parkı, okul bahçesi, cami avlusu, üniversite stadyumları, pazar yerleri, bazı AVM otoparkları bulunuyor. Aralarında Ankara’yla özdeşleşen mekânların da bulunduğu kent merkezindeki toplanma alanlarından bazıları şunlar:

“Gençlik Parkı, Altınpark, Mamak Aşık Veysel Parkı, Keçiören Botanik Parkı, Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı, Kocatepe Camii avlusu, Kurtuluş Parkı, 50. Yıl Parkı, Kuğulu Park, Seğmenler Parkı, Portakal Çiçeği Parkı, Göksu Park, ODTÜ Devrim Stadı, Sincan Lale Parkı, Harikalar Diyarı, Çakırlar Kavşağı, Gazi Üniversitesi Stadı, Yenimahalle Cemre Parkı.”

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 496 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ceza yazılan genç kız: Çekmeyin, babam görecek cezayı
Ceza yazılan genç kız: Çekmeyin, babam görecek cezayı
Eskişehir’de sokaklar uyarı ve çağrılara rağmen doldu
Eskişehir’de sokaklar uyarı ve çağrılara rağmen doldu