Devlet Bahçeli’nin MHP tüzüğünden haberi yok! İhraç...
  • Reklam

Devlet Bahçeli'nin MHP tüzüğünden haberi yok! İhraç edilebilir...

Kastamonu'da halka hitap eden MHP Genel Başkanı Bahçeli, 'Eski sisteme dönelim' diyenlerin FETÖ ile irtibatlı olduğunu söyledi. Ancak MHP'nin halen yürürlükte olan parti tüzüğüne göre parlamenter sistemin sürdürülmesi gerektiği savunuluyor.

14 Temmuz 2019 - 17:40 - Güncelleme: 14 Temmuz 2019 - 19:55
Reklam

Kastamonu'da halka hitap eden MHP Genel Başkanı Bahçeli, 'Eski sisteme dönelim' diyenlerin FETÖ ile irtibatlı olduğunu söyledi.

Ancak MHP'nin halen yürürlükte olan parti tüzüğüne göre parlamenter sistemin sürdürülmesi gerektiği savunuluyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kastamonu Belediyesi hizmet binası önünde vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasında sistem tartışmalarına da değinen Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, ülkemizin gelecek umududur, milli güvenlik ve beka sorunlarına yegane çözüm ve çaredir. 'Eski sisteme dönelim' diyenlerin FETÖ'yle irtibat ve iltisakları vardır. Eski sistemden medet umanların PKK'ya diyet borçları bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, parlamenter sistemi savunanları 'FETÖ ile irtibat ve iltisakları' olduğunu iddia ederken, partinin resmi internet sitesinde yer alan mevcut tüzükte parlamenter sistemin önemi vurgulanıyor. 

Tüzüğün 18. sayfasında "Demokrasi ve hukukun üstünlüğü" başlığı altında MHP'nin parlamenter rejimin gereğine inandığı belirtiliyor. Parti tüzüğünün 18. maddesi şu şekilde: 

"Milliyetçi Hareket Partisi, hukukun üstünlüğünü esas alan, çok partili, demokratik ve hür parlâmenter rejim içinde siyasi faaliyetlerin yürütülmesi gereğine, parlamenter demokrasilerde 19 egemenliğin yegâne sahibinin millet olduğuna, siyasi iktidarların meşruiyetinin milli iradeye dayandığına, milli iradenin tecelli ettiği yegâne merciin ise Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğuna inanır. "

Bahçeli'nin parlamanter sistemle ilgili görüşleri parti tüzüğünde yer alan maddeler ile ters düştüğü görülüyor.

Bu haber 185 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İtalya'da şirketlerin üçte birinden fazlası kapanabilir
İtalya'da şirketlerin üçte birinden fazlası kapanabilir
Gram altının fiyatı rekor kırıp, 400 TL'yi aştı
Gram altının fiyatı rekor kırıp, 400 TL'yi aştı