Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan ’günaydın’...
Reklam
Reklam

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan 'günaydın' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 6 yıl önce kaleme aldığı ''Ramazan Günlükleri'' adlı kitabında yer alan ifadelerin tartışmaya açılmasının ardından Hürriyet gazetesi Ahmet Hakan'a açıklama yaptı.

18 Eylül 2021 - 18:30 - Güncelleme: 18 Eylül 2021 - 18:30

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 6 yıl önce kaleme aldığı ''Ramazan Günlükleri'' adlı kitabında yer alan bir ifade tartışmaları da beraberinde getirdi.

Erbaş o kitabında, ''Cahiliye döneminde insanlar, 'Sabahınız hayat olsun' gibi sözler söylerlerdi. Bizde bazı kimselerin kullandığı, 'Günaydın, tünaydın' ifadelerine benzer ifadelerdi bunlar” demişti. Eleştirilere yanıt veren Erbaş, "Günaydın demek cahiliye adetidir'' gibi açıklamasının olmadığını söyledi.

Erbaş, kitapya yer alan yazının ilgili bölümünde, "Cahiliye döneminde birinin evine vardıkları zaman mahremiyete saygı göstermez, ‘Sabahınız hayat olsun’ gibi sözler söylerlerdi. Bizde bazı kimselerin kullandığı, ‘Günaydın, tünaydın’ ifadelerine benzer ifadelerdi bunlar" ifadelerini kullanmıştı.

Ali Erbaş'ın bu yöndeki ifadelerinin gündeme gelmesiyle tepkiler yükseldi. Tepkilerin ardından Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a bir mesaj gönderen Ali Erbaş, bu yöndeki açıklamalarını reddetti. "Bunun dışında hiçbir yerde ‘Günaydın demek cahiliye adetidir’ ya da ‘Günaydın demeyiniz’ gibi bir sözüm asla olmamıştır" iddiasında bulunan Erbaş, "Kaldı ki ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum" dedi.

"'GÜNAYDIN DEMEK CAHİLİYE ADETİDİR' GİBİ BİR SÖZÜM OLMADI''

Erbaş, "Günaydın demek cahiliye adetidir’ gibi açıklamasının olmadığını söyledi.

"BEN DE GÜNAYDIN DERİM"

Erbaş şu ifadeleri kullandı:

''Selamın tarihini anlatırken cahiliye dönemindeki selamlaşma adetinden Peygamberimizin selam tavsiyesine geçiş sürecini ifade etmiştim. Konunun anlaşılması için günümüzden örnek vermiştim. Herhangi bir yerme niyetim asla olmamıştır. Bunun dışında hiçbir yerde ‘Günaydın demek cahiliye adetidir’ ya da ‘Günaydın demeyiniz’ gibi bir sözüm asla olmamıştır. Kaldı ki ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum."

Erbaş'ın mesajının tamamı şöyle:

Merhaba Ahmet Hakan Bey.

İyisinizdir inşallah.

2015 yılında Yeni Şafak Gazetesi’nde yazdığım ramazan köşe yazılarından birinin başlığı ‘Aranızda Selamı Yayınız’ idi.

Selamın tarihini anlatırken cahiliye dönemindeki selamlaşma adetinden Peygamberimizin selam tavsiyesine geçiş sürecini ifade etmiştim.

Konunun anlaşılması için günümüzden örnek vermiştim.

Herhangi bir yerme niyetim asla olmamıştır.

Ekte köşe yazımı gönderiyorum.

Bunun dışında hiçbir yerde ‘Günaydın demek cahiliye adetidir’ ya da ‘Günaydın demeyiniz’ gibi bir sözüm asla olmamıştır.

Kaldı ki ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum.

6 sene önceki bir yazıdan zorlama yaparak böyle bir kanaate ulaşmak ve sanki ‘Günaydın demeyin’ demişim gibi algı oluşturmak büyük haksızlıktır.

Bugünkü yazınızdan dolayı üzüldüğümü ifade edeyim.

Size saygı duyuyorum ve gerekli düzeltmeyi yapmanızı bekliyorum.

Allah’a emanet olunuz.

Prof. Dr. Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı”

Bu haber 225 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
National Geographic'in ünlü Afgan kızı, Taliban'dan kaçarak ülkesini terk etti
National Geographic'in ünlü Afgan kızı, Taliban'dan kaçarak...
Yağmurdan kaçan doluya tutuldu: Türk lirasındaki kriz İdlib'i de vurdu
Yağmurdan kaçan doluya tutuldu: Türk lirasındaki kriz İdlib'i de...